Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Włosy na wagę... zdrowia, piękny gest Zuzanny Jankiewicz


Zuzanna Jankiewicz, 10-letnia mieszkanka Szczytna straciła włosy. Dobrowolnie. Obcięła długie warkocze i oddała fundacji, która wykorzystuje je na peruki dla osób, głównie kobiet, chorych na nowotwory.Jednym z impulsów było... naśladownictwo. - Mama opowiadała, że tez ścięła włosy, jak szła do czwartej klasy – mówi Zuzia. - Ale nie miałam aż tak długich – dodaje pani Milena, mama Zuzanny. - I może nie tak do końca Zuzia się na mnie wzorowała. Chciała mieć długie włosy aż do komunii i uzgodniłyśmy, że później, jeśli będzie je chciała ściąć, to oczywiście, będzie mogła.


Reklama

 

Gdy już decyzja została podjęta, pani Milena, posiłkując się zasłyszanymi informacjami o tym, że takie włosy przeznaczyć na godny cel, uzyskała konkretne wytyczne z internetu.

 

- Można obcinać włosy u fryzjera, który współpracuje z tą fundacją, ale w Szczytnie takich nie ma – opowiada pani Milena. - Poszłyśmy więc do zakładu, z którego usług zwykle korzystamy. Tam warkocze córki zostały obcięte zgodnie z wytycznymi. Warunków jest sporo. Włosy muszą być umyte, idealnie suche, ale nie wolno przed ich obcięciem stosować odżywki. Trzeba je odpowiednio uczesać i zapleść w warkocze, które dopiero się obcina. Później wraz ze specjalną kartą informacyjną, wysłałyśmy te obcięte, 30-centymetrowe warkocze do Warszawy.

 

Całe przedsięwzięcie zostało przeprowadzone na rzecz Fundacji Rak'n'Roll, w ramach jej akcji – programu o nazwie "Daj Włos". Po długich warkoczach Zuzannie pozostało imienne podziękowanie, które otrzymała od tej Fundacji.

Reklama

 

Zuzia uczy się w Szkole Podstawowej nr 3. Dotychczas, poza nielicznymi wyjątkami, większość lekcji miała z jedną nauczycielką – wychowawczynią. Teraz niejako rozpoczyna nowy etap edukacji – z podziałem na szereg przedmiotów nauczania i z różnymi, wieloma nauczycielami. Przyznaje, że już wie, kto i czego ją będzie uczył. - Nie wiem, bo przecież nie znam tych nauczycieli – odpowiada rezolutnie na pytanie, czy z pedagogicznego "zestawu" jest zadowolona.

 

W ciągu dotychczasowej edukacji uznała, że najbardziej odpowiada jej w-f i język angielski. - No i może jeszcze plastyka... - zastanawia się głośno. Do tych nieszczególnie lubianych przedmiotów należy natomiast matematyka. Lubi zwierzęta i muzykę, i uczy się gry na akordeonie w szczycieńskiej szkole muzycznej. Co do przyszłości... Jest pełna pomysłów i niewiedzy. - Nawet dość często zdarza się jej zastanawiać, co chciałaby robić, gdy dorośnie, jaką pracę wykonywać – twierdzi mama Milena. - Jak dotąd tych pomysłów było już... całe mnóstwo. - No bo nie wiem, na co się zdecydować – replikuje Zuzia.

 

Czy będzie teraz przez kolejne lata znów zapuszczać włosy, by kolejne warkocze ofiarować potrzebującym? - Na razie przyzwyczajam się do krótkich. I przyznam, że z takimi jest wygodniej, więc nie wiem, czy się jeszcze na warkocze zdecyduję – odpowiada.Komentarze do artykułu

Zuza

piękny gest, pozdrawiam

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama