Niedziela, 27 Wrzesień, Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Wspieramy przedsiębiorczość - rozmowa "Tygodnika"


Panie burmistrzu, w piątek,  27 września ma odbyć się I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Proszę powiedzieć coś więcej o tej inicjatywie? -  Chcemy rozpocząć cykl spotkań z naszymi przedsiębiorcami oraz osobami, które w najbliższym czasie zamierzają rozkręcić własny biznes. Spotkania mają charakter otwartej debaty, podczas której przedsiębiorcy przedstawią problemy, jakie utrudniają im prowadzenie działalności oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec lokalnej administracji.Panie burmistrzu, w piątek, 27 września ma odbyć się I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Proszę powiedzieć coś więcej o tej inicjatywie?

 

Chcemy rozpocząć cykl spotkań z naszymi przedsiębiorcami oraz osobami, które w najbliższym czasie zamierzają rozkręcić własny biznes. Spotkania mają charakter otwartej debaty, podczas której przedsiębiorcy przedstawią problemy, jakie utrudniają im prowadzenie działalności oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec lokalnej administracji. Wspólnie będziemy strać się szukać rozwiązań oraz budować fundamenty współpracy. Bardzo zależy mi na tym, aby formuła spotkań usunęła „mur” pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami – nadając rozmowom swobodną formułę.

 

Ale to chyba nie wszystko?

 

Zgadza się. Podczas I Szczycieńskiego Samorządowego Forum Przedsiębiorczości wielu ekspertów, których zaprosiliśmy do współpracy, podzieli się swoją wiedzą i mam nadzieją, że pomogą naszym przedsiębiorcom w kwestii szukania dofinansowania, rozwoju, czy partnerstwa biznesowego. Przedsiębiorcy są dla mnie bardzo ważni, bo oni w dużej mierze wpływają na rozwój danego samorządu, miasta, czy gminy. Mocni przedsiębiorcy to też mocne i rozwijające się miasto.

 

Kto będzie dzielił się wiedzą z przedsiębiorcami?

 

Zaprosiliśmy przedstawicieli Warmińsko–Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Portu Lotniczego Olsztyn Mazury, Warmińsko–Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego, czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Szczytno ma naprawdę wiele mocnych atutów, chociażby położenie, port lotniczy, czy wyjątkowo przedsiębiorczych mieszkańców. Bardzo zależy mi na tym, aby pomagać przedsiębiorcom, pobudzać ich działania, wspierać, aby wiedzieli, że Szczytno jest miastem im przyjaznym. Bo wspólnie można zrobić zdecydowanie więcej dla rozwoju miasta, mieszkańców.


Reklama

 

 

Czego pan się spodziewa po takich spotkaniach?

 

To będzie dobra okazja do szczerej rozmowy. Liczę, że przedsiębiorcy będą zgłaszali nam m.in. swoje uwagi dotyczące funkcjonowania w mieście. Uwagi i wskazówki uzyskane na spotkaniach będą bardzo przydatne w naszych dalszych działaniach. Jedną z podstaw nowoczesnej administracji samorządowej jest zasada pomocniczości polegająca na wspieraniu inicjatyw osób lub firm.

 

 

Czy w ramach tej zasady szczycieński urząd podejmuje inne działania na rzecz rozwoju lokalnych przedsiębiorców?

 

Na początku muszę zaznaczyć, że urząd musi działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Należy również pamiętać, iż działania administracji w ramach pomocniczości nie mogą pozbawiać podmiotów, do których te działania są skierowane, inicjatywy i odpowiedzialności.

 

 

Wracając do pytania. Jedną z kilku inicjatyw podjętych przez nasz urząd jest właśnie I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Być może będzie to też wyjście do uruchomieniem szczycieńskiego centrum przedsiębiorczości oraz stworzenie rady gospodarczej przy burmistrzu, których zadaniem będzie wspieranie i promowanie przedsiębiorczości, w tym aktywizacja i integracja sektora mikro i małych przedsiębiorstw. Oferta centrum skierowana będzie do mieszkańców wykazujących inicjatywę i chęć działania na własny rachunek oraz do już istniejących przedsiębiorców rozwijających własną działalność gospodarczą.

Reklama

 

 

Mocne firmy lokalne, to mocny samorząd i miasto?

 

Dokładnie tak. Dlatego chcę w większym stopniu oprzeć rozwój gospodarczy miasta na rozwoju firm lokalnych. Dostrzegam w Szczytnie rosnący potencjał w tej dziedzinie, zwłaszcza firm rodzinnych. Przyczyniają się one nie tylko do wzrostu zatrudnienia. Bo to właśnie te firmy zostawiają w naszym mieście dochód z działalności, dzięki nim rośnie wartość kapitału nieruchomości. Lokalni przedsiębiorcy to ważny element rozwoju miasta, to oni wzmacniają między innymi rozpoznawalność Szczytna. Dobre firmy lokalne, poprzez atrakcyjne miejsca pracy wpływają też na zatrzymanie młodych mieszkańców.Komentarze do artykułu

Adam

Tomaszu i gdzie były twoje pytania?

Tomasz

Pytanie do Pana burmistrza.:,, Co Pan w życiu osiągnął, jaki biznes otworzył i prowadził, jak zainwestował Pan pieniądze, czy wibor ma duzy wpływ na opłacalność i zwrot inwestycji w naszym miescie? Ale cóż wiecej pytań zadamy podczas spotkania.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Złapać dziadów za wory i do gałęzi.

  Korniszon


  2020-09-26 17:44:39
 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Wydaje mi się, że jestem człowiekiem tolerancyjnym. Wiele potrafię zrozumieć, wybaczyć, ale złodziejstwem po prostu się brzydzę. Dla mnie to najgorszy sort, zaraz po pedofilach.

  Taki Tam


  2020-09-26 14:26:30
 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04