Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Lot z Szyman do Krakowa za odwiedziny zamku w Szczytnie


Monika Liberkowska-Słomińska z Poznania to 100 tysięczny „gość” Zamku Krzyżackiego w Szczytnie. Jego mury przekroczyła dokładnie w czwartek, 9 września o godzinie 9:40. Na 100-tysięcznego zwiedzającego czekali miejscy urzędnicy i prezent niespodzianka.Pani Monika otrzymała pamiątkowe miejskie gadżety oraz voucher na lot z Szyman do Krakowa.

 

- Niesamowita niespodzianka, pięknie zaczynamy ten dzień – mówi z uśmiechem i wyraźnym zaskoczeniem „Tygodnikowi Szczytno” Monika Liberkowska-Słomińska, która mury zamku przekroczyła wspólnie z mężem Przemysławem oraz psem Largo.

 

Para w Szczytnie jest po raz pierwszy. Na co dzień mieszka w Poznaniu. Pani Monika prowadzi biuro rachunkowe, a jej mąż jest budowlańcem.

 

- Przyciągnęła nas tu pasja do historii – zdradza pan Przemysław. - Na Warami i Mazurach jesteśmy na wakacjach i zwiedzamy je szlakiem zamków. Dziś jesteśmy w Szczytnie, a potem wybieramy się do Nidzicy. Zatrzymaliśmy się w agroturystyce pod Reszlem. Ale po takim przywitaniu przez Szczytno, jestem pewien, że podczas następnych wakacji zatrzymamy się na pewno w tym przepięknym miasteczku – dodaje z uśmiechem pan Przemysław.


Reklama

 

Para doskonale orientuje się w lokalnej historii. Wyszło to podczas rozmowy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowski, który wręczał 100-tysięcznym gościom prezenty.

 

- Zamek znamy też z sienkiewiczowskiej powieści, pan Henryk trochę tu pomieszał faktów, ale może dzięki temu Szczytno i jego zamek są tak znane – śmieje się pani Monika. - Jesteśmy tu po raz pierwszy i dopiero zaczynamy zwiedzanie, na razie bardzo nam się i zamek i samo miasto podoba.

 

Ruiny zamku krzyżackiego w Szczytnie od lat wzbudzają ciekawość mieszkańców i turystów. Od 5 czerwca mogą oni odkrywać jego tajemnice na nowo.

 

"Zamek krzyżacki w Szczytnie – nowy produkt turystyczny na mapie województwa warmińsko-mazurskiego" to projekt, który pochłonął prawie 16 mln zł, z czego ponad 7 mln zł to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ma on przyczynić się do wzrostu potencjału turystycznego miasta oraz regionu. W ramach rewitalizacji wyeksponowano pozostałości średniowiecznej twierdzy oraz zaplanowano pomieszczenia wystawiennicze.

Reklama

 

 

 

 

 

 Komentarze do artykułu

.

Czyli na to idą miejskie pieniądze...

Jurand

Ciekawe jak to policzyli. Można tam wejść w kilku miejscach, nie ma kasy ani żadnych bramek. Nawet zamku nie ma tylko trochę poklejonych kamieni. Za komuny podobne akcje robili w szpitalach położniczych.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama