Niedziela, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Woda w Jedwabnie na wagę... 700 zł


Najpierw wodociąg w Brajnikach, teraz – w Warchałach. To około 20 kom nowej sieci wodociągowej, do której mieszkańcy intensywnie przyłączają swoje gospodarstwa. Niechętnych jak dotąd nie ma, bo gmina stosuje niezłą motywację... 700 zł dopłaty.Uchwała w sprawie dopłat dla mieszkańców, którzy włączają się do gminnych sieci: wodociągowej i kanalizacyjnej, obowiązuje już czwarty rok.

 

- W 2015, kiedy została przyjęta, na dopłaty dla mieszkańców przeznaczyliśmy w budżecie 260 tysięcy złotych – wspomina wójt Sławomir Ambroziak. - Kwota była wtedy dość wysoka, bo w grę wchodziły także przyłącza do kanalizacji czy przydomowe oczyszczalnie i w niektórych przypadkach dokładaliśmy po 1500 zł.

 

W kolejnych latach gminne wydatki na dopłaty były skromniejsze: 20-30 tysięcy. W tym roku miało być podobnie, ale już pula dopłat budżetowych podniesiona została do 50 tysięcy.

 

- Taka jest potrzeba, a może być większa – tłumaczy wójt Ambroziak. - W czerwcu została zakończona budowa wodociągu w Warchałach. Wraz z domkami letniskowymi do sieci może się włączyć około 100 gospodarstw. A gdy ktoś złoży wniosek, a następnie dokumentację wykonanego przyłącza, refundujemy mu część kosztów. Dopłata wynosi 700 zł, ale nie więcej niż 50% kosztów wraz z dokumentacją.

 

Chętnych nie brakuje. Wnioski o dotację na przyłącze spływają do Urzędu Gminy wartkim strumieniem. Nawet właściciele domków letniskowych, zwykle niechętni do realizacji komunalnych wymogów z argumentacją, że „nie używają”, „nie korzystają”, „nie śmiecą”, tym razem licznie pojawiają się w gronie wnioskodawców.


 

- Nie jest tajemnicą, że woda nie jest zasobem niewyczerpalnym. Powoli w niektórych studniach przydomowych zaczyna jej brakować, a proces będzie się pogłębiał. Ludzie zdają sobie z tego sprawę, więc tym chętniej korzystają z gminnych wodociągów – rozważa wójt Ambroziak.

 

Gmina czeka na rozstrzygnięcie konkursu i ewentualne ok. 2 mln zł dotacji na budowę kolejnej 8-kilometrowej sieci wodociągowej – w Nartach. Te trzy nitki wodociągu: Brajniki, Warchały, Narty, – z założenia mają służyć nie tylko zaopatrzeniu mieszkańców w bieżącą wodę, ale też, a nawet przede wszystkim, ochronie jeziora Świętajno, którego degradacja niepokoi już od ładnych kilku lat.

 

- Na razie jednak jest za wcześnie, by móc ocenić wpływ zwodociągowania na jezioro – mówi wójt. - Do tego potrzeba będzie kolejnych kilku lat.

 

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. jedwabno.plKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Po co ta polityka, panie Mądrzejowski? Bez niej byłby całkiem fajny felieton.
  Autor: lena
  2019-10-16 08:34:07