Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Roczek drużyny Rugby Team


Klub Jurand Rugby Team Szczytno kończy właśnie rok. - Spotkanie założycielskie odbyło się dokładnie w pierwszy dzień wiosny ubiegłego roku – mówi Konrad Tomczak, prezes klubu.Kto był pomysłodawcą Jurand Rugby Team Szczytno?

 

Pomysł wyszedł ode mnie. Dłuższy czas szukałem jakiegoś sportu dla siebie, bo żadna dyscyplina, którą można było trenować w Szczytnie, jakoś nie bardzo mi pasowała. Rugby zrodziło się przypadkiem w mojej głowie. Wiem, że to dość oryginalny pomysł, jak na nasze warunki. Trudno w to uwierzyć, ale równie przypadkiem poznałem Piotra Rogalskiego, z którym podzieliłem się swoim pomysłem, a on okazał się zawodnikiem Rugby Team Olsztyn (śmiech). Spodobała mu się idea stworzenia takiej drużyny w Szczytnie i zaproponował, że zapozna mnie z prezesem Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby Henrykiem Pachem.

 

Konrad Tomczak, prezes klubu Jurand Rugby Team Szczytno.

 

 

 

I?

 

Spotkaliśmy się w grudniu podczas meczu charytatywnego w Olsztynie. Pan Henryk zadeklarował nam pomoc przy tworzeniu klubu i słowa dotrzymał. Klub działa.

 

 

Klub to jedno, ale gdzie sprawdzacie swoje umiejętności, gracie w jakiejś lidze?

 

 

Aktualnie bierzemy udział tylko w rozgrywkach wojewódzkich. Najbliższe zawody to Wojewódzki Turniej o Mistrzostwo Warmii i Mazur Rugby 7 w Bartoszycach (maj). Potem zagramy w zawodach Ukiel Beach Rugby Cup w Olsztynie (25-26/07/2020). W tym roku będziemy też występować do Polskiego Związku Rugby o licencję dla zawodników.

 

 

Kto może do was dołączyć, trenować, macie jakiś przedział wiekowy? Czy kobiety też mogą uprawiać ten sport?


Reklama

 

Drużyna liczy siedem osób, 7-osobowa odmiana rugby jest sportem olimpijskim. Przedział wiekowy naszych zawodników jest różny, mamy 16-latków, ale i 40-latków. Kobiet w drużynie niestety nie ma. Ale za to nasze partnerki dzielnie wspierają nas podczas zawodów z trybun (śmiech). Wspierają nasze działania okołoklubowe i angażują się w różnego rodzaju akcje.

 

 

A jaki przekrój społeczny reprezentują wasi zawodnicy?

 

Nie od dziś wiadomo, że sport jest pasją, która łączą. W klubie mamy uczniów, studentów, ale i biznesmenów. Myślę, że miejsce znajdzie się dla każdego. Gorąco zapraszamy na nasze treningi.

 

No właśnie gdzie trenujecie, w jaki sposób można dołączyć do waszej ekipy?

 

Dołączyć do nas może każdy, kto ma chęci i zapał. Trenujemy we wtorki i czwartki od godziny 18. miejsce to stadion miejski przy ulicy Śląskiej w Szczytnie. Z takich ciekawostek powiem tylko, że trenuje z nami na przykład Anglik. Pojawił się na naszym pierwszym treningu. Po krótkiej rozmowie okazało się, że mieszka w Szczytnie, że jest byłym żołnierzem oraz trenerem rugby. Wiem, trudno w to uwierzyć, ale takie przypadki naprawdę się zdarzają (śmiech). Zgodził się dzielić z nami swoją wiedzą i trochę nas trenować na ile czas mu pozwoli.

 

 

Jakie macie plany na przyszłość?

 

Pomijając rozwój drużyny, to najbardziej zależy nam, aby w tym roku zaszczepić rugby wśród dzieci. Poszukujemy nauczycieli ze szkół podstawowych w klasach 4, 5, 6 do wprowadzenia w swoich szkołach programu Rugby TAG. To odmiana rugby dedykowana dla dzieci. Bardzo bezpieczna. Nasi zawodnicy mają też licencje trenerskie, dlatego chętnie przeprowadzamy też zajęcia rugby w szkołach. Pierwsze odbyły się w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trelkowie. Dzieciom się podobało, więc nawiążemy dłuższą współpracę z tą placówką, wspólnie z dyrektorką chcemy wystąpić również do gminy w sprawie rewitalizacji przyszkolnego boiska, aby dzieciaki miały gdzie grać. Chcemy również udzielać się charytatywnie, w różnych akcjach organizowanych przez miasto czy też gminę, współpracować z innymi stowarzyszeniami.

Reklama

 

 

Jak wyglądają zasady gry w rugby, dużo jest kontuzji? Czy w rugby mogą grać wyłącznie wielcy i silni mężczyźni? Pytam, bo to sport bardzo kontaktowy.

 

Maksymalnie upraszając najważniejsze w rugby jest to, aby poruszać się do przodu. Piłkę można z kolei podawać wyłącznie do tyłu. Co do kontuzji, to jak w każdym sporcie... zdarzają się (śmiech). Wielkość, siła i moc na pewno pomagają, ale nie jest to regułą. Myślę, że i mniejsi zawodnicy też się odnajdują w rugby. Najważniejsze w rugbistach jest to, że panuje u nas bardzo rodzinna i przyjazna atmosfera. Zawsze możemy na siebie liczyć.

 

Kto jest we władzach waszego klubu?

 

Prezes Konrad Tomczak, sekretarz/skarbnik zarządu Jakub Tomczak (aktualnie Piotr Rogalski z powodów osobistych musiał zrezygnować z funkcji), członek zarządu Jakub Kretkiewicz.

Skład Komisji Rewizyjnej: przewodniczący Grzegorz Górski, zastępca przewodniczącego Łukasz Kacprzycki, sekretarz komisji Karol Kacprzycki.Komentarze do artykułu

persi

Brawo. Gratuluję inicjatywy. Rugby to świetny sport.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07