Reklama


Reklama

Woda w Jedwabnie na wagę... 700 zł


Najpierw wodociąg w Brajnikach, teraz – w Warchałach. To około 20 kom nowej sieci wodociągowej, do której mieszkańcy intensywnie przyłączają swoje gospodarstwa. Niechętnych jak dotąd nie ma, bo gmina stosuje niezłą motywację... 700 zł dopłaty.Uchwała w sprawie dopłat dla mieszkańców, którzy włączają się do gminnych sieci: wodociągowej i kanalizacyjnej, obowiązuje już czwarty rok.

 

- W 2015, kiedy została przyjęta, na dopłaty dla mieszkańców przeznaczyliśmy w budżecie 260 tysięcy złotych – wspomina wójt Sławomir Ambroziak. - Kwota była wtedy dość wysoka, bo w grę wchodziły także przyłącza do kanalizacji czy przydomowe oczyszczalnie i w niektórych przypadkach dokładaliśmy po 1500 zł.

 

W kolejnych latach gminne wydatki na dopłaty były skromniejsze: 20-30 tysięcy. W tym roku miało być podobnie, ale już pula dopłat budżetowych podniesiona została do 50 tysięcy.

 

- Taka jest potrzeba, a może być większa – tłumaczy wójt Ambroziak. - W czerwcu została zakończona budowa wodociągu w Warchałach. Wraz z domkami letniskowymi do sieci może się włączyć około 100 gospodarstw. A gdy ktoś złoży wniosek, a następnie dokumentację wykonanego przyłącza, refundujemy mu część kosztów. Dopłata wynosi 700 zł, ale nie więcej niż 50% kosztów wraz z dokumentacją.


Reklama

 

Chętnych nie brakuje. Wnioski o dotację na przyłącze spływają do Urzędu Gminy wartkim strumieniem. Nawet właściciele domków letniskowych, zwykle niechętni do realizacji komunalnych wymogów z argumentacją, że „nie używają”, „nie korzystają”, „nie śmiecą”, tym razem licznie pojawiają się w gronie wnioskodawców.

 

- Nie jest tajemnicą, że woda nie jest zasobem niewyczerpalnym. Powoli w niektórych studniach przydomowych zaczyna jej brakować, a proces będzie się pogłębiał. Ludzie zdają sobie z tego sprawę, więc tym chętniej korzystają z gminnych wodociągów – rozważa wójt Ambroziak.

 

Gmina czeka na rozstrzygnięcie konkursu i ewentualne ok. 2 mln zł dotacji na budowę kolejnej 8-kilometrowej sieci wodociągowej – w Nartach. Te trzy nitki wodociągu: Brajniki, Warchały, Narty, – z założenia mają służyć nie tylko zaopatrzeniu mieszkańców w bieżącą wodę, ale też, a nawet przede wszystkim, ochronie jeziora Świętajno, którego degradacja niepokoi już od ładnych kilku lat.

Reklama

 

- Na razie jednak jest za wcześnie, by móc ocenić wpływ zwodociągowania na jezioro – mówi wójt. - Do tego potrzeba będzie kolejnych kilku lat.

 

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. jedwabno.plKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2020-08-05 18:29:01

Pomnik wołyński stanął w Jedwabnie

 • Piątek, 2020-07-17 10:19:24

Jedwabno znalazło się pod wodą (zdjęcia)

 • Czwartek, 2020-06-18 14:18:26

Wojewoda sypnął groszem na kuchnię

 • Poniedziałek, 2020-01-27 19:44:46

Leszek Mierzejewski w Jedwabnie

Reklama


Komentarze

 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Jak gostek będzie dobrze kopulował to go nie zje. Każda zechce by wrócił raz jeszcze.

