Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Samorząd i biznes łączą siły dla rozwoju Szczytna


Pierwsze Szczycieńskie Samorządowe Forum Przedsiębiorczości zakończyło się sukcesem. Wzięło w nim udział ponad 80 osób, a przedsiębiorcy nie szczędzą pochwał. - Padło tam mnóstwo ciekawych rzeczy, potrzebnych biznesowi i temu dużemu i temu małemu, mam nadzieję, że ta inicjatywa będzie kontynuowana – mówi Adam Przychodko, przedsiębiorąca z branży IT.Forum, które zorganizował burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski było skierowane do przedsiębiorców ze Szczytna. Odbyło się ono w miniony piątek w sali konferencyjnej miejskiego ratusza.

 

Skąd pomysł na zwołanie Forum Przedsiębiorczości?

 

Bardzo zleżało mi na tym, abyśmy jako urząd miejski wyszli naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i chyba się udało, bo świadczy o tym chociażby sama frekwencja, która utrzymała się aż do ostatniej minuty spotkania

 

Przedsiębiorcy z Forum są zadowoleni, a pan?

 

Współpraca samorządu z biznesem jest trudna, a czasem ryzykowana, ale nie można od niej uciekać, a wręcz przeciwnie. Forum to pierwszy krok, aby administracja samorządowa ściślej zaczęła współpracować z lokalnym biznesem po to, aby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Najbardziej cieszy mnie fakt, że przy okazji tego forum, wspólnie z przedsiębiorcami tworzymy radę gospodarczą. Deklaracje, aby w niej uczestniczyć złożyło aż 31 podmiotów, od firm dużych, po jednoosobowe.

 

 

Czym ma być dokładnie ta rada?

 

Myślę, że do połowy października odbędzie się pierwsze posiedzenie rady, na którym zostaną wybrane władze. Będzie to ciało opiniotwórcze i doradcze. Bo według mnie to przedsiębiorcy, prowadzące własne firmy, najlepiej wiedzą, czego oczekują od urzędu, w czym urząd może im pomóc. Liczę też na to, że będą podpowiadać, mówić o swoich pomysłach na rozwój Szczytna. Po tym roku swojego urzędowania dostrzegam ciężką pracę i rozwój firm lokalnych, rodzinnych. I rozwój naszego miasta chciałbym oprzeć właśnie na tych lokalnych firmach. Stąd pomysł na Forum Gospodarcze i utworzenie rady.

 

 

Komentarze:

 

 

Igor Chmieliński, Lac Met

 

 

 

Jestem miło i bardzo pozytywnie zaskoczony jakością pierwszego Forum Przedsiębiorczości w naszym mieście. To dobra inicjatywa i mam nadzieję, że będzie kontynuowana, a spotkania przedsiębiorców będą odbywały się co najmniej dwa lub trzy razy do roku. Zawsze powtarzałem, że samorząd musi współpracować blisko z przedsiębiorcami, bo to oni w dużej części opłacają jego funkcjonowanie, płacąc znaczne podatki. Cieszę się, że nasz burmistrz dobrze to rozumie i zaaranżował pierwsze tego typu spotkanie. Wszystkie prelekcje były ciekawe i dość pouczające, więc sądzę, że moja opinia o tego typu inicjatywach nie odbiega od przedstawionych przez innych pracodawców z naszego miasta.


 

 

Adam Przychodko, BinSoft

 

 

 

Byłem bardzo zadowolony z tego, że uczestniczyłem w Forum Przedsiębiorczości. Wśród prelegentów pojawili się przedstawiciele wielu instytucji, z których usług już korzystamy. Padły tam konkretne rzeczy. Jak zastrzec znak towarowy, jak znaleźć się w bazie europejskiej, aby móc handlować za granicą kraju. Mówiono wiele o szkoleniach dla przedsiębiorców, konkretnych źródłach dofinansowań. Każdy, zarówno wielkie przedsiębiorstwo, jak i mała działalność, mogły coś tam dla siebie znaleźć. Był komplet informacji. Ciekaw jestem działalności rady. To potrzebna inicjatywa, dająca światełko na zmiany w prowadzeniu biznesu w Szczytnie.

 

 

 

Michał Malinowski, Malcar

 

 

 

