Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Petycja o... pieniądze, blisko 4 mln złotych


Sprawą blisko 4 milionów złotych, które ma zwrócić wojewodzie samorząd Jedwabna zajęli się mieszkańcy gminy. Przygotowują petycję, która ma być złożona wojewodzie. Wnioskują w niej o zawieszenie wszelkich czynności związanych z „zadłużeniem”.

 Przypomnijmy. Kontrole dotyczące wydatkowania środków przeznaczanych przez kilka lat na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy wykazały szereg nieprawidłowości. Miała się ich dopuścić Fundacja Helper, która ów dom prowadziła od 2012 do 2017 roku. W tej sprawie toczy się szereg postępowań procesowych, w tym także karne, ale ich rozstrzygnięcie zapewne szybko nie nastąpi. Dotacje na tę działalność udzielane były gminie, a ta – praktycznie występując w roli pośrednika – przekazywała je Helperowi. W myśl obowiązujących przepisów wojewoda zażądał zwrotu nieprawidłowo wydatkowanych pieniędzy od gminy.

 

- Decyzja wojewody obejmuje tylko jeden rok, 2013 – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Wraz z odsetkami jest to kwota blisko 4 mln złotych. Od decyzji złożyliśmy odwołanie do Ministra Finansów, natomiast do wojewody skierowaliśmy wniosek o wstrzymanie wykonania tej decyzji i zawieszenie egzekucji. Termin spłaty żądanej kwoty minął 2 marca. Nie zapłaciliśmy, bo w gminnej kasie nie ma takich pieniędzy.

 

Interweniują mieszkańcy

 

Widmem bankructwa gminy, bo takie mogą być konsekwencje spłaty „zadłużenia”, przejęli się mieszkańcy. Aktualnie trwa zbieranie podpisów pod petycją do wojewody. Inicjatorką tej akcji jest Elżbieta Pałasz.

 


Reklama

- Trudno mi powiedzieć, ile osób ją poprze, bo jeszcze zbierane są podpisy w innych miejscowościach gminy – mówi „Tygodnikowi”. - Dotychczas podpisało ją około 300 osób. Zamierzamy tę petycję wraz z listami poparcia skierować do wojewody jeszcze w tym tygodniu.

 

Mieszkańcy gminy Jedwabno żądają zawieszenia „wykonania wszelkich decyzji administracyjnych wydanych obecnie i w przyszłości przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, nakazujących Gminie Jedwabno zwrot idących w miliony dotacji związanych z działalnością stowarzyszenia Helper do chwili prawomocnego zakończenia wszystkich postępowań sądowych w tych sprawach”.

 

Wskazany termin – zakończenie wszelkich postępowań sądowych związanych z tą sprawą i Fundacją – ma istotne znaczenie. W ich wyniku całość bądź przynajmniej część kwot, które obecnie mają zwracać gminy (bo problem dotyczy także Purdy, Reszla czy Olsztyna), może być „zrefundowana” z majątku sprawców defraudacji, jeśli zostaną oni za to skazani. W petycji mieszkańcy wnoszą też, by to, czego z majątku sprawców odzyskać się nie da, zostało gminie umorzone.

 

„Spisek” kontra patriotyzm

 

W uzasadnieniu zasugerowano celowość działań Helpera łącznie z zaplanowaną z góry defraudacją, niewykluczone, że za wiedzą i cichą zgodą organów wyższego szczebla niż gminny. Przede wszystkim jednak wskazano na rolę i zadania, jakie spełnia samorząd lokalny i jak znaczne ograniczenie finansów może wpłynąć na codzienne życie mieszkańców, zniweczyć dotychczasowe dokonania i zatrzymać rozwój gminy na wiele kolejnych lat. „Gdyby to tylko Gmina Jedwabno tak źle tego pilnowała, to nie doszłoby do tego procederu w Olsztynie, Reszlu i Purdzie – wszędzie tam, gdzie Helper miał swoje środowiskowe domy – czytamy w petycji. - Za to wszystko odpowiada w dużo większej skali również Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki”. I dalej pada ważne pytanie: „Dlaczego niewinni mieszkańcy mają płacić za przestępców”?

Reklama

 

Na koniec mieszkańcy Jedwabna uderzają w wysokie, patriotyczne tony: „Obowiązkiem każdego Polaka jest bronić w każdym możliwym wymiarze swej Ojczyzny czyli Państwa Polskiego, a Gmina Jedwabno jest dla nas taką „Małą Ojczyzną” i kawałkiem Polski również”. Może się to okazać przekonującym argumentem, zważywszy na to, że petycja – do wiadomości – ma trafić nawet do premiera. Otrzymają ja także Rzecznik Praw Obywatelskich oraz minister finansów.

 

 

Fot. https://www.jedwabno.plKomentarze do artykułu

mazur

Ono rodo, niech przeczyta ustawę o rodo !

RODO

A czy ta Pani może zbierać dane osobowe od mieszkańców , jaka kara pieniężna za to grozi ?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43