Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Rodzice zapowiadają walkę o... szkołę


Skandalem nazywają rodzice uczniów ze szkoły podstawowej w Jerutach zachowanie radnych oraz wójta gminy, którzy ukrywają przed nimi planowane zmiany. - O zamiarze likwidacji placówki, czy ograniczeniu jej działalności dowiedzieliśmy się z plotek – mówią. - Gdy próbowaliśmy potwierdzić te informacje, to udawano, że sprawy nie ma, nikt nie chciał się z nami spotkać.Rodzice nie dali jednak za wygraną. Wymusili spotkanie na przewodniczącym rady gminy Arkadiuszu Deptule i Romanie Janocie, radnym zajmującym się oświatą w gminie.

 

- Dokładnie wymusiliśmy, bo unikali go od kilku tygodni – mówią Katarzyna Buła oraz Justyna Kuczewska, rodzice dzieci uczących się w tej szkole. Spotkanie odbyło się we wtorek, 10 grudnia. - Ale tak naprawdę niczego się nie dowiedzieliśmy – mówią rodzice, którzy obecni byli na spotkaniu. Sporządzili nawet z niego stenogram.

 

 

Rozmowa jak z kabaretu

 

Rodzice: Kiedy planowana jest zmiana organizacyjna szkoły?

Przewodniczący rady: Rok szkolny 2019/2020 nie, rok szkolny 2020/2021 tak.

 

Rodzice: Czy osiągnięcia szkoły i uczniów nie mają żadnego wpływu na podjęcie takiej decyzji, czy były/są brane pod uwagę?

Przewodniczący rady: Nie jest ważne to, kto, ile i co zdobył – liczą się liczby.

 

Rodzice: Które szkoły brane są pod uwagę przy tych zmianach?

Przewodniczący rady: Jeruty i Kolonia.

 

Rodzice: Dlaczego nasza szkoła?

Radny Janota: Brana jest pod uwagę liczba dzieci uczęszczających do placówki. W waszej szkole jest ich sporo. Szkoły z niską liczbą uczniów są brane pod uwagę przy tej reorganizacji.

 

Rodzice: Skoro w naszej szkole jest sporo uczniów, to jaka jest liczba uczniów odpowiednia, aby nie dopuścić do tych zmian?


Reklama

Radny Janota: Nie wiem.

 

Rodzice: Dlaczego szkoła w Spychowie nie jest brana pod uwagę przy tych zmianach, skoro ma najniższą liczbę dzieci uczęszczających, a utrzymanie jej jest kosztowniejsze niż naszej szkoły?

Radny Janota: Nie wiem.

 

 

Szkoła od 1903 roku

 

W Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Jerutach uczy się 84 uczniów, w tym 23 dzieci w oddziale przedszkolnym. Placówka istnieje od 1903 roku. Pracuje w niej 9 stałych i 6 dochodzących nauczycieli oraz cztery osoby obsługi. Do tej szkoły chodzą dzieci z Jerut, Chochoła, Konrad, Białego Gruntu, Jerominów, czy Czajek.

 

- Z naszych informacji wynika, że szkoła ma być ograniczona do klas jeden trzy – mówi Katarzyna Buła. - Ta zmiana tak naprawdę powoduje likwidację placówki. Bo jeśli rodzic będzie miał na przykład jedno starsze dziecko zawieźć do Świętajna, a drugie do Jerut to wiadomo, że oboje trafią do Świętajna.

 

Wieś skazana na śmierć?

 

Szkoła to centrum kultury. Życie dla całego sołectwa – podkreślają rodzice. Jej likwidacja wiąże się z upadkiem sklepu czy brakiem połączeń komunikacyjnych.

 

- W ten sposób naszą wieś skazuje się na śmierć – mówią mieszkańcy Jerut. - A na to zgodzić się nie możemy. Poza tym tu nasze dzieci są bezpieczniejsze, mają znakomitą opiekę oraz nauczycieli, czego efektem są osiągnięcia naszych uczniów. Każdy może przyjść do szkoły i to sprawdzić.

Reklama

 

 

Oszczędności i ludzkie dramaty

 

Arkadiusz Deptuła, przewodniczący rady gminy Świętajno przyznaje, że temat nie jest łatwy.

 

- Jest to wałkowane od poprzedniej kadencji – mówi. - Dane demograficzne są nieubłagane. Subwencja oświatowa nie wystarcza i gmina musi szukać oszczędności. Według wyliczeń, które mi przedstawiono, na proponowanych zmianach (pozostawienie klas 1-3 w Jerutach i Kolonii – przyp. red.) w gminnym budżecie może zostać nawet po 800 tys. zł na każdej ze szkół. Będziemy starali się też ograniczyć zwolnienia nauczycieli.

 

Przewodniczący nie ukrywa jednak, że z pracą będą musieli pożegnać się emeryci, ale czy ktoś jeszcze, tego nie powiedział.

 

 

Rodzice zapowiadają walkę

 

Dlaczego zmiana nie dotyczy szkoły w Spychowie?

 

- Z tego co wiem to dlatego, że ma najlepszą bazę dydaktyczną – mówi przewodniczący. - To nie jest prosta decyzja. Pani wójt już spotyka się z radami pedagogicznymi obu szkół, potem odbędą się spotkania z radami rodziców, opinię musi wydać też kurator.

 

Rodzice dzieci uczących się w szkole w Jerutach już zapowiadają protesty. - Będziemy walczyć o dobro naszych dzieci wszędzie, gdzie się da – mówią.Komentarze do artykułu

Anna

Dlaczego dzieci ze Spychowa jeżdżą autobusem do szkoły w Mikołajkach ? To jest zacna liczba dzieci widzę codziennie rano ten autobus. O co tu chodzi ?

była radna Rady Gminy

A mieszkańcy Kolonii i Jerut to na kogo głosowali w ostatnich wyborach na Wójta Gminy? To są konsekwencje błędnych wyborów.

była radna Rady Gminy

Kilka faktów.Pan Deptuła Przewodniczący Rady Gminy kłamie.Temat likwidacji szkół nigdy nie był wałkowany.W I kadencji Pani Wójt szastała pieniędzmi na prawo i lewo, bo Pan Pabich zostawił jej oszczędności. Teraz kredyt spłacany jest kredytem, a to dopiero pierwszy rok urzędowania Pani Wójt z pięcioletniej kadencji.Nauczycielka z prawem do emerytury została dyrektorem szkoły w Świętajnie.Ponadto, kilku nauczycieli z uprawnieniami do emerytury nadal pracuje w szkole w Świętajnie. Jeśli szkoły w Kolonii i Jerutach zmienią swój status, to i nauczyciele zostaną zwolnieni.Na pewno młodzi nauczyciele, bo starym Pani Wójt nie zrobi krzywdy.Mieszkańcy Kolonii i Jerut przypomnijcie sobie na kogo głosowaliście w ostaniach wyborach na Wójta i miejcie do siebie pretensje.Winna jest wasza krótkowzroczność.Zaufaliście Pani, która jest zadłużona po uszy i to samo funduje nam mieszkańcom.

Zbyszek Niciński

Szukanie pieniędzy poprzez zamykanie szkoły?BRAWO BRAWO A może tak zlikwidować kluby seniora itp. wtedy znajdą się pieniądze. Proszę zwrócić uwagę na szkołę w Spychwie jeżeli Jeruty to chyba Spychowo pierwsze ?

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2020-02-13 12:40:16

Co czeka szkołę w Kolonii?

 • Poniedziałek, 2019-12-30 10:11:18

Myśliwi pamiętają o... żonach

 • Środa, 2019-12-18 14:32:42

Mistrz jest po.... siedemdziesiątce

 • Czwartek, 2019-11-21 10:54:59

Seniorzy wracają do... nauki

Reklama


Komentarze

 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  No to teraz mogę wreszcie się odnieść do tego nieszczęsnego listu p. Tadeusza Bogusza, bo doczekałem się Pana odpowiedzi nań w ostatnim numerze TS. Ponieważ krew mnie zalała z powodu tego, właściwego PiS stylu insynuacji - sugestii, stosowanego przez p. Bogusza. Większość średniego i starszego pokolenia mieszkańców Szczytna wie, czym przed laty, w jeszcze WSO MO (dla młodych: Wyższa Szkoła Oficerska Milicji Obywatelskiej), zajmował się p. Tadeusz Bogusz. Można byłoby pokusić się, w stylu p. Bogusza, o dywagacje w jakich okolicznościach pożegnał się ze \"szkółką\".

  Śmieszek


  2020-02-15 17:04:45

Reklama