Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Wspieramy przedsiębiorczość - rozmowa "Tygodnika"


Panie burmistrzu, w piątek,  27 września ma odbyć się I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Proszę powiedzieć coś więcej o tej inicjatywie? -  Chcemy rozpocząć cykl spotkań z naszymi przedsiębiorcami oraz osobami, które w najbliższym czasie zamierzają rozkręcić własny biznes. Spotkania mają charakter otwartej debaty, podczas której przedsiębiorcy przedstawią problemy, jakie utrudniają im prowadzenie działalności oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec lokalnej administracji.Panie burmistrzu, w piątek, 27 września ma odbyć się I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Proszę powiedzieć coś więcej o tej inicjatywie?

 

Chcemy rozpocząć cykl spotkań z naszymi przedsiębiorcami oraz osobami, które w najbliższym czasie zamierzają rozkręcić własny biznes. Spotkania mają charakter otwartej debaty, podczas której przedsiębiorcy przedstawią problemy, jakie utrudniają im prowadzenie działalności oraz opowiedzą o swoich oczekiwaniach wobec lokalnej administracji. Wspólnie będziemy strać się szukać rozwiązań oraz budować fundamenty współpracy. Bardzo zależy mi na tym, aby formuła spotkań usunęła „mur” pomiędzy mieszkańcami a urzędnikami – nadając rozmowom swobodną formułę.

 

Ale to chyba nie wszystko?

 

Zgadza się. Podczas I Szczycieńskiego Samorządowego Forum Przedsiębiorczości wielu ekspertów, których zaprosiliśmy do współpracy, podzieli się swoją wiedzą i mam nadzieją, że pomogą naszym przedsiębiorcom w kwestii szukania dofinansowania, rozwoju, czy partnerstwa biznesowego. Przedsiębiorcy są dla mnie bardzo ważni, bo oni w dużej mierze wpływają na rozwój danego samorządu, miasta, czy gminy. Mocni przedsiębiorcy to też mocne i rozwijające się miasto.

 

Kto będzie dzielił się wiedzą z przedsiębiorcami?

 

Zaprosiliśmy przedstawicieli Warmińsko–Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Portu Lotniczego Olsztyn Mazury, Warmińsko–Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego, czy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Szczytno ma naprawdę wiele mocnych atutów, chociażby położenie, port lotniczy, czy wyjątkowo przedsiębiorczych mieszkańców. Bardzo zależy mi na tym, aby pomagać przedsiębiorcom, pobudzać ich działania, wspierać, aby wiedzieli, że Szczytno jest miastem im przyjaznym. Bo wspólnie można zrobić zdecydowanie więcej dla rozwoju miasta, mieszkańców.


Reklama

 

 

Czego pan się spodziewa po takich spotkaniach?

 

To będzie dobra okazja do szczerej rozmowy. Liczę, że przedsiębiorcy będą zgłaszali nam m.in. swoje uwagi dotyczące funkcjonowania w mieście. Uwagi i wskazówki uzyskane na spotkaniach będą bardzo przydatne w naszych dalszych działaniach. Jedną z podstaw nowoczesnej administracji samorządowej jest zasada pomocniczości polegająca na wspieraniu inicjatyw osób lub firm.

 

 

Czy w ramach tej zasady szczycieński urząd podejmuje inne działania na rzecz rozwoju lokalnych przedsiębiorców?

 

Na początku muszę zaznaczyć, że urząd musi działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Należy również pamiętać, iż działania administracji w ramach pomocniczości nie mogą pozbawiać podmiotów, do których te działania są skierowane, inicjatywy i odpowiedzialności.

 

 

Wracając do pytania. Jedną z kilku inicjatyw podjętych przez nasz urząd jest właśnie I Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości. Być może będzie to też wyjście do uruchomieniem szczycieńskiego centrum przedsiębiorczości oraz stworzenie rady gospodarczej przy burmistrzu, których zadaniem będzie wspieranie i promowanie przedsiębiorczości, w tym aktywizacja i integracja sektora mikro i małych przedsiębiorstw. Oferta centrum skierowana będzie do mieszkańców wykazujących inicjatywę i chęć działania na własny rachunek oraz do już istniejących przedsiębiorców rozwijających własną działalność gospodarczą.

Reklama

 

 

Mocne firmy lokalne, to mocny samorząd i miasto?

 

Dokładnie tak. Dlatego chcę w większym stopniu oprzeć rozwój gospodarczy miasta na rozwoju firm lokalnych. Dostrzegam w Szczytnie rosnący potencjał w tej dziedzinie, zwłaszcza firm rodzinnych. Przyczyniają się one nie tylko do wzrostu zatrudnienia. Bo to właśnie te firmy zostawiają w naszym mieście dochód z działalności, dzięki nim rośnie wartość kapitału nieruchomości. Lokalni przedsiębiorcy to ważny element rozwoju miasta, to oni wzmacniają między innymi rozpoznawalność Szczytna. Dobre firmy lokalne, poprzez atrakcyjne miejsca pracy wpływają też na zatrzymanie młodych mieszkańców.Komentarze do artykułu

Adam

Tomaszu i gdzie były twoje pytania?

Tomasz

Pytanie do Pana burmistrza.:,, Co Pan w życiu osiągnął, jaki biznes otworzył i prowadził, jak zainwestował Pan pieniądze, czy wibor ma duzy wpływ na opłacalność i zwrot inwestycji w naszym miescie? Ale cóż wiecej pytań zadamy podczas spotkania.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

  Do moherka


  2020-02-18 02:38:53
 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13

Reklama