Reklama


Reklama

Rodzice zapowiadają walkę o... szkołę


Skandalem nazywają rodzice uczniów ze szkoły podstawowej w Jerutach zachowanie radnych oraz wójta gminy, którzy ukrywają przed nimi planowane zmiany. - O zamiarze likwidacji placówki, czy ograniczeniu jej działalności dowiedzieliśmy się z plotek – mówią. - Gdy próbowaliśmy potwierdzić te informacje, to udawano, że sprawy nie ma, nikt nie chciał się z nami spotkać.Rodzice nie dali jednak za wygraną. Wymusili spotkanie na przewodniczącym rady gminy Arkadiuszu Deptule i Romanie Janocie, radnym zajmującym się oświatą w gminie.

 

- Dokładnie wymusiliśmy, bo unikali go od kilku tygodni – mówią Katarzyna Buła oraz Justyna Kuczewska, rodzice dzieci uczących się w tej szkole. Spotkanie odbyło się we wtorek, 10 grudnia. - Ale tak naprawdę niczego się nie dowiedzieliśmy – mówią rodzice, którzy obecni byli na spotkaniu. Sporządzili nawet z niego stenogram.

 

 

Rozmowa jak z kabaretu

 

Rodzice: Kiedy planowana jest zmiana organizacyjna szkoły?

Przewodniczący rady: Rok szkolny 2019/2020 nie, rok szkolny 2020/2021 tak.

 

Rodzice: Czy osiągnięcia szkoły i uczniów nie mają żadnego wpływu na podjęcie takiej decyzji, czy były/są brane pod uwagę?

Przewodniczący rady: Nie jest ważne to, kto, ile i co zdobył – liczą się liczby.

 

Rodzice: Które szkoły brane są pod uwagę przy tych zmianach?

Przewodniczący rady: Jeruty i Kolonia.

 

Rodzice: Dlaczego nasza szkoła?

Radny Janota: Brana jest pod uwagę liczba dzieci uczęszczających do placówki. W waszej szkole jest ich sporo. Szkoły z niską liczbą uczniów są brane pod uwagę przy tej reorganizacji.

 

Rodzice: Skoro w naszej szkole jest sporo uczniów, to jaka jest liczba uczniów odpowiednia, aby nie dopuścić do tych zmian?


Reklama

Radny Janota: Nie wiem.

 

Rodzice: Dlaczego szkoła w Spychowie nie jest brana pod uwagę przy tych zmianach, skoro ma najniższą liczbę dzieci uczęszczających, a utrzymanie jej jest kosztowniejsze niż naszej szkoły?

Radny Janota: Nie wiem.

 

 

Szkoła od 1903 roku

 

W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jerutach uczy się 84 uczniów, w tym 23 dzieci w oddziale przedszkolnym. Placówka istnieje od 1903 roku. Pracuje w niej 9 stałych i 6 dochodzących nauczycieli oraz cztery osoby obsługi. Do tej szkoły chodzą dzieci z Jerut, Chochoła, Konrad, Białego Gruntu, Jerominów, czy Czajek.

 

- Z naszych informacji wynika, że szkoła ma być ograniczona do klas jeden trzy – mówi Katarzyna Buła. - Ta zmiana tak naprawdę powoduje likwidację placówki. Bo jeśli rodzic będzie miał na przykład jedno starsze dziecko zawieźć do Świętajna, a drugie do Jerut to wiadomo, że oboje trafią do Świętajna.

 

Wieś skazana na śmierć?

 

Szkoła to centrum kultury. Życie dla całego sołectwa – podkreślają rodzice. Jej likwidacja wiąże się z upadkiem sklepu czy brakiem połączeń komunikacyjnych.

 

- W ten sposób naszą wieś skazuje się na śmierć – mówią mieszkańcy Jerut. - A na to zgodzić się nie możemy. Poza tym tu nasze dzieci są bezpieczniejsze, mają znakomitą opiekę oraz nauczycieli, czego efektem są osiągnięcia naszych uczniów. Każdy może przyjść do szkoły i to sprawdzić.

Reklama

 

 

Oszczędności i ludzkie dramaty

 

Arkadiusz Deptuła, przewodniczący rady gminy Świętajno przyznaje, że temat nie jest łatwy.

 

- Jest to wałkowane od poprzedniej kadencji – mówi. - Dane demograficzne są nieubłagane. Subwencja oświatowa nie wystarcza i gmina musi szukać oszczędności. Według wyliczeń, które mi przedstawiono, na proponowanych zmianach (pozostawienie klas 1-3 w Jerutach i Kolonii – przyp. red.) w gminnym budżecie może zostać nawet po 800 tys. zł na każdej ze szkół. Będziemy starali się też ograniczyć zwolnienia nauczycieli.

