Niedziela, 16 Czerwiec, Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Zamek w Szczytnie odbuduje ROMBUD


Szczytno na rewitalizację zamku krzyżackiego miało zaplanowanie niespełna 10 mln zł. Niestety, po przetargu okazało się, że trzeba będzie zweryfikować tę kwotę. Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane „ROMBUD” Sp. z o.o., które wygrało przetarg, inwestycję che wykonać, ale za ponad 14 mln 756 tys. zł.Był to już drugi przetarg na częściową odbudowę zamku w Szczytnie.

 

- W obu przypadkach kwoty proponowane przez przedsiębiorców chcących podjąć się tych prac były podobne – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Nie mamy wyjścia, będziemy realizowali tę inwestycję, mimo że jest ona zdecydowanie droższa niż zakładaliśmy.

 

 

Do ostatniego przetargu zgłosiło się tylko Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane "ROMBUD" Sp. z o.o. Za odbudowę zamku zażyczyło sobie dokładnie 14 milionów 756 tys. 707 zł i 5 groszy. - Nie mamy zbyt wielu możliwości negocjacyjnych w tej kwestii – przyznaje burmistrz Mańkowski. - Analizujemy dokumenty, jeśli pod względem formalnym wszystko będzie dobrze, to podpisujemy z firmą umowę i ruszą prace.

 

 

Koncepcja odbudowy i zagospodarowania ruin zamku, dokumentacja i kosztorys powstały u schyłku poprzedniej kadencji samorządu. Dokumenty stanowiły też podstawę przyznanej dotacji, sięgającej – przy ówczesnych relacjach cenowych – 80% przewidywanych kosztów inwestycji czyli blisko 8 mln zł. W poprzednim roku sytuacja na rynku budowlanym znacznie się jednak zmieniła: ceny ostro poszły w górę, co dotkliwie odczuwają wszyscy inwestorzy. Z tego właśnie powodu miasto zmuszone jest w zamkowe ruiny włożyć nie 2 miliony, a sporo ponad 6, bo przyznana wcześniej dotacja większa nie będzie. Jest to też przyczyna odsunięcia w czasie o rok terminu zakończenia inwestycji. Początkowo zakładano, że zamek oddany zostanie do użytku w 2020 roku.


 

- Udało nam się porozumieć z panem marszałkiem w kwestii przesunięcia tego terminu – mówi Mańkowski. - Chodzi o to, abyśmy mieli możliwość zebrania dodatkowej kwoty na tę inwestycję, aby zbytnio nie obciążać miejskiego budżetu w jednym roku.

 

 

 

Projekt rewitalizacji ruin zamku zakłada, m.in.: odsłonięcie murów powstałych jeszcze w czasach krzyżackich, baszt, piwnic, stropów, budowę fosy, czy mostu od ulicy Spacerowej. Wizualizacja „odbudowanego” szczycieńskiego zamku wygląda naprawdę imponująco. Można będzie zwiedzać podziemia, gdzie powstanie cały kompleks z przeszklonych części, aby móc oglądać zabytkowe średniowieczne mury. Oczywiście wszystko będzie wzbogacone techniką multimedialną, dzięki niej będzie można poznać historię zamku i Szczytna. Obiekt ma stać się atrakcją turystyczną, dostępną dla zwiedzających okrągły rok.

 

Fot. Paweł AdamskiKomentarze do artykułu

Bartek

He he. Bo to przekracza wszelkie możliwe wyobrażenia, o ekonomii. Do innopolice nie dam ale tu dam bo tu kasa płynie :P Kurde pomyliło mi się, ale chuk tam to nie moja kasa tylko ludzi. ;D Jutro znowu coś pizdne jakiś budyneczek a co ;p

dr

Pan burmistrz, aby podreperować swoją reputacje podejmuje coraz dziwniejsze decyzje. Utopić takie pieniądze w co najmniej wątpliwym przedsięwzięciu- to przekracza moje wyobrażenie o ekonomice.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2019-06-13 10:50:34

Reaktywują harcerstwo w Szczytnie

  • Poniedziałek, 2019-06-03 23:22:14

Darczyńca Werner znów w Szczytnie

  • Poniedziałek, 2019-06-03 22:25:24

Koncertowa noc muzeów w Szczytnie

  • Poniedziałek, 2019-06-03 10:32:12

KRUS z własnym „domem” w Szczytnie


Komentarze