Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Lipowiec – Lesiny Wielkie - historia dwóch parafii (cz. 2)


Mimo pobytu w szpitalu ksiądz Edmund Koźmiński kierował parafiami, chociaż w czasie nieobecności zastępował go misjonarz z Olsztyna, na którego barki spadła cała odpowiedzialność za przygotowanie pierwszych w powojennej historii obu parafii, obchodów Świąt Wielkiej Nocy. „Pierwsza Wielkanoc tak w Lesinach jak i w Lipowcu, była wzorowa. Był i grób Pana Jezusa i w Lesinach, i w Lipowcu. Była straż przy grobie.A przede wszystkim była procesja z monstrancją, pod baldachimem i dzieci sypały kwiaty. Żeby nie ująć uroku Wielkiej Nocy, odtąd na Wielki Tydzień zawsze zapraszałem do jednego kościoła rekolekcjonistę, a w jednym kościele ja sam byłem. W roku 1953 w maju odbywają się misje święte. Przeprowadzają je ojcowie Bernardyni z Olsztyna.” - wspomina pierwszy proboszcz parafii w Lipowcu i Lesinach Wielkich. Z jego kroniki wyłania się obraz wszystkich ważnych zdarzeń, które miały miejsce na przestrzeni kolejnych trzech lat. Niektóre dziś wydają się prozaiczne, ale pół wieku temu miały ogromne znaczenie.

 

Ważne daty w parafii Lesiny – Lipowiec od r. 1953:

1) Misje święte w Lesinach 0d 15.05.1953 – 20.05.1953 głoszone przez ojców Bernardynów.

2) Pierwsze Boże Ciało w Lesinach i w Lipowcu

3) Zakupiono w czerwcu 1953 r. fisharmonię dla Lipowca

4) Od marca 1954 – do czerwca przebudowano w Lipowcu stary dom kościelny (drewniany) na plebanię.

 

Plebania , kwiecień 2006 r. Fot. Rafał Szumny

 

5. Żeby zrównać wszystkie dzieci przy pierwszej komunii świętej sprowadzono:

a) całą wyprawę dla dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej (z wyjątkiem ubrań i sukienek/ kupił je proboszcz)

b) wszystkie dzieci po komunii idą na wspólne śniadanie.

c) wszystkie dzieci składają w dzień komunii swoje gromnice jako ofiarę dla kościoła.

 

6. Od roku 1953 po raz pierwszy w dzień zaduszny na cmentarzu palą się światła.

7. W październiku dzieci uczą się po kolei same odmawiać różaniec.


Reklama

8. Wprowadzono dwuletnie przygotowania do I komunii św. oprócz normalnej religii.

9. 26.09.1953 r. Aresztowanie – prymasa polski i biskupów, w tym pełniącego obowiązki biskupa warmińskiego ks. Wikariusza Wojciecha Zinka.

10. Rok 1955 – w Lesinach odnawia się organy. Odnawiał je Nehring. Pobrał 10 tysięcy złotych i wyżywienie. W Lipowcu odnawia się kościół. Malują: Ciszewski i Klepacki z Gdyni, wzięli 35 tysięcy złotych i miesięczne utrzymanie.

 

11. Rok 1956 w Lesinach maluje kościół firma Liszewski – Klepacki z Gdyni pobrali 40 000 złotych. Ogrodzono siatką cmentarz kościelny (300 metrów). Zbudowano na cmentarzu tarasy, schody i krawężniki cementowe. Naprawiono w Lesinach i w Lipowcu rynny na kościele, ogółem za sumę 20 000 zł. Żeby pokryć długi, oprócz kolędy, którą na ten cel wyłożył proboszcz, każda z rodzin z Lipowca zadeklarowała się dać po 50 złotych, a w Lesinach po 300 złotych.

 

12. Rok 1956 - 6 lipca bierzmowanie pierwszy raz po wojnie w Lesinach, 7 lipca bierzmowanie w Lipowcu. Bierzmuje ksiądz infułat Stefan Biskupski

 

13. Przewrót październikowy – rok 1956. Wracają z więzienia ksiądz prymas Stefan Wyszyński i biskupi, prymas mianuje pierwszych biskupów na ziemiach odzyskanych.”

 

Po okresie wojennym i powojennym lata 1953-1956 to dla parafii Lesiny i Lipowiec czas względnego spokoju i powolnej odbudowy. Jednak w Polsce to okres niepewności i walki państwa z Kościołem. Sprawy te mocno zajmowały księdza Koźmińskiego, który tak o nich pisał: „W warunkach coraz większej presji wywieranej na Kościół przez państwo, z Warmii uchodzi administrator apostolski Teodor Bensch.

 

W miejsce jego (pewne czynniki), wysunęły kandydaturę ks. Wojciecha Zinka. Ale ks. Zink nie prędzej się na to zgodził, aż prymas polski mu na to pozwolił. Wybór na szczęście dla diecezji warmińskiej był dobry. Ksiądz ordynariusz Zink wiernie wykonywał rozkazy prymasa. Ostatecznie ta walka kościoła w Polsce zakończyła się aresztowaniem prymasa Polski, niektórych biskupów i naszego ordynariusza, księdza Wojciecha Zinka. [...]Na Warmii objął władzę nowy ordynariusz ks. infułat Stefan Biskupski.

Reklama

 

Choć wysunięty przez czynniki wrogie prymasowi, przecież uczynił wiele dobrego dla diecezji. Byłem i ja jego przeciwnikiem, ale patrząc z perspektywy czasu na całą sprawę, to muszę przyznać, że ktokolwiek by był na jego miejscu w tych czasach, lepiej nie przysłużyłby się Kościołowi jak on. Przede wszystkim świadomie nie zaszkodził żadnemu kapłanowi. Wziął w opiekę Seminarium Duchowne. Zaprowadził egzamin wikariuszowski i proboszczowski.

 

Dbał o dobrych profesorów w seminarium. W roku 1956 obchodzono w Polsce na Jasnej Górze trzechsetlecie obrania Matki Bożej na Królową Polski. Prymas był w więzieniu. Na obchodach zjawiło się niemal całe duchowieństwo polskie. Byłem i ja tam, widziałem naszego biskupa ks. Teodora Benscha. Był jako zwykły kapłan bez insygniów biskupich. Zebrało się tu pół miliona ludzi. Tron prymasa był pusty. Modlono się publicznie i za prymasa, i za uwięzionych biskupów.

 

Matka boża wysłuchała. W październiku 1956 r. Władysław Gomułka obejmuje władzę, prymas polski Stefan Wyszyński i biskupi wracają z więzienia. Wraca do Olsztyna i ksiądz infułat Zink. Na wieść o tym wielu kapłanów pospieszyło go przywitać. I ja pospieszyłem z innymi. Przywitał mnie ksiądz infułat słowami, „Co robią moje Lesiny?”. Zarazem obwieścił, że Warmia otrzymała prawdziwego nowego biskupa w osobie księdza Biskupa Tomasza Wilczyńskiego. Religia wraca do szkół”.

 

cdnKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Ze swojego nie daje. Chojny bo cudze. Jak słyszę że ktoś komuś coś daje, to od razu zastanawiam się komu zabiera. Lepszej zmiany maseczki też nie obowiązują. Są tylko dla pospólstwa.

  Mieszkaniec


  2020-11-30 06:28:08
 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08