Reklama


Reklama

„Uchodźcy” z Krakowa czy Mazowsza windują ceny gruntów


Rośnie cena gruntów w naszym powiecie. Zdaniem Marcina Nowocińskiego, właściciela firmy geodezyjnej i byłego wicestarosty szczycieńskiego, wpływ ma na to pandemia koronawirusa. Najczęściej grunty kupują u nas mieszkańcy Mazowsza oraz Krakowa. - Ceny poszybowały nawet o 30 procent – mówi Nowociński. - Bywają działki, których metr kwadratowy kosztuje nawet 200 zł.Dlaczego uważa pan, że to pandemia koronawirusa wpłynęła na taki wzrost cen?

 

Odpowiedź jest prosta. Należy jednak wrócić do początków pandemii, gdzie właściwie zamknięto nas w domach. Mieliśmy ograniczone możliwości przemieszczania się. Mieszkańcy powiatu szczycieńskiego być może tego tak nie odczuli, bo mamy blisko lasy, jeziora, naturę. Ale przez moment był też przecież wprowadzony zakaz wstępu do lasu, zgromadzeń, itp. Najbardziej te niedogodności odczuli mieszkańcy wielkich miast, którzy nagle zostali zamknięci w blokach, niewielkich mieszkaniach. Często z nimi teraz rozmawiam i mówią, że był to koszmar. Ci, którzy już mieli działki, czy domki w naszym powiecie, ten czas bezpiecznie tu przeczekali. Ich dzieci uczyły się zdalnie, oni zdalnie pracowali. A jednocześnie nie tkwili w mieszkaniu w bloku, tylko mieli do dyspozycji las, jeziora... wolność.

 

To oni szukają działek u nas?

 

Dokładnie tak. Chcą uniknąć ewentualnego „więzienia” w przyszłości. Szukają działki, na którą będą mogli przyjechać i bezpiecznie przeczekać. A być może w przyszłości się pobudować i przeprowadzić tu na stałe wraz z rodziną. Wielkie miasta przestają być atrakcyjne dla osób powyżej 40. roku życia. Pandemia pokazała, jak łatwo je sparaliżować, jakie zagrożenia tam czyhają. U nas, w powiecie szczycieńskim, jest zdecydowanie bezpieczniej.


Reklama

 

 

Jak duże jest to zainteresowanie?

 

Z moich obserwacji wynika, że wzrost zainteresowania nieruchomościami w naszym powiecie, a mam tu na myśli wyłącznie grunty, sięgnął około 30-40 procent. Porównuję to do roku 2019 i lat wcześniejszych, gdy nie było zamieszania z koronawirusem. Ludzie szukają ostoi, bezpieczeństwa. Nasz powiat im to daje. Mamy przepiękne tereny. I jest ich jeszcze naprawdę dużo. Rozmawiam też często z deweloperami, w mieszkaniach tego trendu nie widać. Ludzie chcą przyrody, to tam szukają spokoju i bezpieczeństwa.

 

Zatem to wzrost zainteresowania wpłynął na ceny?

 

Niestety tak. Ceny wzrosły średnio od 20 do 25 procent. Cena, oczywiście, zawsze zależy od atrakcyjności danej działki, jej położenia, sąsiedztwa. Średnia cena gruntów, niezależnie od ich przeznaczenia, w naszym powiecie to około 50-60 zł za metr kwadratowy. Atrakcyjne działki z linią brzegową, których jest już w naszym powiecie naprawdę niewiele, sięgają jednak nawet 200 zł za metr kwadratowy.

 

Jaka gmina w naszym powiecie jest najbardziej atrakcyjna?

 

Moja firma największy zasięg ma na terenie gminy i miasta Pasym, ale zainteresowaniem cieszą się też działki na gminach Świętajno i Jedwabno. Warchały, Krzywonoga, Piasutno... Miejscowości rekreacyjne i turystyczne.

Reklama

 

A co z gminą Dźwierzuty? Pytam o nią, bo jest tam mnóstwo pięknych przyrodniczo terenów, jezior, lasów...

 

Przyznam się, że jest nią mniejsze zainteresowanie i sam nie bardzo to rozumiem, bo wiem, że są tam przepiękne tereny. Być może wynika to z tego, że do tej pory gmina Dźwierzuty była bardziej przedstawiana jako rolnicza. Linowo, Dąbrowa to są chyba jedyne dwa ośrodki, gdzie działki budzą zainteresowanie. Ale patrząc na trend, to myślę, że wkrótce i gmina Dźwierzuty stanie się łakomym, bo jeszcze nieodkrytym kąskiem dla inwestorów.

 

Kto najczęściej kupuje u nas działki?

 

Okręg warszawski. Mazowsze. Choć ostatnio jest też ogromny wzrost kupujących z Krakowa i jego okolic. Coraz więcej mam też zleceń od byłych mieszkańców naszego powiatu, którzy na razie są jeszcze za granicą, ale chcą kupić działkę i wszcząć procedurę budowy domu. Mówią, że chcą tu wrócić.

 Komentarze do artykułu

Wielkie mi halo !

No to żeś człowieku Amerykę odkrył !.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Klenczon będzie miał swoją ulicę w Szczytnie
  A gdzie będzie ulica Bee Gees ?

  Fan


  2021-03-07 18:22:10
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ten ślimak pobił wszystko. Dorównaliśmy do Reszla i Bisztynka, nic im nie ujmując.

  Grazyna


  2021-03-07 17:21:01
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Panie Mądrzejowski - wolę Pana w \"loży złośliwców\", a nie na stołku burmistrza. Pewnie się Pan domyśli, ale napiszę to otwartym tekstem: nec Hercules contra plures. Z taką radą złożoną z niedouczonych doktorów nauk wszelakich, wykształciuchów po kursokonferencjach za węgorze i jednoosobowych biznesmenów - daleko by Pan nie zaszedł, mimo umiejętności negocjacyjnych. Aż tak nikomu źle nie życzę. Czekam na jakąś wielką porażkę samorządu miejskiego, aby była ona powodem wprowadzenia zarządu komisarycznego, który wyeliminowałby z decyzji tę nie nadającą się do niczego radę miejską. Wiem, że to straszne, ale nic na to nie poradzę, że obserwacja postępowania radnych doprowadziła mnie do takiego wniosku - odciąć tę gangrenę.

  Krajan \"prawdziwy\"


  2021-03-07 17:02:12
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.- kto nie wierzy, niech sprawdzi na sobie jej skuteczność i nie zmusza innych do poddania się eksperymentowi medycznemu. https://nczas.com/2021/03/03/izrael-szczepionka-pfizera-zabila-40-razy-wiecej-seniorow-niz-covid-19/

  kroll


  2021-03-07 15:00:21
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Choć czasem jestem w tym kościele gdzie proboszczem jest ks. Andrzej, (bo należę do innego) , to bardzo cenię i szanuję Księdza. Jego oddanie Bogu i ludziom jest niezwykłe!!! Organizuje różne formy urozmaicenia Mszy Świętej, aby przyciągnąć boże owieczki do Boga. Proszę Boga o szybki powrót Księdza do zdrowia. Niechaj Łaska Boża jest zawsze z Księdzem. W obecnych czasach, takiemu Księdzu można zaufać! Boże, miej w swojej opiece Księdza Andrzeja i nie zabieraj Go nam!!!!

  WCz


  2021-03-07 14:57:54
 • „Przesiali” szkoły i przedszkola, wiemy ilu jest chorych
  Zatem mamy 242 normalnych nauczycieli, w końcu świadomośc dotarła do ludzi...a reszta niech się szybciutko wyszczepi. - \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.-

  kroll


  2021-03-07 14:53:08
 • Mazurskie delicje Michała Denesiuka - rosół z perliczki
  Rosół to tylko z makaronem domowej roboty

  Grazynka


  2021-03-07 14:35:09
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  A Ziemia jest płaska

  Ala


  2021-03-07 14:30:48
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Wspaniała wiadomość! Precz z ludobójstwem!!!

  Emilia


  2021-03-07 13:14:28
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Brawo! Brawo! Brawo!

  ola


  2021-03-07 09:29:52