  Prokreator


  2020-09-22 16:36:34
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Panie Krzysztofie znam Pana od przdszkola i Pańskich rodziców iwszystko co Pan powiedział jest miłą kwintesencją tego że młodzież rozwija swoje pasje.Jestem mamą córki Sylwii która uwielbiała taniec i za swoją pasją po gimnazjum pojechała 200 km do Bialego Stoku i skończyła szkołę teatralno taneczną.Szkoda że dzisiaj nie rozwija tej pasji.Pamiętam jak jeszcze w gimnazjum brała udział w Dziadku do Orzechów wystawianych przez Ilonę Pawlowicz w Filharmonii Olsztyńskiej .Pół roku prób i 2 tygodnie koncertów codziennie.Staraliśmy się pomagać dowozić córkę.Wspieraliśmy ją.Byłam badzo dumna gdy wśród wszystkich osób 200 tancerzy i 90 osób orkiestry na finałowej scenie była również moja córka.Ale wiem też jak ciężka jest praca na scenie.Dlatego trzymam za Pana Kcióki.Obecnie moja córka jest również w Gdyni chodziła z resztą z Panem do przedszkola i chyba podstawówki jesteście rówieśnikami.Poproszę żeby kupiła nam bilety na Pana spektakl specjalnie przyjedziemy ekipą ze Szczytna.

  Kaczmarczyk Małgorzata


  2020-09-22 06:49:46
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  To jest chore. Rodzice nie pamiętają, jak za ich czasów było trudno dostać się do szkoły, zwłaszcza zimą, kiedy trzeba było chodzić po głębokim śniegu przy wysokim mrozie. Swoja złością robicie krzywdę swoim dzieciom. Zastanówcie się co robicie!

  Obserwator


  2020-09-21 21:13:00
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Biskupiec jest w powiecie olsztyńskim , i tam szukaj liczby zakażeń osób.

  Do tabela.


  2020-09-21 19:50:40
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Gdzie w tych liczbach zakażeń z powiatów jest Biskupiec ?.

  Tabela.


  2020-09-21 16:08:24
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Miasto niby na Mazurach. Powinno nastawiać się na turystykę, ale tanich noclegów nie ma. Schronisko ze skromnymi pokojami i niskimi cenami to mus. Powinno być w Szczytnie co najmniej jedno. To wstyd, że miasto pozwoliło na to, że zostało zamknięte.

  Kowal


  2020-09-21 15:03:15
 • „Blokada” rowerowej ścieżki, poprawi bezpieczeństwo
  Warto jeszcze wspomnieć, że jest to jedyny fragment oddanej ścieżki, gdzie nie zdjęto torów. Przechodząc z rowerem lub przejeżdżając na rolkach przez jezdnię, w szczelinach może utknąć kółko, człowiek/rower się przewróci, a że wielu kierowców w tym miejscu nie zwalnia - można już się nie podnieść. Powinni zainstalować \"leżących policjantów\" z obu stron. Dziwne, że tego nie zrobili, jakby nie wiedzieli, że w Polsce ograniczeni prędkości są tylko do ozdoby. No, ale poczekamy, prędzej czy później ktoś wpadnie pod samochód i wtedy zwalniacze dla kierowców się pojawią.

  Kowal


  2020-09-21 14:57:25
 • „Blokada” rowerowej ścieżki, poprawi bezpieczeństwo
  To proste i bez dyskusji, czy trzeba , czy nie trzeba, a może?. Przed otwarciem ścieżki powinno być zabezpieczenie, żeby można było przejść, nie wjechać pod pojazd. Czy rządzący nie widzą jak nie mają swojej zdrowej wyobraźni, że nigdzie w Polsce ani na świecie takiego bubla nie popełniają. Np Polska - Połczyn Zdrój niech tam pojadą i zobaczą jak jest zabezpieczona 40 km ścieżka na całej długości.

  Krys


  2020-09-21 10:21:27
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Wójt podjął bardzo dobrą decyzję... Skoro nie ma wymaganych 3km to po co dowóz, kiedy ja chodziłam tam do szkoły moja droga przekraczała 3km i były Pan wójt nie dał żadnego dowozu, więc to dobra wola... A do Pani ,,Gość\"... Część z dzieci z tej całej rodziny ma bliżej do nowego przystanku... Więc w czym problem. Problem leży w Was matkach... Dzieci same nie rozumieją czemu mamy każą im chodzić na przystanek który znajduje się dalej, skoro zrobili im przystanek bliżej.

  Mieszkanka


  2020-09-21 10:16:46
 • Porachunki, jak w gangsterskim filmie
  Jakiej kradzieży dopuścił się niby 33-latek??

  O co chodz


  2020-09-21 08:45:25