Reklama


Reklama

Policyjne wyniki w wojewódzkiej czołówce


Tradycyjnie, krótko po rozpoczęciu kolejnego roku, policjanci rozliczyli się ze starym. Efekty działań szczycieńskiej komendy zadowoliły nawet komendanta wojewódzkiego nadinsp. Tomasza Klimka, który podczas teleodprawy wskazał KPP w Szczytnie jako jednostkę wyróżniająca się intensyfikacją działań. Wyniki zadowoliły również komendanta insp. Radosława Dracha. - Po raz kolejny pokazaliście, że w każdej sytuacji można na was liczyć, że każde ludzkie życie i zdrowie jest dla was jednakowo ważne, a przede wszystkim jako zespół w chwili kryzysu „położyliście wszystkie ręce na pokład” – dziękował podwładnym, a nam mówi – za co.Podstawowy ubiegłoroczny sukces to...

 

Drugie miejsce pionu prewencji i trzecie pionu kryminalnego w województwie pod względem skuteczności. Według danych, wykrywalność ogólna we wszystkich kategoriach przestępstw, jakie wystąpiły na terenie powiatu, była najwyższa od 10 lat. To głównie zasługa pionu kryminalnego. W roku 2020 wykrytych zostało 1116 przestępstw, czyli o 260 więcej niż w roku ubiegłym. W kategorii przestępstw narkotykowych wykryto 109 czynów, czyli o 65 więcej niż w 2019 roku. Odnotowano również ogromny wzrost wykrywalności przestępstw o charakterze gospodarczym. W tym przypadku liczba wzrosła aż o 108 czynów. Zwiększona wykrywalność dotyczy także kradzieży i kradzieży z włamaniem.

 

Wciąż jednak niebezpiecznie jest na drogach.

 

Niestety, chociaż i w tym zakresie nasze działania intensyfikują się. W trakcie odbytych 8 469 służb, funkcjonariusze na drogach i ulicach wylegitymowali 39 140 osób. Przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ponad 25 500 osób. Wyeliminowali z dróg naszego powiatu 106 nietrzeźwych kierowców pojazdów mechanicznych i aż 129 nietrzeźwych rowerzystów. Oprócz promili za kierownicą nadal jednak jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W 2020 roku funkcjonariusze szczycieńskiej „drogówki” pracowali na miejscu 50 wypadków i 568 kolizji. Na skutek tych zdarzeń, 9 osób poniosło śmierć na miejscu, a 59 zostało rannych. 5 sprawców tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych było nietrzeźwych, a 27 nietrzeźwych kierujących to ustaleni sprawcy kolizji drogowych.

 

Wydawać by się mogło, że pandemia ograniczy przestępczość i inne negatywne zachowania.

 

Tak się jednak nie dzieje. Jak pokazują policyjne statystyki, życie w okresie pandemii nie zwolniło tempa. W 2020 roku szczycieńscy policjanci przeprowadzili 14 350 interwencji. Wyzwani byli do ponad 100 razy do rodzin, w których dochodziło do przemocy domowej. Zatrzymali 32 sprawców tych interwencji oraz 217 nietrzeźwych, którzy zostali doprowadzeni do Policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych.


Reklama

 

 

Pamiętać też trzeba, że w związku z pandemią przybyło wam zadań, a wirus dotknął również policjantów...

 

To prawda. Do priorytetowych zadań funkcjonariuszy, a w szczególności policjantów dzielnicowych, należało m. in. objęcie nadzorem osób, przebywających na izolacji bądź kwarantannie domowej. W szczytowym okresie zachorowań, w naszym powiecie odnotowano ponad 8 tys. osób, które mundurowi kontrolowali, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Chorowali też, niektórzy ciężko, sami funkcjonariusze. Mimo to udawało nam się tak zorganizować pracę jednostki, by wszystkie działania były na bieżąco realizowane.

 

Nie bez pomocy i wsparcia...

 

Niezmiennie możemy, w większym czy mniejszym stopniu, liczyć na lokalne samorządy. Na przykład gmina Szczytno przekazała nam sprzęt w postaci elektronicznych sensorów, dzięki czemu przebadanych zostało aż tak wielu kierowców na obecność alkoholu. Nie bez współpracy udało się doprowadzić do ponownego uruchomienia posterunku w Świętajnie, który zaczął funkcjonować od 19 czerwca. Obsada, czyli siedmiu policjantów wraz z kierownikiem, służą pomocą mieszkańcom dwóch gmin: Świętajna i Rozóg.

 

Macie też do czynienia z nieletnimi...

 

Niestety, ani dzieci, ani młodzież nie jest wolna od negatywnych wpływów i zdarzeń. Szczycieńscy profilaktycy, w minionym roku, interweniowali wobec 19 nieletnich, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Prowadzili poszukiwania za 35 uciekinierami, którzy samowolnie oddalili się z domów rodzinnych, domów dziecka bądź przydzielonych ośrodków wychowawczych. Skierowali do współpracujących instytucji, w tym do sądu rodzinnego blisko 180 spraw dotyczących popełnionych przez nieletnich czynów karalnych i informacji o ujawnionych przejawach demoralizacji.

Reklama

 

To sporo. Jak więc przebiega prewencja?

