Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wspieramy przedsiębiorczość - rozmowa "Tygodnika"


Panie burmistrzu, w piątek,  27 września ma odbyć się I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Proszę powiedzieć coś więcej o tej inicjatywie? -  Chcemy rozpocząć cykl spotkań z naszymi przedsiębiorcami oraz osobami, które w najbliższym czasie zamierzają rozkręcić własny biznes. Spotkania mają charakter otwartej debaty, podczas której przedsiębiorcy przedstawią problemy, jakie utrudniają im prowadzenie działalności oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec lokalnej administracji.Panie burmistrzu, w piątek, 27 września ma odbyć się I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Proszę powiedzieć coś więcej o tej inicjatywie?

 

Chcemy rozpocząć cykl spotkań z naszymi przedsiębiorcami oraz osobami, które w najbliższym czasie zamierzają rozkręcić własny biznes. Spotkania mają charakter otwartej debaty, podczas której przedsiębiorcy przedstawią problemy, jakie utrudniają im prowadzenie działalności oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec lokalnej administracji. Wspólnie będziemy strać się szukać rozwiązań oraz budować fundamenty współpracy. Bardzo zależy mi na tym, aby formuła spotkań usunęła „mur” pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami – nadając rozmowom swobodną formułę.

 

Ale to chyba nie wszystko?

 

Zgadza się. Podczas I Szczycieńskiego Samorządowego Forum Przedsiębiorczości wielu ekspertów, których zaprosiliśmy do współpracy, podzieli się swoją wiedzą i mam nadzieją, że pomogą naszym przedsiębiorcom w kwestii szukania dofinansowania, rozwoju, czy partnerstwa biznesowego. Przedsiębiorcy są dla mnie bardzo ważni, bo oni w dużej mierze wpływają na rozwój danego samorządu, miasta, czy gminy. Mocni przedsiębiorcy to też mocne i rozwijające się miasto.

 

Kto będzie dzielił się wiedzą z przedsiębiorcami?

 

Zaprosiliśmy przedstawicieli Warmińsko–Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Portu Lotniczego Olsztyn Mazury, Warmińsko–Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego, czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Szczytno ma naprawdę wiele mocnych atutów, chociażby położenie, port lotniczy, czy wyjątkowo przedsiębiorczych mieszkańców. Bardzo zależy mi na tym, aby pomagać przedsiębiorcom, pobudzać ich działania, wspierać, aby wiedzieli, że Szczytno jest miastem im przyjaznym. Bo wspólnie można zrobić zdecydowanie więcej dla rozwoju miasta, mieszkańców.

 

 

Czego pan się spodziewa po takich spotkaniach?

 

To będzie dobra okazja do szczerej rozmowy. Liczę, że przedsiębiorcy będą zgłaszali nam m.in. swoje uwagi dotyczące funkcjonowania w mieście. Uwagi i wskazówki uzyskane na spotkaniach będą bardzo przydatne w naszych dalszych działaniach. Jedną z podstaw nowoczesnej administracji samorządowej jest zasada pomocniczości polegająca na wspieraniu inicjatyw osób lub firm.


 

 

Czy w ramach tej zasady szczycieński urząd podejmuje inne działania na rzecz rozwoju lokalnych przedsiębiorców?

 

Na początku muszę zaznaczyć, że urząd musi działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Należy również pamiętać, iż działania administracji w ramach pomocniczości nie mogą pozbawiać podmiotów, do których te działania są skierowane, inicjatywy i odpowiedzialności.

 

 

Wracając do pytania. Jedną z kilku inicjatyw podjętych przez nasz urząd jest właśnie I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Być może będzie to też wyjście do uruchomieniem szczycieńskiego centrum przedsiębiorczości oraz stworzenie rady gospodarczej przy burmistrzu, których zadaniem będzie wspieranie i promowanie przedsiębiorczości, w tym aktywizacja i integracja sektora mikro i małych przedsiębiorstw. Oferta centrum skierowana będzie do mieszkańców wykazujących inicjatywę i chęć działania na własny rachunek oraz do już istniejących przedsiębiorców rozwijających własną działalność gospodarczą.

 

 

Mocne firmy lokalne, to mocny samorząd i miasto?

 

Dokładnie tak. Dlatego chcę w większym stopniu oprzeć rozwój gospodarczy miasta na rozwoju firm lokalnych. Dostrzegam w Szczytnie rosnący potencjał w tej dziedzinie, zwłaszcza firm rodzinnych. Przyczyniają się one nie tylko do wzrostu zatrudnienia. Bo to właśnie te firmy zostawiają w naszym mieście dochód z działalności, dzięki nim rośnie wartość kapitału nieruchomości. Lokalni przedsiębiorcy to ważny element rozwoju miasta, to oni wzmacniają między innymi rozpoznawalność Szczytna. Dobre firmy lokalne, poprzez atrakcyjne miejsca pracy wpływają też na zatrzymanie młodych mieszkańców.Komentarze do artykułu

Adam

Tomaszu i gdzie były twoje pytania?

Tomasz

Pytanie do Pana burmistrza.:,, Co Pan w życiu osiągnął, jaki biznes otworzył i prowadził, jak zainwestował Pan pieniądze, czy wibor ma duzy wpływ na opłacalność i zwrot inwestycji w naszym miescie? Ale cóż wiecej pytań zadamy podczas spotkania.

Napisz


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50