Jestem jednych z najmłodszych przedstawicieli biznesu w Szczytnie, ale wydaje mi się, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Dobrze byłoby, aby przy kolejnych spotkaniach podzielić branże, aby prelegenci mogli na przykład skupić się indywidualnie na takich młodych i małych firmach, jak moja. Jakieś indywidualne wskazówki. Tak bym to widział. Ale generalnie to naprawdę świetna inicjatywa.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Tomaszu TK, Ty z kolei przesadziłeś w drugą stronę!
  Autor: Śmieszek
  2019-11-15 11:53:47
 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ja też bym chętnie się zapoznał z tym słownikiem, ale nie będąc zaproszony na jego prezentację w muzeum - nie wiem, w jakim trybie mam zgłosić swoje zainteresowanie, bo w spotkaniach promocyjnych uczestniczyć nie mogę.
  Autor: Śmieszek
  2019-11-15 11:50:29
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Włodarze powinni wziąć pod uwagę, że większość ludzi na niskich stanowiskach nie ma możliwości podwyższenia swoich kwalifikacji, co za tym idzie żadnej pracy nie znajdzie po zwolnieniu lub obcince... ci ludzie ledwo dają radę ciągnąć od 1 do 1. Po co są tworzone bezużyteczne stanowiska w gminie, roczne wynagrodzenia wartości fortuny... Opamiętajcie się, no biedni dalej biednieją, bogaci dalej się bogacą
  Autor: Zaniepokojona
  2019-11-15 10:55:12
 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Pani lub też Panie \"lik\". Oczywiście, że takie konsultacje były przeprowadzone i w tym celu proponuję zapoznać się z lekturą \"Słownika mowy mazurskiej\", gdzie w przedmowie piszę, iż obecnie jest rozróżnialnych 5 dialektów. Jest to dość duży obszar, co sprawia, że trudno byłoby dotrzeć do tych wszystkich, którzy znają i pamiętają etnolekt mazurski.
  Autor: Robert Arbatowski
  2019-11-15 07:14:14
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Właśnie oglądałam magazyn śledczy Anity Gargas o lokalnym PSL-u. Polecam oglądać. Co do tematu, to ta władza, dokładnie ta władza oszczędza na wszystkim tylko nie na sobie. Gminą, Miastem i Powiatem rządzi psl, więc raczej nie może nas to dziwić. Cytowane zmiany wymiary zatrudnienia dotyczą najmniej zarabiających, najczęściej najniższą krajową. A dlaczego zmniejszać etaty? aby po podwyższeniu najniższego wynagrodzenia defakto wynagrodzenia tym osobom nie wzrosły. A ile zarabia władza? Przykład gminy wiejskiej za 2018r.: 7 osób zarabia 28,5%!!! całego budżetu przeznaczonego na wynagrodzenia pracowników urzędu gminy (w sumie 46,5 etatu zgodnie z regulaminem urzędu z 2016r., nowszego nie znalazłam). Te 7 osób to, (wynagrodzenia wg danych z oświadczeń majątkowych): wójt-144.353,28 zł, wice wójt-104.633,61 zł, sekretarz-91.441,48 zł, skarbnik-84.594,07 zł, kierownicy referatów (3 osoby)-91.441,48 zł, 76.163,27 zł, 70.728,61 zł (nie wszystkie oświadczenia za 2018r. są na stronie, więc tych których nie ma, policzyłam średnie z 2017 i 2016), co daje 663.355,80 zł + pochodne wynagrodzenia 121.047,26 co daje 784.403,06 zł. W uchwale za realizację budżetu gminy za 2018 wynagrodzenia z pochodnymi urzędu gminy wyniosły 2.752.330,29 zł (str. 10 uchwały). Powyższe dane są ogólnie dostępne - oświadczenia majątkowe umieszczone na stronie, uchwała z realizacji budżetu za 2018r. ogłoszona w kwietniu 2019r. w dzienniku wojewódzkim województwa warmińsko-mazurskiego. I teraz dwie wisienki na torcie : zakup traktorka ogrodniczego za 9.499,06 zł dla szkoły, w której pracuje pan o którym pisze \"była zwolenniczka wójta\" (str. 50 uchwały). Druga to wymiana komentarzy na stronach Kurka Mazurskiego z panem podpisującym się \"Krassowski\" w temacie kosztów przygotowania dokumentacji \"Innopolice\", gdzie cytuję: \"Burmistrz wraz z radnymi koalicji zrezygnowali z największego zewnętrznego dofinansowania w historii miasta wydając na to 2 mln zł. Po co bić tą pianę?\" Rozumiecie? Wydali 2 mln zł na nie zrealizowany projekt, a teraz będą etaty najmniej zarabiającym obcinać bo brak kasy w budżecie!!! Radni poprzedniej kadencji za ten myk za 2 mln złotych nie powinni nawet złotówki diety wziąć, ale jak napisałam wyżej, oni będą oszczędzać na najbiedniejszych, nigdy na sobie. ps. jeśli w danych jest błąd zainteresowanych proszę o sprostowanie.
  Autor: jb
  2019-11-14 23:48:26
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Panie wójcie a może obniży Pan swoje wynagrodzenie o 30% i ratuje swoich pracowników. Proszę dać dobry przykład innym
  Autor: Ronin
  2019-11-14 22:05:54
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Wojciechowski mógłby przestać \"d ożywotnim\" wójtem i wrócić do straży rybackiej, tam się sprawdzał, a w gminie zaoszczędzone by sporo pieniiedzy i organizacja polepszyła by się natychmiast, do tej pory jest hamulcowym z dużą wypłatą.
  Autor: Natura
  2019-11-14 17:35:59
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Jw
  Autor: Jedno jest pewne, historia pokazala kim byl Pisudzki jego cele, uklady i nalecialosci wiec motocyklista z olszyn powinien odrobić lekcje historii nim ponownie.....
  2019-11-14 16:01:36
 • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
  Widzę, że pan Rząp przechodzi ze stanu larwalnego do stanu poczwarki. To dopiero będzie motyl. Jakie barwy nosić będzie i cóż zapylać chce ? Oto jest pytanie, być czy bytowanie :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-14 14:08:42
 • Wydali słownik gwary mazurskiej
  Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
  Autor: lik
  2019-11-14 12:57:30