Poniedziałek, 21 Czerwiec
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała -

Reklama


Reklama

Nagroda za naukę certyfikatem zaufania rówieśników


Gdyby w Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie powstało Towarzystwo Przyjaciół Liceum, to zapewne na pierwszym, honorowym miejscu znalazłaby się śp. Pani Iwona Jurczenko-Topolska, dziennikarka i pisarka.Kiedy w 1995 roku placówka przeżywała swoje 50-lecie, była uczennica ufundowała nagrodę pieniężną dla najlepszego absolwenta, wybranego przez rówieśników z klas maturalnych. Tym samym uhonorowała swojego dziadka, Stanisława Żenczykowskiego, gdyż jego imieniem i nazwiskiem utytułowała nagrodę.

 

Stanisław Żenczykowski

 

Warto przypomnieć, że Stanisław Żenczykowski przybył na Mazury po zakończeniu wojny 21 czerwca 1945 r. Następnie, nominowany na inspektora szkolnego, rozpoczął działalność, tworząc struktury polskiej oświaty w Szczytnie i okolicy. Był także nauczycielem.

 

 

Iwona Jurczenko-Topolska

 

Pani Iwona odeszła w 2011 r., ale wiernym Jej woli jest Mąż – Pan Krzysztof Topolski, który co roku pamięta o gratyfikacji pieniężnej i przy sprzyjających okolicznościach sam ją przekazuje uczennicy lub uczniowi. Przypomnijmy – Rada Pedagogiczna wskazuje co najmniej trzech kandydatów, którzy wyróżnili się wysokim poziomem wiedzy ogólnej. Laureatem nagrody zostaje ten kandydat, który został wybrany w drodze głosowania przez społeczność trzecioklasistów.


Reklama

 

Od ustanowienia nagrody minęło już ćwierć wieku, dlatego nie tylko wypada, ale i trzeba upamiętnić w jej nazwie samą Fundatorkę, Człowieka Wielkiego Serca. Tak więc w tym roku Pan Krzysztof Topolski wręczył Nagrodę im. Iwony Jurczenko-Topolskiej ku czci Jej Dziadka Stanisława Żenczykowskiego.

 

Setki zdjęć, dziesiątki wspomnień rozsianych w prasie i książki tworzą portret kobiety mądrej, niezależnej i umiejącej znaleźć w życiu szlachetny cel. A przecież nie zawsze droga do niego była prosta i łatwa. Pani Iwona Jurczenko po studiach prawniczych (najpierw UMK w Toruniu, potem UW) postawiła na pracę dziennikarską w ,,Chłopskiej Drodze”, następnie w ,,Prawie i Życiu”. Wysoko ceniono jej wywiady i reportaże. Wspólnie z Krzysztofem Dubińskim napisała ,,Być szpiegiem” i „Oko Pentagonu. Rzecz o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim” Te dwie książki odnoszą się do afer szpiegowskich w PRL-u. Do księgarń trafił wywiad z dziennikarzem Andrzejem Woyciechowskim, przybliżający fenomen Radia Zet (to także wynik współpracy z Krzysztofem Dubińskim). Z kolei ,,Zabić tego Polaka” jest opartą na dokumentach, ale opracowaną literacko historią zamachu na Jana Pawła II.

 

Jednak najliczniejsza grupa ludzi stworzyła sobie portret Pani Iwony Jurczenko-Topolskiej na podstawie książek ,,Bociany przylatują zimą”i ,,Podróżą każda miłość jest”. Wyłania się z nich kobieta – matka trojga zaadoptowanych dzieci, ucząca się trudnej sztuki macierzyństwa, cierpliwie pokonująca biurokratyczne przeszkody na drodze do stworzenia rodziny, dzieląca się z dziećmi swoimi doświadczeniami, przekazująca im swoją miłość oraz dająca poczucie bezpieczeństwa.

Reklama

 

Obraz Pani Iwony dopełniają wypowiedzi jej Męża: inteligentna, żywo interesująca się różnymi sprawami świata, wrażliwa na potrzeby innych i gotowa nieść młodym, zdolnym ludziom pomoc. Po prostu ideał, dzięki któremu Pan Krzysztof Topolski odnajduje i sens, i siłę, aby czynnie działać na rzecz innych.

 

Ze względu na szczególne okoliczności uroczystość przekazania gratyfikacji w wysokości 500$ USD była bardzo kameralna. We wtorek, 5 maja 2020 roku zaszczycił ją Pan Krzysztof Topolski z synem Dominikiem. Nagrodę otrzymał wybrany większością głosów Wojciech Grądzik, także w obecności swojego rodzica – Pana Konrada Grądzika, a dyrekcję reprezentowały Monika Chorążewicz oraz Anna Bryk.

 

 Komentarze do artykułu

FafikJ

Historia Pani Iwony i Pana Krzysztofa jest naprawdę niesamowita. Coś, co się po prostu nie zdarza.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Miejski żłobek powstanie w pomieszczeniach po byłej kręgielni
  Ale radni zdają sobie sprawę, że to oznacza, że w Hali Wagnera będzie się mieścił żłobek. A gdy będą odbywały się tam kolejne rozgrywki, konkursy, targi pracy i różne takie, które odbywały się do tej pory, co będzie z dzieciakami? Mam nadzieję, że pomieszczenie zostanie wyciszone, a to kosztuje niemałe pieniądze. Czy po prostu pójdziemy na żywioł? Na koniec jednak muszę dodać, że żłobek w Szczytnie się przyda, ale tam?

  Kowal


  2021-06-21 12:52:29
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Droga jest jak każda inna ale jak się nie potrafi jechać z odpowiednią prędkością to takie są wyniki.

  Kazik


  2021-06-21 08:52:57
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  Moim zdaniem MW został kozłem ofiarnym , musieli na kogoś zrzucić winę , i padło na najniższy szczebel kierowniczy - czyli na brygadzistę !! A co dyrekcja zakładu nie wiedziała co się dzieje w zakładzie ? A Panie Rozogi rozwiń swoja myśl czy MW kazał Ci wkładać rękę w przenośnik ślimakowy ?

  Wojtek


  2021-06-21 08:15:46
 • Garaż z decyzją wojewody
  Panie radny sytuacja z garażem to taki Pana sukces jak Mańkowskiego z wieżą ciśnień.

  Prowadził ślepy kulawego


  2021-06-21 07:53:36
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  M.W. to ciapa i nieudacznik. Przed laty straciłbym przez niego całe ramię w przenośniku ślimakowym. Ten człowiek już dawno nie powinien pracować na stanowisku brygadzisty.

  Rozogi


  2021-06-20 20:38:54
 • Bogdan Komosiński – sołtys Piasutna (zdjęcia)
  Panie Sołtysie, a może by tak zrobić w Piasutnie prawdziwy plac zabaw dla dzieci zamiast tego zarośnietego trawami z dołami w którym z łatwością schowa się trzylatek i drzazgami wchodzącymi w małe łapki?

  Barbara Kaim


  2021-06-20 17:31:32
 • Letnie nowości imprezowe, Szczytno gotowe na sezon turystyczny
  Ja bym nie bagatelizował wydarzeń kulturalnych - turystycznych, które są organizowane od lat. Nie wiem dokładnie, co z pierogami i świętem ziemniaka - bo to były sztandarowe propozycje samorządu miejskiego za czasów burmistrz Górskiej. Nie byłem publicznością tych imprez, bo kartoflaka i pierogi robi mi żona - i to mi wystarcza. Nie chcę się narażać na niepotrzebne przygody gastryczne. Natomiast pamiętam, jak burmistrz Górska chciała połączyć te dwie \"imprezy\" (ziemniaki i pierogi) z jarmarkiem Mazurskim robionym przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. A ja od swoich znajomych z tzw. wielkich miast zawsze byłem pytany - no to kiedy ten jarmark - bo to kawałek folkloru, muzyki, rękodzieła - no bo chcą przyjechać. Jestem ciekaw, czy kameralna i niekomercyjna atmosfera jarmarku mazurskiego będzie utrzymana. Ale też pamiętam, że nigdy nie było to traktowane, jako walor miasta. Miasto uważało, że bazar - pod nazwą jarmark jurandowy - jest jego priorytetem. No i mamy, co mamy. Ja akurat od lat obserwuję sobie te wydarzenia i czuję, że mam prawo oceniać. Prochu tutaj promocja (urzędnicy) nie wymyślą, o ile nie zaczną kontaktować się z ludźmi, którzy co nieco się na tym znają. Kto dokładnie - nie wiem. Ale wiem, że i Dni i Noce Szczytna nie muszą być wiejskim festynem, a bazary z chińszczyzną, pomieszane z pierogami i kartoflakiem są po prostu żenadą.

  Krajan


  2021-06-20 15:07:42
 • Garaż z decyzją wojewody
  Tak się właśnie dzieje gdy stanowiska radnych piastują ludzie bez przygotowania i doświadczenia biznesowego, kto z nich choćby jabłkami na rynku handlował, czy jakąkolwiek działalność z sukcesem prowadził? Chyba nikt i właśnie przez takie wybory Bareja może kręcić filmy a my mieszkańcy utrzymujemy takich aktorów.

  Przedsiębiorca


  2021-06-20 14:47:49
 • Nadchodzi upadek szczycieńskiego pływania?
  W każdym sporcie jest to samo :(. Sporty walki także kuleją bo zostały odcięte od maty w WSPolu. Obecnie pozostaje tułaczka po jakichś małych salkach bądź gościnnie treningi w Olsztynie. Nie tylko pływanie \"tonie\" ale myślę że pozostałe dyscypliny także :(

  Sporty Walki


  2021-06-20 11:33:56
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Każdy popełnia błędy , ale nie każdemu jest dane je naprawić.

  Życie


  2021-06-20 10:44:28