Piątek, 3 Maj
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny -

Reklama


Reklama

Pompa ciepła w domu - co musisz wiedzieć o tym sposobie ogrzewania.


Materiał Partnera. Ogrzewanie to jedno z najważniejszych elementów projektu domu. Wybierając odpowiedni system ogrzewania, kierujemy się przede wszystkim ceną instalacji i kosztami rocznej eksploatacji. Do najpowszechniejszych form ogrzewania nadal należy energia pozyskiwana z węgla i gazu. Rzadko zastanawiamy się nad alternatywą, jaką jest pompa ciepła w domu, jednak w obecnej sytuacji ekonomicznej, nieustannie rosnących cenach opału, warto poznać nowe, bardziej ekonomiczne sposoby ogrzewania budynku.


  • Data:

Ekologiczna alternatywa tradycyjnego paliwa.

Jedną z mniej znanych i niedocenianych form grzewczych jest pompa ciepła. Pompa ciepła w domu jest to sposób na pozyskanie energii ze środowiska, ziemi, wody lub powietrza. W celu ogrzania budynku nie spalamy żadnego paliwa, w związku z tym nie generujemy szkodliwych odpadów, a także nie potrzebujemy miejsca na magazynowanie opału. Jedyne, potrzebne nam źródło energii, to prąd, dzięki któremu sprężarka pozwoli na uzyskanie odpowiedniej temperatury pozyskanego ciepła. 

Pompa ciepła - mechanizm działania

By zrozumieć zalety wykorzystania pompy ciepła w ogrzewaniu, trzeba poznać zasadę jej działania. Polega ona na usunięciu ciepła z otoczenia i przekazaniu go do wnętrza budynku. Cały system składa się z trzech elementów: 

  • dolnego źródła ciepła, 
  • pompy ciepła,
  • odbioru ciepła. 

Dolne źródło ciepła to grunt, woda lub powietrze, z których ciepło pozyskiwane jest metodą skraplania za pomocą systemu rur wypełnionych niezamarzaną cieczą. Tak pozyskane ciepło w postaci czynnika chłodniczego, jest transportowane do pompy ciepła. Tam za pomocą sprężarki odbywa się podniesienie temperatury czynnika chłodniczego a następnie rozprowadzenie go po budynku. 

Szczególnie polecanymi pompami ciepła są te marki Viessmann, które charakteryzuje łatwa obsługa i energooszczędność. Ich szeroką ofertę możesz sprawdzić: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Viessmann.htm

Instalacja i obsługa  

Pompa ciepła w domu wymaga instalacji systemu, dzięki któremu pozyskamy ciepło ze środowiska. Różni się on w zależności od rodzaju systemu.

W przypadku pomp gruntowych, konieczne jest zamontowanie pod ziemią kolektorów, które będą pozyskiwały ciepło z gruntu. Ta opcja ma wady i zalety. 

Zaletą jest małe wahanie temperatur gruntu, dzięki czemu praca pompy jest stabilna niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Ten typ instalacji wymaga jednak dużych nakładów finansowych i znacznej powierzchni działki do montażu sond. 

Pompy powietrzne nie wymagają dużych nakładów finansowych, ani powierzchni, ich instalacja jest podobna do instalacji klimatyzatora. Jego umiejscowienie wiąże się jednak z ryzykiem destabilizacji pracy przy znacznym spadku temperatury powietrza, sprężarka może nie być w stanie ogrzać odpowiednio szybko dostarczonego ciepła. 

Ostatni typ, pompy wodne, wymagają podłączenia systemu do wód gruntowych, na przykład za pomocą studni głębinowej, co może się wiązać z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń. 

Z pośród wielu rodzai oferowanych na rynku, od swoich konkurentów znacznie odbiegają , pompy ciepła Vaillant. Od lat zapewniają komfort użytkowania i dopasowanie do nowo powstających instalacji grzewczych. Polecane modele tej marki znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Vaillant.htm

Pompa ciepła w domu - czy warto?

Instalacja pompy ciepła w domu wiąże się z inwestycją, dlatego jest to dobre rozwiązanie gdy dopiero budujemy dom lub planujemy go zmodernizować. Wybierając jeden z rodzajów pomp przyczynimy się do redukcji zanieczyszczeń, a także ograniczymy koszty ogrzewania budynku. 

W związku ze zmieniająca się sytuacją na rynku paliw, warto zainwestować w system ogrzewania uniezależniony od aktualnie panujących destabilizacji. Pompy ciepła są przyszłością energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania.  



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Gra o tron w Szczytnie i Powiecie. Kto zasiądzie na fotelu wiceburmistrza i wicestarosty?
    No i Furczaki Kurczaki przejmują dwa kurniki miastowy i powiatowy. Ochman to partyjna marionetka z importu do sterowania przez Furczaków i Chmielińskich. Oby Matłach nie dał się ograć Furczakowi. W tym nadzieja. A Łachacz jak to Łachacz parcie jest. Nie ważne z kim, aby stanowisko było…. Tragedia jakaś ten nasz grajdoł szczycieński.

    Monika NSZ


    2024-04-30 10:36:25
  • Tajemnica leśnego mordu. Sprawa morderstwa 12-letniego Marcina bez przełomu?
    Po prostu Pan prokurator i policja oraz Archiwum X szukajo aż nie znajdo niech szukajo tam gdzie ich nie ma

    Młody


    2024-04-29 21:09:27
  • Mieszkańcy wysłali Wilczka do Sejmiku (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
    Nikt Go nie wysyłał, uzyskał mandat dzięki metodzie D Hondta.Byli inni którzy dostali więcej głosów

    Plik


    2024-04-28 20:26:43
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak

    Gminny chłopak


    2024-04-28 19:07:21
  • Niespodziewana zmiana warty w Dźwierzutach. Dariusz Tymiński wygrał z Marianną Szydlik
    Nie znam tej osoby ale z twarzy można wyczytać że za kołnierz nie wylewa. Szczególnie dobitnie świadczy o tym dolna warga.

    Ali


    2024-04-28 11:01:34
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak (w przeciwienstwie do ciebie -moge tak napsiac bo mieszkam w gminie Rozogi z żoną i dziecmi)

    Gminny chłopak


    2024-04-27 21:08:35
  • Apel Nadleśnictwa Jedwabno. Zachowaj ostrożność na szlakach turystycznych
    Może zamknijcie wszystkie lasy. Wycinanie ile i co się da. Jak tak dalej pójdzie to lasów nie będzie. Ważniejsza jest kasa.

    Zaniepokojony


    2024-04-27 19:19:45
  • Moje trzy zdania - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Znowu ten komuch się wypowiada jak jakiś znawca. I znowu o pis jak już nowi rządzą. Zobaczymy co napisze za parę lat jak to będzie cudownie

    Romek


    2024-04-27 18:42:24
  • Rozmowa z Marcinem Nowocińskim, nowym burmistrzem Pasymia
    Pitoli jak potłuczony z tymi personaliami. Odpowiem za niego. Skarbnikiem oraz zastępcą burmistrza zostanie Basia. A Arkadiusza pozbędzie się o ile Arkadiusz nie zacznie ciągnąć zwolnień lekarskich. Jakieś pytania?

    Znawca tematu


    2024-04-26 21:15:37
  • Marzenia Joanny i Piotra roztrzaskały się o nieuczciwego dewelopera. Z marzeń o domu pozostały tylko fundamenty
    Te prawnik, no to przecież napisali ze skonsultowali z innym prawnikiem naniosl poprawki i tamten podpisał. Wy prawnicy to jednak matoły jesteście.

    Znafca


    2024-04-26 20:50:42

Reklama