Reklama


Reklama

Nowe święto – kukurydza bohaterem


Za nami I Święto Kukurydzy w Białym Gruncie. Wydarzenie było połączone z prezentacją mobilnego muzeum wsi Biały Grunt w ramach projektu „Ziarna prawdy” z Programu ETNO POLSKA 2019 dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury.



Dotychczas w powiecie królowały kartofle i grzyby. Teraz do tej dwójki dołączyła kukurydza, o co zadbali mieszkańcy Białego Gruntu, a dokładniej rada sołecka z sołtysem na czele. Podczas wydarzenia nie zabrakło smakołyków z kukurydzy oraz innych regionalnych potraw, które przybili uczestnicy mogli spróbować.

 

Przeprowadzony też został konkurs na najlepszą surówkę z kukurydzą. Wszystkie gospodynie chętnie wzięły udział w zadaniu. Jury miało nie lada wyzwanie, by wybrać najlepsza potrawę. Gospodarze brali udział w zawodach sprawnościowych, było przeciąganie liny, rzut gumiakiem, tor przeszkód z taczką.


Reklama

 

Do organizacji przyłączyli się również strażacy ze Świętajna i Piasutna. Ci ostatni przygotowali znaną już w całym powiecie – najsmaczniejszą grochówkę, a ochotnicy ze Świętajna – atrakcje dla dzieci. Zainteresowani mogli też uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych.

 

Nie zabrakło też poważniejszych elementów świętowania. Wydarzenie rozpoczęła bowiem prezentacja, w której mieszkańcy przedstawili odnalezione i spisane historie starszego pokolenia. Opowieści te zaciekawiły każdego, niektóre mroziły krew w żyłach, inne rozbawiały. Wszystkie te historie zostały spisane i wraz z odnalezionymi przedmiotami zamieszkały w skrzyni, do której każdy może zajrzeć chcąc na nowo odkryć historię tej miejscowości.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zal was sciska ? Sami nie nosicie maseczek ale komentowac to pierwsi . ludzie jestescie zalosni

    Uczestnik


    2020-08-04 18:01:37
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Jak jeść popcorn i pić kawę w maseczce?

    Ale ale


    2020-08-04 14:24:23
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

    do szary obywatel


    2020-08-04 13:07:07
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

    szary obywatel


    2020-08-04 12:11:21
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

    Anna


    2020-08-04 10:56:40
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

    mAREK


    2020-08-04 09:49:11
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

    KORONA


    2020-08-04 09:26:10
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zabawa fajnie a gdzie maseczki


    2020-08-04 06:17:54
  • O krok od kolejnej tragedii na drodze
    Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

    ika


    2020-08-03 22:22:08
  • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
    Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

    wdzięczny raz jeszcze


    2020-08-03 17:08:35