Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Podyskutuj o stanie miasta na specjalnej sesji


Mieszkańcy Szczytna będą mogli w piątek, 29 maja publicznie powiedzieć, co myślą o stanie miasta oraz o rządzących. Tego dnia odbędzie się specjalna sesja, na której można będzie zabrać głos. Niestety, liczba mieszkańców dopuszczonych do debaty jest ograniczana do 15. Podpowiadamy, jak zgłosić się do dyskusji. Publikujemy też raport o stanie miasta na 31 grudnia 2019 roku, który będzie podstawą do dyskusji.Debata publiczna to nowa forma społecznego udziału w kierowaniu miastem, ale też i kontroli. To rzadka, jeśli nie jedyna okazja, by np. wyrazić swoją opinię o tym, że w porównaniu do 2018 roku wzrosła stawka bazowa czynszów za najem mieszkań komunalnych czy też dopytać dlaczego, zdaniem władz miasta, produkujemy mniej śmieci i słabiej segregujemy. Może ma na to wpływ wzrost opłat?

 

 

Sesję zaplanowano na piątek, 29 maja na godzinę 9.30. Odbędzie się ona w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Szczytnie. To tam zostanie publicznie przedstawiony "Raport o stanie miasta. Stan na 31.12.2019 r.". Ale już dziś można pobrać go i przeczytać z naszej strony >>> (pobierz raport o stanie miasta).


Reklama

 

Raport obejmuje podsumowanie działalności burmistrza w roku 2019, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał Rady Miejskiej i budżetu obywatelskiego. Debata z udziałem mieszkańców Szczytna poprzedzi uchwałę o udzielenie wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza.

 

Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie, składa do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie pisemne zgłoszenie (>>>kliknij i pobierz zgłoszenie) wraz ze zgodą na przetwarzanie swoich danych osobowych (>>>kliknij i popierz zgodę na przetwarzanie danych), poparte co najmniej 50 podpisami. Zgłoszenia do Przewodniczącego Rady składać można najpóźniej do dnia 28 maja 2020 r. do godz. 15:30 w Urzędzie Miejskim (ul. Sienkiewicza 1, pok. 129).

Reklama

 

 

 

Mimo stanu pandemii sesja ma odbyć się w tradycyjny sposób.

 

- Oczywiście z zachowaniem wszystkich zaleceń bezpieczeństwa – mówi Tomasz Łachacz, przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie. - Czyli obowiązkowe maseczki i przed wejściem na obrady dezynfekcja. Takie mamy założenie, ale jeśli sytuacja w kraju się zmieni, to może się okazać, że z tej tradycyjnej formy będziemy musieli zrezygnować. Przygotowani jesteśmy na komplet osób chcących wziąć udział w debacie.Komentarze do artykułu

Ale jaja.

To dwa razy więcej podpisów niż kandydat na radnego co startował w wyborach (25 tylko podpisów)

Janusz

Panie Łachacz kolejny raz się pan ośmiesza.

Śmieszek

A mnie zastanawia, jak w obradach Rady Miejskie może brać udział człowiek, który dostał 54 głosy. A zwykły obywatel musi zdobyć 50 pospisów? czyli co - on nie ma głosu, ale ten co ma 4 głosy więcej - to już może decydować o sprawach miasta? jak również ci radni, którzy dostali 50 głosów razy 3, razy dwa - to oni są tak naprawdę uprawnieni? Specjalna sesja powinna się odbyć w MDK, czy na jakiejś sali gimnastycznej, aby zainteresowani mogli w niej wziąć udział bezpiecznie i realnie. A tak to jest zwykła wydmuszka propagandowa.

Łukasz

Ustawa o samorządzie gminnym reguluje, że mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie nad raportem o stanie gminy składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób w gminie powyżej 20 000 mieszkańców .... Janie, poczytaj ustawę zanim zabierzesz głos.....

Jan

Panie Łachacz tak bardzo boi się Pan kompromitacji, że osoba zabierająca głos musi złożyć wniosek z 50 podpiasmi mieszkańców, oj chłopaku chłopaku.... Zdajesz sobie również sprawę, że to i tak nie pomoże.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23