Reklama


Reklama

Nowe święto – kukurydza bohaterem


Za nami I Święto Kukurydzy w Białym Gruncie. Wydarzenie było połączone z prezentacją mobilnego muzeum wsi Biały Grunt w ramach projektu „Ziarna prawdy” z Programu ETNO POLSKA 2019 dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury.Dotychczas w powiecie królowały kartofle i grzyby. Teraz do tej dwójki dołączyła kukurydza, o co zadbali mieszkańcy Białego Gruntu, a dokładniej rada sołecka z sołtysem na czele. Podczas wydarzenia nie zabrakło smakołyków z kukurydzy oraz innych regionalnych potraw, które przybili uczestnicy mogli spróbować.

 

Przeprowadzony też został konkurs na najlepszą surówkę z kukurydzą. Wszystkie gospodynie chętnie wzięły udział w zadaniu. Jury miało nie lada wyzwanie, by wybrać najlepsza potrawę. Gospodarze brali udział w zawodach sprawnościowych, było przeciąganie liny, rzut gumiakiem, tor przeszkód z taczką.


Reklama

 

Do organizacji przyłączyli się również strażacy ze Świętajna i Piasutna. Ci ostatni przygotowali znaną już w całym powiecie – najsmaczniejszą grochówkę, a ochotnicy ze Świętajna – atrakcje dla dzieci. Zainteresowani mogli też uczestniczyć w warsztatach rękodzielniczych.

 

Nie zabrakło też poważniejszych elementów świętowania. Wydarzenie rozpoczęła bowiem prezentacja, w której mieszkańcy przedstawili odnalezione i spisane historie starszego pokolenia. Opowieści te zaciekawiły każdego, niektóre mroziły krew w żyłach, inne rozbawiały. Wszystkie te historie zostały spisane i wraz z odnalezionymi przedmiotami zamieszkały w skrzyni, do której każdy może zajrzeć chcąc na nowo odkryć historię tej miejscowości.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze