Środa, 8 Maj
Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Zdrowy styl życia – jak prawidłowo zbilansować dietę?


Zdrowy styl życia odnosi się naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska o zdrowe codzienne nawyki żywieniowe obniża ryzyko wystąpienia chorób o charakterze metabolicznym. Jakie elementy składają się na prawidłowy styl życia i co powinna zawierać zbilansowana dieta?


  • Data:

Zdrowy styl życia – co to takiego?

 

Wiele osób utożsamia zdrowy styl życia z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą. Ma to dużo wspólnego z prawdą, gdyż osoby aktywne fizyczne z założenia dbają zarówno o kondycję swojego ciała, jak i o zdrowe odżywianie. Jest to bardzo świadoma grupa społeczna, dla której prawidłowe nawyki żywieniowe są niezwykle ważnym elementem w planie dnia. Bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia jest także odpowiednia regeneracja, sen i odpoczynek.

 

Zdrowy styl życia – podstawowe założenia

  1.  Prawidłowa dieta.

  2. Regularne ćwiczenia.

  3. Odpowiednia ilość snu.

  4. Cykliczne badania lekarskie.

  5. Troska o rozwój duchowy.

 

Przyjmując założenia zdrowego stylu życia, należy pozbyć się złych nawyków, które mogą zaburzać funkcjonowanie organizmu. Należy unikać wysoko przetworzonej żywności, dań typu fast food i wyeliminować używki (alkohol, wyroby tytoniowe). Dużym błędem jest też brak regularności posiłków, podjadanie i nadmierna ilość niezdrowych przekąsek.  

 

Zdrowy styl życia, a dieta 

 

Prawidłowe żywienie to podstawa utrzymania zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Kluczem do realizacji tego celu jest zbilansowana dieta. Pojęcie to należy rozumieć jako zapewnienie podaży wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które powinny zostać dostarczone wraz z pożywieniem. Nieumiejętne planowanie jadłospisu może doprowadzić do niedoborów lub nadmiernej podaży kalorii, co będzie skutkować wystąpieniem nadwagi lub otyłości. Dobrym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa, czyli codzienna dostawa świeżych, prawidłowo zbilansowanych posiłków o wybranej kaloryczności. 

 

W diecie powinny znaleźć się produkty będące źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej, zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Najlepiej przyswajane i wykorzystywane przez organizm człowieka jest białko pochodzenia zwierzęcego. W prawidłowo skomponowanym jadłospisie nie może zabraknąć zdrowych tłuszczów, przy założeniu ograniczenia nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia zwierzęcego np. smalec, boczek, śmietana. Uzupełnieniem będą odpowiednio dobrane węglowodany, które są przez organizm wykorzystywane w celach energetycznych. 

 

Co zawiera zbilansowana dieta?

 

  • Białko to podstawowy z makroskładników, który zapewnia realizację funkcji budulcowych, enzymatycznych, regeneracyjnych, transportowych oraz odpowiada za odporność organizmu. Do najlepszych źródeł pełnowartościowego białka należą mięso, ryby, owoce morza, jaja, nabiał oraz nasiona roślin strączkowych (soja, soczewica, ciecierzyca, groch, fasola, bób).

  • Węglowodany dostarczane wraz z jedzeniem zapewniają utrzymanie właściwego poziomu energii. Warto postawić na węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym, które utrzymają poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Źródła węglowodanów złożonych to produkty z pełnego ziarna, pieczywo razowe, makaron pełnoziarnisty, kasze, nasiona roślin strączkowych. 

  • Tłuszcze dostarczane wraz z dietą w odpowiedniej ilości są niezbędnym elementem diety. Szczególnie ważna jest obecność w jadłospisie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Należy postawić na tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, awokado, olej z wiesiołka. Dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 są tłuste ryby morskie takie jak łosoś, makrela i śledź. 

  • Warzywa i owoce, które powinny być stałym elementem menu, są ważnym źródłem witamin, minerałów i aktywnych biologicznie substancji o działaniu antyoksydacyjnym. 

 

Dodatkowo należy zadbać o prawidłowe nawodnienie, gdyż odpowiednia ilość wypijanej wody będzie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Większe zapotrzebowanie na płyny będą wykazywać osoby aktywne fizycznie, sportowcy oraz osoby narażone na wysokie temperatury powietrza. 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama