Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Domy dziecka w Szczytnie mają się dobrze


Kilka dni temu „szczycieński” internet obiegła informacja, że Dom Dziecka w Szczytnie przestanie istnieć, a w jego miejsce powstanie hospicjum. Sprawdziliśmy to dość nietypowe doniesienie.O żadnej likwidacji Domu Dziecka nie wiem – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Są to bez wątpienia plotki, nie bardzo wiem, kto i po co sieje taki zamęt. Nasza palcówka działa i w tej chwili ma maksymalne możliwe prawem obłożenie.

 

Takimi informacjami zaskoczona jest też Beata Pietrzyk, dyrektor placówek.

 

- Prawo nałożyło na nas szereg zmian, które wprowadziliśmy w życie i być może stąd te plotki – mówi. - Ale są one nieuzasadnione, bo placówki mają się dobrze i są dostosowane do nowych wymogów. Mówię placówki, bo w tej chwili przy ulicy Niepodległości działają dwa domy dziecka w dwóch oddzielnych budynkach. W jednym znajduje się 14 dzieci, a w drugim 12. To efekt reformy, która zakazała istnienia placówek, w których było 30, czy 50 dzieci.

 

Inne zmiany to te, które mówią o tym, że do domów dziecka mogą trafić dzieci od 8 roku życia. Młodszymi mają opiekować się rodziny zastępcze. - Myślę, że te informacji o naszej likwidacji wynikają z niewiedzy – mówi wprost Beata Pietrzyk.

 

Przypomnijmy trochę historii Domu Dziecka w Szczytnie, która sięga marca 1945 roku. Wówczas to przy ul. Konopnickiej w budynku katolickiej plebanii powstał przytułek dla 5. sierot mazurskich, którym opiekowało się wojsko rosyjskie. W lipcu tego samego roku pieczę nad nim przejęła Powiatowa Opieka Społeczna. Przytułek liczył 12 sierot i 6 starców.


 

1 stycznia 1946 roku przytułek przejmuje pod opiekę Ministerstwo Oświaty nadając mu nazwę „Dom Dziecka”.

 

Następuje przeprowadzka do nowego, dwupiętrowego budynku z 1913 r. przy ulicy Niepodległości 15, w którym przed wojną mieścił się Dom Starców. Lata powojenne szczególnie obfitowały w wychowanków i chyba nie ma się co temu dziwić, wszak II wojna światowa przysporzyła wielu sierot.

 

Trudno policzyć ile tak naprawdę dzieci przyjął pod swój dach Dom Dziecka przez ponad 70 lat swojego funkcjonowania. Bywały lata, kiedy placówka liczyła nawet 114 wychowanków.

 

Fot. http://domdziecka.powiatszczycienski.pl/Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56