Czwartek, 16 Lipiec, Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli -

Reklama


Reklama

Stare buty - felieton Wiesława Mądrzejowskiego


Od dawna nie dostałem po opublikowaniu felietonu tylu maili, ile po ostatniej propozycji zorganizowania wyborów w „Żabkach”, którą przedstawiłem tydzień temu. Nasi Czytelnicy, trzeba przyznać, fantazję mają ogromną i dziękując za inspirację obiecuję, że niektóre przynajmniej z tych propozycji wykorzystam w przyszłości.Na razie nowa ustawa wyborcza leży w Senacie, pojawił się nowy kandydat, który przewrócił notowania do góry nogami i należy się spodziewać, że będzie ciekawie. Póki co jednak wróćmy na nasze podwórko, bo ukazał się raport o stanie miasta, nad którym będzie można podobno podyskutować w ratuszu za dwa tygodnie.

 

 

Nie wiem kto, poza radnymi, weźmie w tym udział, bo łatwiej zostać miss Szczytna niż spełnić surowe wymogi niezbędne, aby mieć zaszczyt zasiąść w sali posiedzeń prześwietnej rady. Przy okazji - mam do tej sali wielki sentyment, bo jej dzisiejszy wystrój projektował i realizował mój zmarły przyjaciel Eugeniusz Ozga, o czym warto czasem przypomnieć.

 

Dyskusja nad raportem ma pokazać, na jakim etapie realizacji planów dzisiejszych władz Szczytna obecnie jesteśmy. Mam przed sobą zarówno tenże raport jak i inny dokument – program, który przed wyborami przygotował wówczas kandydat, a dzisiejszy burmistrz.

 

Nie ukrywałem, że był także i moim kandydatem, którego nawet wspierałem, jako tzw. „mąż zaufania”, w komisji wyborczej. „Gospodarka głupcze, gospodarka!” – pod tym hasłem prezydent Clinton wygrał wybory w USA w 1992 r. Dlatego też nic dziwnego, że program burmistrza właśnie gospodarkę miejską ma w swoim punkcie pierwszym. Bez pieniędzy nie da się przecież zrealizować żadnych planów chociażby były najpiękniejsze, więc z takim usytuowaniem priorytetów należy się tylko zgodzić. Bardzo mi się też podoba motto tego programu „Nie patrzmy w przeszłość – tam już byliśmy i wszystko widzieliśmy. Idziemy naprzód. Tam jest ciekawiej!” Poparłem czterema łapami.


Reklama

 

Co mamy więc w „filarze I” programu? Propozycje można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to bieżące gospodarowanie miastem, czyli sprawy przyziemne, ale niezwykle ważne dla jego mieszkańców. W kolejności na liście to: rozwiązanie problemów z wieżą ciśnień i przyległą budową, poprawa estetyki budynków z zasobów miasta, wybudowanie kolejnych budynków dla osób niezamożnych w oparciu o kredyty udzielane przez miasto, remonty chodników i ulic, modernizacja parkingu przy cmentarzu, zniesienie opłat za handel na rynku, możliwość wykupu rodzinnych ogródków działkowych, przejęcie terenów przylegających do budynków przez wspólnoty mieszkaniowe. O ile dobrze widziałem, to w „raporcie” wyeksponowano i to z obrazkami, remonty ulic i chodników. O pozostałych projektach mało słychać, ale może przeoczyłem. Pytanie, które się nasuwa – czy mamy do czynienia z gospodarowaniem czy z bieżącym administrowaniem miastem?

 

Bardziej mnie interesuje druga część programu burmistrza w obszarze gospodarowania, którego celem jest „odrodzenie pogrążonego w stagnacji miasta” czyli projekty prorozwojowe takie jak: opracowanie wspólnego z gminą i powiatem programu pozyskiwania inwestorów, powołanie Gospodarczej Rady Konsultacyjnej, wypracowanie z gminą i powiatem warunków budowy obwodnicy, stworzenie pakietu ulg dla inwestorów, opracowanie planu rozwoju Szczytna krok – po kroku, program zasiedleniowy dla młodych ludzi, program dla młodych – masz pomysł – miasto ci pomoże, miejski program proekologiczny.

Reklama

 

Z tej części zrealizowano powołanie Gospodarczej Rady Konsultacyjnej, która zebrała się dwa razy i jak na razie jest raczej forum szkoleniowym niż inspirującym rozwój. Co do obwodnicy miasto wyręczył znany ze skuteczności realizowanych przedsięwzięć wicepremier Sasin ze swoim programem budowy obwodnic. Projekt takiej obwodnicy ma powstać podobno za cztery lata. Milion polskich samochodów elektrycznych też już jeździ.

 

Nie chcę tu „rozliczać” z realizacji programu, bo to i nie miejsce, i nie pora. Po niecałych dwóch latach za wcześnie. Niestety, przedstawiony raport nie napawa optymizmem. Jak napisano, oparto go o dane przedstawione przez kierowników miejskich ogniw, więc ma charakter urzędniczego punkt po punkcie pochwalenia się tym, co zrobiliśmy. Liczyłem na coś więcej. Krytykowałem poprzednie władze miasta nie za złe administrowanie, bo było w miarę sprawne. Nie było jednak żadnej wizji przyszłości – stagnacja. Liczyłem na dynamikę nowej władzy, na realizację niezłego programu. Jak na razie, w obszarze gospodarki niestety weszliśmy w buty poprzedników.

 

Wiesław Mądrzejowski (wiemod@wp.pl)Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Miasto wspiera służby ratownicze
  Tak jak Duda czy Morawiecki, nauka nie idzie w las.

  Mieszkaniec


  2020-07-16 09:44:02
 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  Pan Mańkowski ma w zwyczaju \"podczepianie się\" do cudzych sukcesów. Gdyby nie rządowy program \"100 obwodnic\" , moglibyśmy tylko o obwodnicy pomarzyć. Niedługo się dowiemy, że rewitalizacja ruin zamku to też jego pomysł i zasługa.

  aleks


  2020-07-16 09:20:17
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Art. 53. 2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują. Konstytucja RP z 1997r. Król może przecież w swoim państwie nakazać coś, czego nikt przed nim ani on sam dotychczas nie nakazywał. Posłuszeństwo wobec jego rozkazów nie jest sprzeczne z interesami ludzi żyjących w tym państwie; raczej nieposłuszeństwo byłoby z tym interesami sprzeczne, gdyż jest w społeczeństwach ludzkich ogólnie przyjętą zasadą, że należy słuchać królów. O ileż bardziej trzeba bez wahania spełniać wolę Boga panującego nad wszechświatem, który stworzył! Jak w hierarchii ludzkiego społeczeństwa każda niższa władza musi podlegać wyższej, tak Bogu musi się podporządkować wszystko. (Wyznania III, 8, św. Augustyn z Hippony) Serdecznie pozdrawiam.

  Ignis


  2020-07-16 08:02:29
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do Ja. Gościu coś ci się pomyliło z tym łamaniem twoich praw konstytucyjnych. Polecam przeczytać Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej art. 53, jest tam zapis o wolnosci wyznania. Krzyczycie \" Konstytucja! Konstytucja! \", jednocześnie pierwsi jesteście do naginania jej według własnych potrzeb. Zalecam mniej jadu i wiecej tolerancji, na której podobno wam tak mocno zależy.

  X-men


  2020-07-16 00:00:23
 • Małżeństwo paserów i ich kolega zatrzymani
  Piórek !!

  Bałdzio


  2020-07-15 22:15:34
 • Podpalacz terroryzuje wieś?
  Podpalacz chyba już za kratkami

  Xyz


  2020-07-15 18:36:55
 • Miasto wspiera służby ratownicze
  Czy pan Łachacz te pieniądze to z własnej kieszeni przekazał, że tak się lansuje dobroczyńca czy też dobroczyńca za nasze pieniądze....?

  Janusz


  2020-07-15 17:57:39
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do Ja. Twoje konstytucyjne prawo daje Ci możliwość publicznie pisać pierdoły i prowokować. Pokaż mi, w którym miejscu twoje prawo łamie Kościół kupując krzyż? I jeszcże jedno. Kto według Ciebie powinien dbać o te schody? Wyłącz TVN,włącz myślęnie i nie prowokuje.

  KAROL FĄFARA


  2020-07-15 15:51:34
 • Walka o cenę śmieci, może być drożej nawet o... 12000 procent
  Dziękuję za korektę. Przygotowuję komentarz w sprawie opłat za śmieci. Chciałem się upewnić. Pozdrawiam. dn

  Daniel Nowociński


  2020-07-15 13:17:43
 • Troje wybitnych z nagrodami (zdjęcia)
  Ale polityczna gazeta. Ci ludzie są związani z dotacjami i praca z Urzędem miasta.

  jANEK


  2020-07-15 12:22:41