Reklama


Reklama

Tadeusz Dymerski – ikona szczycieńskiego judo


Pół wieku temu gwardyjska sekcja judo była elitarna. Mnóstwo dzieciaków za punkt honoru miało przynajmniej spróbować. I próbowało. Na matach pozostawało niewielu, najbardziej wytrwałych. W tym gronie znalazł się także Tadeusz Dymerski – dzięki któremu ta dyscyplina sportu wciąż się w Szczytnie liczy.Dziś Tadeusz Dymerski to dziś dziarski 70-latek, który zaledwie trzynaście pierwszych lat życia nie spędził trenując – najpierw siebie, następnie innych. Z urodzenia szczytnianin sportową pasją zaraził się od ojca – wileńskiego ułana i lekkoatlety. Jego związek z judo rozpoczął się niezbyt legalnie. Do sekcji przyjmowano 14-latków, więc 13-letni Tadeusz nieco „dopracował” legitymację szkolną, by móc podjąć treningi. Z czasem przyznał się do tego drobnego oszustwa swojemu ówczesnemu trenerowi Zbigniewowi Nowakowskiemu, który mu przewinę darował, bo rekompensowały go upór, charakter i zacięcie do sportu, widoczne u młodego chłopca.

 

Pod okiem trenerów (kolejnym był Jan Wójtowicz) młody judoka wiele się nauczył i nawet wywalczył kilka tytułów. W 1969 r. uczestniczył w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży we Wrocławiu, w 1972 r. zajął pierwsze miejsce w otwartych mistrzostwach Warszawy, a trzy lata później zdobył złoty medal (w drużynie) i brązowy (indywidualnie) w akademickich mistrzostwach Polski. Młodemu Tadeuszowi brakowało jednak tego, co nazywa się często „lwim pazurem”. Był dobrym zawodnikiem, ale poszedł w innym kierunku – okazał się świetnym szkoleniowcem.

 

Najpierw jednak przeszedł własną drogę edukacyjną. Ukończył szkołę średnią, zdał maturę, ukończył studia na gdańskiej AWF uzyskując tytuł trenera judo. Wrócił do Szczytna i „swojego” klubu, i już jako pracownik obecnej WSPol, która wtedy nazywała się Wyższą Szkołą Oficerską MO, zaczął trenować dzieci i młodzież w „Podchorążaku” (od 1975 roku przemianowanym na Gwardię Szczytno). I tym właśnie zajmuje się nieprzerwanie, także obecnie, chociaż mógłby już odpoczywać, jak na emeryta przystało.


Reklama

 

Kiedyś pytaliśmy pana Tadeusza, ile dzieciaków „przewinęło się” przez jego trenerskie ręce. Nie potrafił policzyć. Wiadomo, że to setki młodych ludzi, którzy na macie uczyli się nie tylko sportowych umiejętności, bo judo – podobnie jak inne wschodnie sztuki walki – to także szkoła życia i kształtowania charakteru. W gronie wychowanków Tadeusza Dymerskiego było też sporo wybitnych postaci. Jego podopieczni wywalczyli około 50 medali w mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz setki w zawodach resortowych policji.

 

Najbardziej znani to: Radosław Laskowski, Waldemar Bączek, Krzysztof Woźniak, Michał Dymerski, Krzysztof Lejmanowicz, Dorota Kondraciuk, Gabriela Kaczyńska, Monika Kowalska, Joanna Majdan, Bogusława Olechnowicz. Kilkoro z nich zostało w judo na zawsze, jak choćby Radosław Laskowski, dziś ceniony profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, a w przeszłości trener kadry olimpijskiej. Syn Michał podążył śladami ojca i dziś wspiera go jako trener w gwardyjskiej sekcji judo, zawodowo – również jak tata – trenując studentów WSPol.

 

Choć głównym zajęciem pana Tadeusza od lat pozostaje trenowanie dzieci i młodzieży, nie zapomina też o szlifowaniu własnej formy. Dość przypomnieć, że pięć lat temu Tadeusz Dymerski zdobył w Amsterdamie tytuł mistrza świata masters - złoty medal, będący doskonałym zwieńczeniem sportowej kariery. To także zachęta dla rodziców, by kierowali swoje dzieci do sekcji judo – w końcu trenowanie pod okiem mistrza świata to spory splendor. Dzieciaki może bardziej fascynuje dziś piłka nożna, ale czy ktoś widział 60- czy 70-latka strzelającego gole na Mundialu? A judo – czego Tadeusz Dymerski jest najlepszym przykładem – przynosi najwyższe trofea sportowe nawet emerytom.

Reklama

 

Bieżący rok jest jubileuszowy dla wybitnego szczycieńskiego trenera, wychowawcy dzieci i młodzieży. Okrągłe 70 lat skończy dokładnie 18 lipca. Wspominamy o tym nieco wcześniej, by dać czas jego wychowankom i innym osobom, które chciałyby te urodziny uczcić w sposób szczególny. A nie ulega wątpliwości, że jubilat na to zasługuje.Komentarze do artykułu

Anatol Adamiuk

Tadek jest wspaniałym nie tylko trenerem ale CZŁOWIEKIEM. GRATULACJE!!!!!!!

dr

Brawo Tadeusz- wzór człowieka i wychowawcy młodzieży. Wielki szacun dla Ciebie.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55