Czwartek, 2 Maj
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta -

Reklama


Reklama

Mieszkańcy Klonu stanowczo sprzeciwiają się budowie biogazowni


Mieszkańcy Klonu w gminie Rozogi mówią stanowcze NIE budowie biogazowni w ich miejscowości. Złożyli protest przeciwko tej inwestycji. Podpisało go 160 mieszkańców. - Działka, na której ma powstać biogazownia to ostatni fragment miejscowości, który jest jeszcze nienaruszony – mówi Dorota Kulas, radna gminna.



Przedstawicielom ID Energy Group nie udało się przekonać mieszkańców do planowanej przez nich budowy biogazowni w Klonie. Zapewnienia przedstawicieli firmy o minimalnym wpływie jej działalności na życie mieszkańców nie wystarczyły lokalnej społeczności.

 

- Obawiamy się tej inwestycji. Nasza miejscowość jest zabytkowa, wzmożony ruch samochodów ciężarowych do biogazowni może mieć wpływ na stan domów, które są wpisane do rejestru zabytków – wyjaśnia radna. - Do tego może dojść do pogorszenia stanu dróg gminnych.

 

Podczas czerwcowego spotkania mieszkańcy podkreślali, że planowana lokalizacja biogazowni to ostatnia część miejscowości, która pozostaje niezabudowana przemysłem. Dzisiaj w miejscowości działa żwirownia i tartak.

 

- Zależy nam na tym, aby nie zamykać nas działalnością gospodarczą z kolejnej strony. Są mieszkańcy, którzy w tamtej części planowali budować domy – dodaje.

 

W planowanej biogazowni rocznie miałoby powstawać ok. 2,5 mln metrów sześciennych biometanu oraz ciepło i energia elektryczna o mocy 1 MW. Do jej wytworzenia firmie niezbędna jest współpraca z lokalnymi rolnikami. Mieliby oni dostarczać bowiem komponenty do produkcji energii. Rocznie do prawidłowej działalności potrzebowaliby blisko 38 tys. ton odpadów z ziemniaków, obornika świńskiego, bydlęcego i kurzego, kiszonki z traw i kukurydzy oraz gnojowicy bydlęcej i świńskiej.


Reklama

 

- Dzisiaj wiemy, że lokalnie nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej ilości produktu, o czym mówiliśmy już na spotkaniu 5 czerwca. W tej chwili już widzimy, że część rolników w gminie będzie prawdopodobnie zmuszona do zakupienia paszy i sianokiszonki do utrzymania swoich stad – wyjaśnia radna, która sama wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. - Niestety, susze dają się nam we znaki i zaczynamy mieć problemy z pozyskaniem odpowiedniej ilości pożywienia dla naszych zwierząt.

 

Ilość substratów, które od rolników powinny trafić do biogazowni powoduje w mieszkańcach jeszcze jedną obawę. Chodzi o nieprzyjemne zapachy, które mogą docierać do zabudowań mieszkalnych.

 

- Niestety, tak położona jest nasza miejscowość, że większość wiatrów wieje od strony planowanej inwestycji. Zasadna jest więc nasza obawa, że odór ze składowanych na terenie biogazowni kiszonek czy obornika będzie docierał do naszych domów – dodaje Dorota Kulas.

 

Mieszkańcy protest złożyli do Urzędu Gminy Rozogi, Regionalnego Inspektora Ochrony Środowiska, Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Szczytnie oraz do firmy, która inwestycję chce realizować. Mieszkańcy nie ukrywają, że kluczowa jest dla nich również troska o środowisko. W okolicy inwestycji znajdują się bowiem siedliska ptaków chronionych.

Reklama

 

- Jest dla nas ważne, aby ich nie utracić. To przyroda jest jednym z naszych wyróżników – wyjaśnia radna. - Wyjątkowość mieszkania na wsi to przede wszystkim spokój i bliskość natury.

 

Już na spotkaniu mieszkańców w inwestorem jego przedstawiciele jasno powiedzieli, że jeżeli mieszkańcy będą protestować, to ich plan stanie pod znakiem zapytania.

 

- Bez lokalnej społeczności i wbrew niej nasza inwestycja może stracić sens – mówiła Katarzyna Budziłek.

 



Komentarze do artykułu

Iwona

Przynajmniej inwrstor z wami rozmawia. W Lubajnach kolo Ostróda chce postawić 70 metrów od domów biogazownie i zamierzał zrobić to po cichu. Nie chciał rozmawiać z mieszkańcami. A wójt jest nieprzewidywalny.

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Gra o tron w Szczytnie i Powiecie. Kto zasiądzie na fotelu wiceburmistrza i wicestarosty?
    No i Furczaki Kurczaki przejmują dwa kurniki miastowy i powiatowy. Ochman to partyjna marionetka z importu do sterowania przez Furczaków i Chmielińskich. Oby Matłach nie dał się ograć Furczakowi. W tym nadzieja. A Łachacz jak to Łachacz parcie jest. Nie ważne z kim, aby stanowisko było…. Tragedia jakaś ten nasz grajdoł szczycieński.

    Monika NSZ


    2024-04-30 10:36:25
  • Tajemnica leśnego mordu. Sprawa morderstwa 12-letniego Marcina bez przełomu?
    Po prostu Pan prokurator i policja oraz Archiwum X szukajo aż nie znajdo niech szukajo tam gdzie ich nie ma

    Młody


    2024-04-29 21:09:27
  • Mieszkańcy wysłali Wilczka do Sejmiku (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
    Nikt Go nie wysyłał, uzyskał mandat dzięki metodzie D Hondta.Byli inni którzy dostali więcej głosów

    Plik


    2024-04-28 20:26:43
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak

    Gminny chłopak


    2024-04-28 19:07:21
  • Niespodziewana zmiana warty w Dźwierzutach. Dariusz Tymiński wygrał z Marianną Szydlik
    Nie znam tej osoby ale z twarzy można wyczytać że za kołnierz nie wylewa. Szczególnie dobitnie świadczy o tym dolna warga.

    Ali


    2024-04-28 11:01:34
  • Grzegorz Kaczmarczyk nowym wójtem gminy Rozogi. Jakie ma plany? Kto pomagał mu w kampanii?
    panie Grzegorzu czekamy na pana ruch w sprawie Seweryna. Wszyscy bardzo dobrze wiem że on nie mieszka w naszej gminie. Żałosna jest tym bardziej ta cała sytuacja bo jego żona studiowała prawo, a oboje teraz te prawo łamią!!!!!!!!!!!!!! dlaczego mamy nie byc równi wobec prawa! Rozumiem ze musi to byc trudna sytuacja dla Pana bo jednka chodzi o \"swojego\" człowieka, ale jak teraz nic Pan z tym nie zrobi to smórd bedzie za panem ciągnął się cała kadencje. Wizerunkowo bardzo słabo to wyszło. Nie mam nic do Seweryna, bo byc moze ma ochote działac na rzecz gminy,ale nie moze w tym momencie jako RADNY! nie mial prawa wybieralności w dniu 7 kwietnia i nie ma do tej pory, bo STALE nie zamieszkuje w gminie. Sewerynie- troche honoru!!! Pozdrawia gminny chłopak (w przeciwienstwie do ciebie -moge tak napsiac bo mieszkam w gminie Rozogi z żoną i dziecmi)

    Gminny chłopak


    2024-04-27 21:08:35
  • Apel Nadleśnictwa Jedwabno. Zachowaj ostrożność na szlakach turystycznych
    Może zamknijcie wszystkie lasy. Wycinanie ile i co się da. Jak tak dalej pójdzie to lasów nie będzie. Ważniejsza jest kasa.

    Zaniepokojony


    2024-04-27 19:19:45
  • Moje trzy zdania - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Znowu ten komuch się wypowiada jak jakiś znawca. I znowu o pis jak już nowi rządzą. Zobaczymy co napisze za parę lat jak to będzie cudownie

    Romek


    2024-04-27 18:42:24
  • Rozmowa z Marcinem Nowocińskim, nowym burmistrzem Pasymia
    Pitoli jak potłuczony z tymi personaliami. Odpowiem za niego. Skarbnikiem oraz zastępcą burmistrza zostanie Basia. A Arkadiusza pozbędzie się o ile Arkadiusz nie zacznie ciągnąć zwolnień lekarskich. Jakieś pytania?

    Znawca tematu


    2024-04-26 21:15:37
  • Marzenia Joanny i Piotra roztrzaskały się o nieuczciwego dewelopera. Z marzeń o domu pozostały tylko fundamenty
    Te prawnik, no to przecież napisali ze skonsultowali z innym prawnikiem naniosl poprawki i tamten podpisał. Wy prawnicy to jednak matoły jesteście.

    Znafca


    2024-04-26 20:50:42

Reklama