 

Przewodniczący nie ukrywa jednak, że z pracą będą musieli pożegnać się emeryci, ale czy ktoś jeszcze, tego nie powiedział.

 

 

Rodzice zapowiadają walkę

 

Dlaczego zmiana nie dotyczy szkoły w Spychowie?

 

- Z tego co wiem to dlatego, że ma najlepszą bazę dydaktyczną – mówi przewodniczący. - To nie jest prosta decyzja. Pani wójt już spotyka się z radami pedagogicznymi obu szkół, potem odbędą się spotkania z radami rodziców, opinię musi wydać też kurator.

 

Rodzice dzieci uczących się w szkole w Jerutach już zapowiadają protesty. - Będziemy walczyć o dobro naszych dzieci wszędzie, gdzie się da – mówią.Komentarze do artykułu

Anna

Dlaczego dzieci ze Spychowa jeżdżą autobusem do szkoły w Mikołajkach ? To jest zacna liczba dzieci widzę codziennie rano ten autobus. O co tu chodzi ?

była radna Rady Gminy

A mieszkańcy Kolonii i Jerut to na kogo głosowali w ostatnich wyborach na Wójta Gminy? To są konsekwencje błędnych wyborów.

była radna Rady Gminy

Kilka faktów.Pan Deptuła Przewodniczący Rady Gminy kłamie.Temat likwidacji szkół nigdy nie był wałkowany.W I kadencji Pani Wójt szastała pieniędzmi na prawo i lewo, bo Pan Pabich zostawił jej oszczędności. Teraz kredyt spłacany jest kredytem, a to dopiero pierwszy rok urzędowania Pani Wójt z pięcioletniej kadencji.Nauczycielka z prawem do emerytury została dyrektorem szkoły w Świętajnie.Ponadto, kilku nauczycieli z uprawnieniami do emerytury nadal pracuje w szkole w Świętajnie. Jeśli szkoły w Kolonii i Jerutach zmienią swój status, to i nauczyciele zostaną zwolnieni.Na pewno młodzi nauczyciele, bo starym Pani Wójt nie zrobi krzywdy.Mieszkańcy Kolonii i Jerut przypomnijcie sobie na kogo głosowaliście w ostaniach wyborach na Wójta i miejcie do siebie pretensje.Winna jest wasza krótkowzroczność.Zaufaliście Pani, która jest zadłużona po uszy i to samo funduje nam mieszkańcom.

Zbyszek Niciński

Szukanie pieniędzy poprzez zamykanie szkoły?BRAWO BRAWO A może tak zlikwidować kluby seniora itp. wtedy znajdą się pieniądze. Proszę zwrócić uwagę na szkołę w Spychwie jeżeli Jeruty to chyba Spychowo pierwsze ?

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06
 • Podziękowali rolnikom z trud pracy (zdjęcia)
  Widzę, że maseczki pozakładane,,, i to prawidłowo,,

  X1


  2020-09-23 16:11:51
 • Przez sąsiedzkie podziały cierpią całe Działy
  Madki uspokujta sie, bo zadzwonie do Jaworowicz

  Prokreator


  2020-09-23 08:54:51
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Niezwykła osobowość, zdarzyło mi sie zobaczyć tą niesamowitą pełną pasji twórczość. Niestety nie zdarzyło mi sie wspołpracować, aczkolwiek z młodszą siostrą wiele razy. Utalentowane rodzeństwo, przesymatyczni ludzie, pełni entuzjazju i pozytywnej energii. Podziwiam. Życzę powodzenia w dążeniu do realizacji marzeń i celów. Pozdrawiam serdecznie, wszystkiego dobrego.

  Katarzyna Sławińska


  2020-09-23 01:35:43
 • W naszych lasach pojawiła się modliszka (zdjęcia)
  Pierwszą Modliszkę przypadkowo znalazłem na trasie na Strugę już w roku 2000 oraz Turkuć Podjadek,który miał ok.5 centymetrów i wyglądał niesamowicie.

  HANS


  2020-09-22 22:46:12
 • Scena – spełnienie marzeń Krzysztofa Berendta (zdjęcia)
  Powodzenia w poszerzaniu terytorium tego NIEBA, zarażaj swoim optymizmem i życzliwością wszystkich wokół siebie, a talent, który masz niech będzie dla Ciebie szerokim terenem nowych wyzwań i sukcesów. Świat stoi przed Tobą otworem, bierz garściami dobro z niego płynące.

  Mirosława Lipka


  2020-09-22 21:48:12
 • Schronisko młodzieżowe odzyska dawny blask (zdjęcia)
  Takie schronisko aż się prosi w b. SP1/Gimnazjum 1 - obecnie budynku SP3. Niemiec wybudował szkołę ok. 100 lat temu,to niech budynek nadal służy młodziezy.

  ika


  2020-09-22 20:23:04