 

Polega głównie na organizacji spotkań z dziećmi i młodzieżą, ale też z innymi grupami, na przykład seniorami. Pomimo panującej pandemii szczycieńscy mundurowi zorganizowali w ubiegłym roku ponad 530 takich przedsięwzięć. To po prostu nieustanna edukacja. Osobiście uważam, że – mimo wszystko – przynosi ona efekty. Rośnie świadomość społeczna co do zagrożeń, ale rośnie też poczucie społecznej odpowiedzialności.

 

W czym się to przejawia?

 

Zjawiska niepożądane przestają być tolerowane. Coraz częściej zdarza się, że postronne osoby podejmują interwencje, zawiadamiają nas o swoich podejrzeniach, np. dotyczących nietrzeźwych kierowców. Mieszkańców w powiecie jest około 70 tysięcy, wraz z turystami, w sezonie letnim – sporo więcej, a policjantów niespełna 150. To właśnie taka współpraca, najbardziej oddolna, przynosi najlepsze efekty. Policjantom, za ich ubiegłoroczny wysiłek, już dziękowałem. Korzystając z okazji dziękuję też władzom samorządowym za dotychczasowa współpracę oraz mieszkańcom powiatu za ich aktywność i pomoc, a także za wyrozumiałość. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami sprawimy, ze w bieżącym roku i następnych powiat szczycieński będzie coraz bezpieczniejszy.Komentarze do artykułu

egelancko

jeśli już statystyka na blacie... to zagadka - ilu odeszło policjantów na emeryturę przez 10 lat, a ilu przez 1,5 roku (okres Dracha)? tu może być przydać się kontrola z kwp/kgp, żeby to ustalić.

super

ciekawa jaka jest atmosfera pracy w tej kolonii karnej - może komendant się pochwali ilu funkcjonariuszy za jego dyktatury odeszło na emeryturę (i to takich którzy jeszcze kilka lat planowali służyć społeczeństwu) - może jakaś kontrola odgórna by się przydała. No, ale może dużo jest chętnych do tej pracy.. nie wiem ;)

Pan Prezes Jarosław K.

Pieroński komendant

Chwała się wykrywalnoscia bo zwiększyła się przestępczość

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wypij, Krassowski, Szumny... czyli Porozumienie buduje się w Szczytnie
  Trzymają z PIS , to tak jak PIS i tyle w temacie. Sama \"dobroć\"

  ha ha


  2021-02-26 11:30:52
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Bardziej by mu pomógł, gdyby znalazł nowy dom dla tego psa niż do schroniska. TO jakby dziecko zabrać z rodziny do domu dziecka.

  GOść


  2021-02-26 10:16:40
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  To jest rozwiązanie problemu? Wysłanie staruszka do schroniska? I jeszcze wójt lansuje się na bohatera. Gratuluję dobrego samopoczucia. Jakby nie można było włożyć minimum wysiłku i znaleźć psiakowi nowy dom.

  Załamana


  2021-02-26 00:46:48
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Największym muzykiem ze Szczytna był Tadzio Machela. To był poeta i prawdziwy artysta

  Tadeusz Machela


  2021-02-25 12:23:32
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Modlimy się o cud uzdrowienia dla Księdza za przyczyną Wandy Boniszewskiej, której proces beatyfiakcyjny właśnie ruszył. Ona ofiarowała swoje cierpienia za kapłanów, miała też dar uzdrawiania i stygmaty. Modlą się za Księdza Siostry od Aniołów, Karmelitanki Bose w Łasinie i my! Kto chce niech do nas dołącza. Kochamy Księdza

  Dagmara


  2021-02-25 08:52:04
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Stosunek do zwierząt bardzo dużo mówi o człowieku.

  Gość


  2021-02-25 08:27:22
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Cudem Bozym jest sama osoba KS. Andrzeja. Jest to człowiek o głębokich pokładach nadziei i i wiary. W swoim życiu nie spotkałem osoby o tak silnym powołaniu i tym że całym sobą wnosi tyle dobra . Miałem 10 lat gdy poznałem Ks. Andrzeja a dziś mam 40 lat. Myślę że Bóg mam co do samej osoby Księdza Andrzeja szczytny plan. Wiara czyni cuda A nadzieja zawsze umiera ostatnia. Polaczmy się w modlitwie.Niech Ksiądz Andrzej poczuje siłę potrzebna by iść dalej i nauczać słowo Boże. Okazmy miłosierdzie i wsparcie jakie jest potrzebne Andrzejowi poslanikowi Boga.

  Marian Lisnianski


  2021-02-25 01:50:35
 • Zaszczepiony sanepid, zachęca do szczepień
  Z chęcią, tylko terminów brak

  Ela


  2021-02-24 20:01:27
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Pan JM przedstawiciel rady gospodarczej, to może mógłby zachować więcej szacunku do samego siebie, bo występy na zdjęciach, filmach i teledyskach z morsami hluby nie przynoszą, zwłaszcza, że często jest tam widoczne przechylanie kubeczków, szklaneczek, z jakimś \"tajemniczym %\" płynem

  WcPicker


  2021-02-24 19:21:20
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Nie znam księdza osobiście. Zazdroszczę takiej wiary i ufności. Nie jeden na miejscu księdza błagał by Boga o cud. Życzę by każdego dnia dobry Pan obdarzał księdza potrzebnymi łaskami, by świadectwo życia przemianiało serca wszystkich którzy towarzyszą księdzu i czytają te słowa. Serdeczne Bóg zapłać.

  Tomek


  2021-02-24 18:11:10