Środa, 8 Lipiec, Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety -

Reklama


Reklama

Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)


Pierwotnie w miejscu, w którym wznosił się zamek znajdowała się drewniana strażnica. Po jej spaleniu w drugiej połowie XIV wieku w tym samym miejscu wzniesiono murowany zespół obronny. Czteroskrzydłową konstrukcję z wieżą w jednym z narożników wybudowano na planie zbliżonym do kwadratu o boku ok. 38 metrów. Zamek wraz z podzamczem otaczał dodatkowo mur obronny i fosa. Był on siedzibą prokuratora krzyżackiego i stanowił centrum życia gospodarczego. To z tego miejsca zarządzano folwarkami, młynami oraz leśnymi i rybackimi gospodarstwami.Po powstaniu Prus Książęcych w 1525 roku zamek przestał pełnić swoją pierwotną funkcję bastionu granicznego. Stał się siedzibą starosty szczycieńskiego. W drugiej połowie XVI wieku został przebudowany na książęcą rezydencję myśliwską, pisano nawet, że jedną najpiękniejszych w Prusach. Ten okres można uznać za czas świetności szczycieńskiego zamku, który gościł nawet w roku 1639 ówczesnego Króla Polski Władysława IV.

 

Od połowy XVII wieku zamek zaczął podupadać i został opuszczony. Sytuacji nie poprawiały władze miejskie, które postanowiły sprzedać mieszkańcom część cennego budulca – cegły zamkowej. W latach 1729-1792 systematycznie rozbierano kolejne części zamku – wieżę, mury obronne i jedno ze skrzydeł od strony podzamcza. Wtedy też prawdopodobnie rozebrano górne kondygnacje pozostałych skrzydeł. Zamek w takim stanie pozostał do początku XX wieku, kiedy to siedziby w nim znalazły Haimatmuseum, a później Muzeum Mazurskie.

 

W latach 1936-1397 w miejscu dawnego podzamcza wybudowano Ratusz, który formą miał nawiązywać do historycznej tradycji tego miejsca. Po przeniesieniu do budynku Ratusza siedziby muzeum pozostałości zamku ponownie zaczęły niszczeć. W latach sześćdziesiątych rozebrano przykrywający je dach, a w latach 1990-1992 mury zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.


Reklama

 

Dopiero teraz, dzięki wsparciu funduszy unijnych, możliwe stało się przywrócenie pozostałościom zamku krzyżackiego blasku i odpowiednie wyeksponowanie go dla turystów. Priorytetem jest zahamowanie naturalnych, spowodowanych działaniem czynników atmosferycznych, procesów destrukcji murów. W trakcie prac odsłonięte zostaną także, ukryte do tej pory od dziesiątek lat pod ziemią, elementy kompleksu zamkowego. Wyeksponowane zostaną m. in. mury obronne wraz z okrągłymi basztami, a także elementy wieży południowo-wschodniej.

 

Zamek zyska także nowe życie dzięki zaadaptowaniu części jego przestrzeni dla powierzchni wystawienniczych. Co ważniejsze wszystkie nowe elementy zostaną wkomponowane w pozostałości zamku bezinwazyjny. Szklane zadaszenie, bariery, płyta stropowa i posadzka piwnicy nie będą się stykać z pierwotną konstrukcją zabytku. Cały kompleks zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, którym swobodne poruszanie się po obiekcie umożliwią wybudowane kładki.

Reklama

 

Wszystkie te działania pozwolą na zwiększenie turystycznej atrakcyjności zamku krzyżackiego, miasta i regionu.

 

Celem projektu jest wzrost potencjału turystycznego poprzez ochronę i zachowanie dziedzictwa kulturowego.

 

Koszt projektu to 15 756 857,05 zł, 80% dofinansowania, czyli 7 757 886,62 zł inwestycji pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

 

źródło: http://zamek.miastoszczytno.plKomentarze do artykułu

Jacek

Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

pk

Nie będzie już tego klimatu kiedy człowiek wpadał na tzw ruiny na jabola :)

Ula

Budowanie ruin za 15 mln. Śmiać się czy płakać ?

Wowo

80% z 15760 tys zł to zdecydowanie więcej niż 7800 tys zł

Emil

Czy wiadomo kiedy rewitalizacja zostanie ukończona ?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super. Pozdrawiam

  Arek


  2020-07-07 23:08:30
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Stawiam tezę że jesteś pracownikiem ratusza i głosujesz na trzaska. Krótki wpis a tyle pogardy do osób bezrobotnych. Brawo ty.

  mol \"do mol\"


  2020-07-07 22:35:53
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  ale nie rzadko tą zieleń sami niszczymy, proszę zobaczyć na ul. Władysława IV jak co niektórzy mieszkańcy na pasie zieleni urządzili sobie parkingi...czy tak można?, dlaczego za ten zniszczony pas zieleni nikt nie odpowie? A mała biel przy miejskiej pasiece, grupki amatorów różnych używek wokół urządzili sobie śmietnik oraz wyżywają się na pobliskiej roślinności.....

  Kreti


  2020-07-07 22:07:13
 • Zaginął 52-letni mieszkaniec Leleszek, trwają poszukiwania
  Tyle co wydają na poszukiwanie to by dali 200 zł dla jasnowidza Jackowskiego i znacznie szybciej by odnaleźli go.

  Czas ucieka.


  2020-07-07 18:56:21
 • Czujne kamery i burmistrz
  No i trzy bite głosy w wyborach już Krzysiu masz.

  Tomasz


  2020-07-07 18:51:51
 • Czujne kamery i burmistrz
  Dobrze,że był monitoring,bo ostatnio działa podpalacz w Dąbrowscy,palą się stodoły i samochody,a policja umorzą sprawy,zamiast szukać sprawców,tyle policji w Szczytnie i co?Trzeba liczyć na Ostrołękę,która zajęła się podpalenie samochodów w Myszyncu

  Iga koziel


  2020-07-07 18:38:27
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Panie Wilczek, posiadam paragon za wymianę szyby, która to została uszkodzona na trasie Szczytno-Lipowiec po wysypaniu przez wasze służby tych kamieni. Czy postawienie znaków ograniczających prędkość pojazdów do 40km/h pańskim zdaniem rozwiązuje problem? Kto zwróci mi poniesiony koszty ?

  k.arzyna


  2020-07-07 18:25:15
 • Czujne kamery i burmistrz
  No super... Ale już ubytków lampek to nikt nie zauważył ... ( Przy altance gdzie obecnie stacionują dzielni ratownicy ) oczywiście to nie oni to zrobili bo tej lampki brakuje już od wiosny ... Tu bolszewicka czujność służb zawiodła ... A szkoda bo molo jest dla nas i każdy kto tam przychodzi powinien korzystać z niego rozsądnie i nie robić trzody ... Czy ktoś u siebie w domu się tak zachowuję ??? Powinna się w końcu zmienić nam ta mentalność z komuny że to co wspulne to niczyje i można robić z tym co się chce

  Pan.M


  2020-07-07 15:49:27
 • Policjanci ukarali... policjantkę
  Wielkie mi hallo ! , kolizja jakich wiele wszędzie.

  Ale mi sensacja.


  2020-07-07 14:11:17
 • Dowóz uczniów z „postojowym”
  A może w czasie tego \"postojowego\" odpłatnie mogliby jeździć mieszkańcy do miasta załatwić swoje sprawy,jak to mówią wilk syty i owca cała.

  Żeby za darmo nie płacić.


  2020-07-07 14:02:53