Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Włosy na wagę... zdrowia, piękny gest Zuzanny Jankiewicz


Zuzanna Jankiewicz, 10-letnia mieszkanka Szczytna straciła włosy. Dobrowolnie. Obcięła długie warkocze i oddała fundacji, która wykorzystuje je na peruki dla osób, głównie kobiet, chorych na nowotwory.Jednym z impulsów było... naśladownictwo. - Mama opowiadała, że tez ścięła włosy, jak szła do czwartej klasy – mówi Zuzia. - Ale nie miałam aż tak długich – dodaje pani Milena, mama Zuzanny. - I może nie tak do końca Zuzia się na mnie wzorowała. Chciała mieć długie włosy aż do komunii i uzgodniłyśmy, że później, jeśli będzie je chciała ściąć, to oczywiście, będzie mogła.


Reklama

 

Gdy już decyzja została podjęta, pani Milena, posiłkując się zasłyszanymi informacjami o tym, że takie włosy przeznaczyć na godny cel, uzyskała konkretne wytyczne z internetu.

 

- Można obcinać włosy u fryzjera, który współpracuje z tą fundacją, ale w Szczytnie takich nie ma – opowiada pani Milena. - Poszłyśmy więc do zakładu, z którego usług zwykle korzystamy. Tam warkocze córki zostały obcięte zgodnie z wytycznymi. Warunków jest sporo. Włosy muszą być umyte, idealnie suche, ale nie wolno przed ich obcięciem stosować odżywki. Trzeba je odpowiednio uczesać i zapleść w warkocze, które dopiero się obcina. Później wraz ze specjalną kartą informacyjną, wysłałyśmy te obcięte, 30-centymetrowe warkocze do Warszawy.

 

Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone na rzecz Fundacji Rak'n'Roll, w ramach jej akcji – programu o nazwie "Daj Włos". Po długich warkoczach Zuzannie pozostało imienne podziękowanie, które otrzymała od tej Fundacji.

Reklama

 

Zuzia uczy się w Szkole Podstawowej nr 3. Dotychczas, poza nielicznymi wyjątkami, większość lekcji miała z jedną nauczycielką – wychowawczynią. Teraz niejako rozpoczyna nowy etap edukacji – z podziałem na szereg przedmiotów nauczania i z różnymi, wieloma nauczycielami. Przyznaje, że już wie, kto i czego ją będzie uczył. - Nie wiem, bo przecież nie znam tych nauczycieli – odpowiada rezolutnie na pytanie, czy z pedagogicznego "zestawu" jest zadowolona.

 

W ciągu dotychczasowej edukacji uznała, że najbardziej odpowiada jej w-f i język angielski. - No i może jeszcze plastyka... - zastanawia się głośno. Do tych nieszczególnie lubianych przedmiotów należy natomiast matematyka. Lubi zwierzęta i muzykę, i uczy się gry na akordeonie w szczycieńskiej szkole muzycznej. Co do przyszłości... Jest pełna pomysłów i niewiedzy. - Nawet dość często zdarza się jej zastanawiać, co chciałaby robić, gdy dorośnie, jaką pracę wykonywać – twierdzi mama Milena. - Jak dotąd tych pomysłów było już... całe mnóstwo. - No bo nie wiem, na co się zdecydować – replikuje Zuzia.

 

Czy będzie teraz przez kolejne lata znów zapuszczać włosy, by kolejne warkocze ofiarować potrzebującym? - Na razie przyzwyczajam się do krótkich. I przyznam, że z takimi jest wygodniej, więc nie wiem, czy się jeszcze na warkocze zdecyduję – odpowiada.Komentarze do artykułu

Zuza

piękny gest, pozdrawiam

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama