Poniedziałek, 6 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Ksiądz Józef Midura nadal dziekanem dekanatu Rozogi


Biskup Janusz Ostrowski wręczył dekrety nowym dziekanom, wicedziekanom i ojcom duchownym. O dekanacie w Szczytnie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. W tym przyjrzeliśmy się dekanatowi Rozogi. Tu bez większych zmian. Dziekanem na kolejną kadencję został wybrany ksiądz Józef Midura.



Wicedziekanem został ksiądz Andrzej Golon, proboszcz parafii Świętego Walentego w Lipowcu, a ojcem duchownym wybrano księdza Zdzisława Nurczyka, proboszcza parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Gawrzyjałkach.

 

W skład dekanatu Rozogi wchodzi 8 parafii:

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Faryny – ks. Bartłomiej Koba;

św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, Gawrzyjałki – ks. Zdzisław Nurczyk;

Znalezienia Krzyża Świętego, Klon - ks. Krzysztof Salamon;

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Lesiny Wielkie - ks. Norbert Bujanowski;

Walentego, Lipowiec - ks. Andrzj Golon;

Marii Magdaleny, Rozogi - ks. Józef Midura;

Boskiej Nieustającej Pomocy, Spychowo - ks. Mariusz Makowski;

św. Andrzeja Boboli, Świętajno - ks. Jerzy Malewicki.

 

Ksiądz Józef Midura (ur. 19 marca 1959 r. w Wadowicach Górnych) jest absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku z rąk bp. Jana Obłąka. W 2002 roku uzyskał magisterium z teologii na UWM w Olsztynie. Po święceniach kapłańskich pracował jako wikariusz w parafii w Braniewie. Był proboszczem parafii pw. św. Józefa Robotnika w Szylenach. Był tam pierwszym proboszczem, budował kościół, plebanię, organizował parafię.


Reklama

 

Pełnił też obowiązki kapelana pomocniczego w Ordynariacie Polowym i kapelana Zakładu Karnego w Braniewie. 1 lipca 1994 r. został proboszczem parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach. Od 2004 r. pełnił posługę duszpasterską jako kapelan Ochotniczej Straży Pożarnej w Rozogach. W 1999 r. odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości.

 

Ksiądz Józef nie chciał zdradzić, czy miał kontrkandydata w wyborach na dziekana.

 

- Powinien zawsze jakiś być – uciął z uśmiechem. - Ale do tego nie przywiązuję wagi. Praca dziekana to służba społeczności dekanalnej. To wcale nie zaszczyt, a bardziej praca, powinność, która wymaga od człowieka pokory.

 

Dekret ksiądz Józef odebrał w Kurii Archidiecezji Warmińskiej od bp Janusza Ostrowskiego. Podobnie jak wicedziekan ksiądz Andrzej Golon oraz ojciec duchowny ks. Zdzisław Nurczyk.

 

Na wstępie spotkania biskup przybliżył obowiązki i zadania ciążące na dziekanach. Wyjaśniał ich rolę w relacji między kapłanami, a wiernymi. Po uroczystości gratulował nominacji i zaufania, jakim nowi dziekani cieszą się wśród braci kapłanów.

 

– Zgodnie z prawem kanonicznym dziekan, zwany inaczej wikariuszem rejonowym, został wybrany przez kapłanów należących do danego dekanatu i zatwierdzony na pięcioletnią kadencję przez metropolitę warmińskiego – przypomina kanclerz warmińskiej kurii ks. Tadeusz Marcinkowski.

Reklama

 

Wskazuje obowiązki dziekana, do których m. in. należy koordynacja pracy duszpasterskiej na terenie dekanatu. – Dziekan współpracuje ze wszystkimi proboszczami, troszczy się, aby obowiązki przez nich realizowane były wypełniane zgodnie z prawem kanonicznym i liturgicznym – przybliża kanclerz.

 

Dziekan jest również pośrednikiem między dekanatem (wszystkimi proboszczami) a arcybiskupem. – Zatem wierni nie muszą się odwoływać z problemami do arcybiskupa, ale winni przedstawiać ją dziekanowi dekanatu, na terenie którego znajduje się ich parafia – wyjaśnia ks. Marcinkiewicz.

Wicedziekanem został ksiądz Andrzej Golon, proboszcz parafii Świętego Walentego w Lipowcu.

ojcem duchownym wybrano księdza Zdzisława Nurczyka, proboszcza parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Gawrzyjałkach.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama