Niedziela, 18 Sierpień, Imieniny: Anity, Elizy, Mirona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Jubileuszowe Jurandy, honorowa statuetka dla Gidzińskiego (zdjęcia)


Coraz trudniej zliczyć osoby, które za swoje życiowe osiągnięcia i codzienną pracę na rzecz powiatu szczycieńskiego zostały uhonorowane statuetkami Juranda. W tym roku bowiem te prestiżowe nagrody zostały wręczone po raz dwudziesty.O tym, komu przypadną one w udziale, decyduje specjalna kapituła. W jej skład wchodzi starosta Jarosław Matłach, będący przewodniczącym kapituły, Joanna Gawryszewska – przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Szczycieńskiego oraz Jan Szymczak – starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Szczytnie.

 

- Członkowie kapituły nominują kandydatów do nagród po konsultacjach w swoich kręgach czyli w gronie organizacji pozarządowych oraz wśród członków Cechu – tłumaczy starosta Jarosław Matłach. - Później wspólnie analizujemy zgłoszone kandydatury i drogą negocjacji oraz głosowania wybieramy tych, którzy w danym roku zostaną nagrodzeni. Proces nominacji i wyboru może wygląda na dość prosty, ale zapewniam, że w rzeczywistości tak nie jest. Często długo się spieramy, argumentujemy, uzasadniamy... Bo, co nieustająco mnie cieszy, wciąż mamy na terenie powiatu bardzo dużo osób i firm, które naprawdę wiele dobrego robią dla nas wszystkich. W tym roku jednak, z przyczyn zupełnie niezależnych od kapituły i procedur, wręczone zostały tylko cztery wyróżnienia.

 

Niewątpliwie tegoroczna gala była wyjątkowa także pod względem oprawy artystycznej. Po raz pierwszy na emdekowskiej scenie zaprezentowali się... akrobaci, których umiejętności wzbudziły podziw co najmniej tak duży, jak sukcesy i osiągnięcia wszystkich nagrodzonych. Nie zabrakło tez muzyki, którą zapewnił zespół „Port” - co ważne, reprezentowany przez Janusza i Andrzeja Ałajów – tegorocznych laureatów Juranda.

 

- Nie jestem w stanie wyrazić wszystkich słów uznania, jakie należy skierować do osób nagrodzonych, zarówno w tym roku, jak i w latach poprzednich – mówi starosta Jarosław Matłach. - Samorząd, zarówno miejski czy gminny, jak i powiatowy, to nie władze, nie urzędy, nie starosta, burmistrz czy wójt. Samorząd – to wszyscy mieszkańcy, wszystkie osoby, firmy i instytucje, które na danym terenie żyją, pracują, działają. Jestem naprawdę dumny, że co roku mam niewątpliwą przyjemność nagradzać ludzi, którzy tak wiele dobrego robią na rzecz samorządu, czyli dla nas wszystkich.

 

 

JURAND HONOROWY

 

RYSZARD GIDZIŃSKI

Zasłużony dla Powiatu Szczycieńskiego

 

 

Prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczytnie. Działalność w PCK rozpoczął już w czasach szkolnych (należał do szkolnego Koła PCK). W 1967 r. został honorowym dawcą krwi, zaś w 1971 r. założył pierwszy w Powiecie Szczycieńskim Klub Honorowych Dawców Krwi. W 1994 r. został członkiem Zarządu PCK, a w 2008 r. objął funkcję prezesa. W latach 1997-2010 był wiceprzewodniczącym Okręgowej Rady HDK w Olsztynie. Jako honorowy dawca krwi oddał łącznie 53.100 ml krwi. Ostatni raz podzielił się tym życiodajnym płynem w 2011 r. Za działalność społeczną i pracę zawodową (jako wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie) wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in.: w 1993 r. - Kryształowe Serce za Honorowe Dawstwo Krwi, w 2003 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w pracy społecznej na rzecz PCK i Krwiodawstwa, w2008 r. – Zasłużony HDK – Zasłużony dla Zdrowia Narodu i wiele innych.

 

Jurandy:


ANNA BOGUSZ


za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury na rzecz Powiatu Szczycieńskiego.

 

 


Anna Bogusz zwykła o sobie mówić „Ceperka z Gór zamieszkała na Mazurach”.  Aktor-lalkarz, mama 4 dzieci, od 1984 roku mieszkanka Szczytna Na swoim koncie posiada laury indywidualne i zespołowe z festiwali teatralnych w kraju i za granicą. Założyła teatrzyk „Zgraja” w Kamionku. Będąc członkiem Towarzystwa Przyjaciół Szczytna opracowała i wyreżyserowała widowisko plenerowe, łączące folklor mazurski i kurpiowski pt. „Wesele mazursko-kurpiowskie, czyli Witaj Kurpiu na Mazurach”, którego premiera odbyła się w czerwcu 2002 roku w otoczeniu Chaty Mazurskiej. Od stycznia 2008 roku pracowała z osobami niepełnosprawnymi prowadząc pracownię artystyczną w Środowiskowym Domu Samopomocy w Piasutnie. Pod jej kierunkiem podopieczni zdobywali najwyższe laury w konkursach plastycznych, poetyckich i teatralnych. Od 2016 roku pełni funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Szczytna w Chacie Mazurskiej i nadal realizuje swoje teatralne pasje w postaci corocznych szopek literackich osadzonych w szczycieńskich realiach.

 

 

KLUB BIEGACZA JURUND
za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sportu na rzecz Powiatu Szczycieńskiego.

 

 


Stowarzyszenie Klub Biegacza Jurund rozpoczęło działalność w 2014 roku i zasłynął organizacją wielu atrakcyjnych wydarzeń sportowych: m.in. Maratonu Juranda w Szczytnie, Dyszki Jurandówny, Biegów Jagienki, Szczycieńskiej Dychy Juranda, Festiwalu Biegów Jurunda w Lipniku, Mistrzostw Szczytna w Biegu 12-godzinnym oraz Mazurskich Biegów    na Kulce. Członkowie stowarzyszenia biorą udział w biegach organizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielkie sukcesy osiąga  Rafał Kot - ultramaratończyk. Wszelkie imprezy organizowane przez Klub Biegacza Jurund odgrywają znaczącą rolę  w promocji Powiatu Szczycieńskiego.
Statuetkę przyjęli: prezesa Klubu  Józef Zdunek i Iwona Soliwoda.

 

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „KURPIE” z Rozóg
za podtrzymywanie pamięci historycznej i kulturowej Powiatu Szczycieńskiego

 

 


Zespół od 9 lat zajmuje się folklorem regionu Puszczy Zielonej. Powstał z inicjatywy Hanny Łukowskiej, ówczesnej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach. Obecnie 13-osobowym Zespołem kieruje Romuald Kaczmarczyk. Oryginalność repertuaru wykonywanego przez rodowitych Kurpi, połączona z własnymi autentycznymi strojami oraz kurpiowskim instrumentarium wyróżnia zespół na tle innych działalności folklorystycznych. Każdego roku Zespół uczestniczy w cyklicznych imprezach regionalnych i ogólnopolskich, tj. „Jarmark Kurpiowski w Myszyńcu”, Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, jak też w Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie czy Orzyskich Spotkaniach Folklorystycznych.
Statuetkę przyjęli: kierownik Zespołu Pana Romuald Kaczmarczyk, Bożena Drózd oraz  Justyna Drężek.

 

 

Spółka BUS-KOM PKS Sp. z o.o. w Szczytnie


za osiągnięcia w dziedzinie gospodarki w Powiecie Szczycieńskim

 


Spółka BUS-KOM PKS Sp. z o.o.  rozpoczęła działalność 1 sierpnia 1994 roku. Pierwszym prezesem został Wacław Pieniuk, który sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego. Firma świadczy usługi transportowe. Są to głównie przewozy na terenie Powiatu Szczycieńskiego (m.in. przewozy regularne, szkolne oraz inne przewozy okazjonalne), a także kursy komunikacji pośpiesznej do Warszawy. Autobusy z logiem BUS-KOM Szczytno można spotkać nie tylko w naszym powiecie czy w Polsce, ale także w całej Europie. Dzięki modernizacji floty autobusów od 2006 roku przedsiębiorstwo dysponuje również autobusami turystycznymi, które umożliwiają pasażerom dotarcie od Grecji po Skandynawię oraz Turcję i Hiszpanię. Pod czujnym okiem i pewną ręką kierowców, klienci Spółki BUS-KOM PKS Sp. z o.o.  w Szczytnie bezpiecznie przejechali ponad kilkadziesiąt milionów kilometrów.
Nagrodę przyjął Wacław Pieniuk - pierwszy i obecny prezes Spółki BUS-KOM w Szczytnie.


 

ANDRZEJ I JANUSZ AŁAJOWIE
za podtrzymywanie tradycji kulturowych Powiatu Szczycieńskiego.

 

 


Muzycznie utalentowani bracia od 1981 r. koncertują w wielu formacjach muzycznych,  m.in. jako zespół „Adept”, „Kapela Jędrka”, „Mazurskie Pofajdoki”, „Mazurskie Przęśliczki”, „Wrzosy”, „BRBS-BLUES ROCKOWA BRYGADA SEZONOWA”, „TATO”  oraz „PORT”. Bracia, znani w regionie Warmii i Mazur, występowali także w licznych miastach Polski i poza jej granicami, m.in. w Wilnie, we Lwowie oraz miastach Danii, Czech i Niemiec. W 1994 r. „Kapela Jędrka” wzięła udział w największym francuskim festiwalu muzyki folklorystycznej „ET de la Saint-Loup” w Bretanii. Zespół wystąpił także na wieży Eiffla w Paryżu. Od wielu lat obaj bracia, jako instruktorzy muzyczni, wspierają działalność i funkcjonowanie wielu zespołów i grup muzycznych, z którymi koncertują i zdobywają konkursowe laury. Artyści Andrzej i Janusz Ałaj na stałe wpisani w krajobraz muzyczny Szczytna pokazują, jak ważni dla społeczności lokalnej są rodzimi twórcy.

 

 

Wyróżnienia:

JULIA KĘDZIERSKA

za szczególne osiągnięcia i sukcesy sportowe

 

 

Wychowanka Szczycieńskiego Klubu Kyokushin Karate, pochodzi ze Szczytna, obecnie mieszka i studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Swoją przygodę z karate rozpoczęła w wieku 12 lat, zdobywając kolejne stopnie wtajemniczenia i... medale na europejskich i światowych matach. Od pięciu lat jest reprezentantką Polski podczas zawodów mistrzowskiej rangi. W 2017 i w 2018 roku wywalczyła tytuł Mistrzyni Europy, którego to tytułu będzie bronić w tym roku podczas mistrzostw w Pradze.

 

 

STOWARZYSZENIE „Płozytywni”

za działalność na rzecz aktywizacji społecznej w Powiecie Szczycieńskim

 

 

Stowarzyszenie „Płozytywni” zawiązało pięć aktywnych pań w lipcu 2017 roku. Można powiedzieć – bardzo, ale to bardzo aktywnych, bowiem, trudno wyliczyć wszystkie zrealizowane dotychczas przedsięwzięcia. Poza działaniami, skierowanymi do mieszkańców wsi Płozy, stowarzyszenie ma na swoim koncie szereg inicjatyw o znacznie szerszym zasięgu, a ich charytatywny charakter sprawia, że „Płozytywni” są pozytywni wybitnie. Ręcznie wykonywane przedmioty przekazywane były m.in. dla WOŚP, a członkinie stowarzyszenia przeprowadziły warsztaty na Oddziale Klinicznym Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. W przyszłości „Płozytywni” planują zorganizowanie zajęć teatralnych dla dzieci, a także prowadzenie cyklicznych warsztatów w szpitalu w Olsztynie.

Wyróżnienie odebrały: Edyta Farjan, Dorota Cichosz-Dąbrowska, Agnieszka Sikorska i Anna Oleszkiewicz

 

KLUB MOTOCYKLOWY JURAND

za działalność na rzecz aktywizacji społecznej w Powiecie Szczycieńskim

 

 

Klub powstał w 2011 roku, zrzesza około 40 pasjonatów jednośladów z terenu Szczytna i Biskupca. Należy do Warmińsko-Mazurskiej Strefy Neutralnej, kultywującej stare, dobre tradycje motocyklowe. Głównym celem działalności Klubu jest propagowanie kultury osobistej i zasad bezpiecznej jazdy, a także zmiana stereotypowej opinii na temat motocyklistów. Członkowie Klubu chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych i w innych przedsięwzięciach promujących polskie tradycje. Organizacja zlotów motocyklowych (tzw. Jurandówek) i wyjazdów turystycznych sprzyja integracji społecznej i promocji Powiatu Szczycieńskiego.

Wyróżnienie otrzymali: prezesa Klubu Arkadiusz Brzóska oraz Piotr Karczewski.

 

MACIEJ PARZYCH – FIRMA DYSTRYBUCJA CZĘŚCI SAMOCHODOWYCH

za osiągnięcia w dziedzinie gospodarki w Powiecie Szczycieńskim

 

 

 

Dystrybucja Części Samochodowych Maciej Parzych jest rodzinną firmą. Została założona w 1991 r. przez Ireneusza Parzycha. Początkowo zaopatrywała swoich klientów w części do polskich: żuka, nysy i tarpana. W 1995 r. prowadzeniem firmy zajął się syn założyciela - Maciej wraz z małżonką. W 2003 r. małżonkowie wybudowali własny sklep. Obecnie firma posiada trzy oddziały: w Szczytnie, Rozogach i w Jezioranach oraz zatrudnia 14 pracowników. Przedsiębiorstwo oferuje części do wszystkich marek samochodów osobowych i ciężarowych oraz świadczy usługi dowozowe do okolicznych warsztatów.

 

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Radni nie chcą dawać prezentów
  No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.
  Autor: Śmieszek
  2019-08-16 14:53:29
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.
  Autor: Slawomir
  2019-08-16 11:26:01
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  Ważne że mordeczce nic nie jest ch#j z prawem jazdy i ch#j z tym samochodem. Ja tobym go uniewinnił.
  Autor: Zbiórka_na_race_szlugów_do_aresztu.
  2019-08-14 19:00:22
 • Molo, jak scena amfiteatru – MDK zaprasza artystów
  Może by zainwestować w publiczny fortepian/pianino? W Polsce jest to dosyć rzadko spotykane, a znalazłoby się trochę chętnych do wypróbowania swoich sił, zwłaszcza, że obok jest szkoła muzyczna kryjąca wiele talentów.
  Autor: Ariia
  2019-08-14 12:35:26
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Pytam się tylko. Czym miasto jako organizator chce przyciągnąć mnie jako jego obywatela? Wykonawcy - poziom równy dożynkom. Oprawa - poziom festynu. Atrakcje - stragan dziadostwa. Droga władzo mojego kochanego miasta, obudźcie się wreszcie. Mamy wielki potencjał, a robimy imprezę na odwal, aby tylko się odbyła. Oddajcie nam naszą imprezę. Mieszkaniec Szczytna.
  Autor: Dżordż
  2019-08-13 14:18:22
 • Krótsze Dni i Noce, więcej organizatorów? Radni rzucają pomysły
  Jak już wiele razy wspominałem. Dni Mojego kochanego miasta, skończyły się już dawno. W tym roku przebiły już wszystko i sięgnęły totalnego dna. Bazariada i nic więcej. Poziom artystyczny równy z dożynkami w Wąchocku. Repertuar bardzo ambitny, w sam raz by przyciągnąć inteligencję z okolicznych \"metropolii\" z kurpiakami na czele. Panie Burmistrzu głosowałem na Pana, ale jeżeli chce Pan coś zrobić dobrego dla miasta niech się Pan wsłucha w głos swoich mieszkańców i przeorganizuje naszą imprezę w taki sposób, aby była to impreza w głównej mierze dla nas, dla mieszkańców. To święto naszego Grodu. Nie potrzebujemy bazariady i wszechobecnej tandety. Chcemy dobrej muzyki, nie polo coś tam. Stop bazariadzie.
  Autor: Jaśnie pan z gorszego sortu
  2019-08-13 14:06:11
 • Złoto-srebrna Karolina Piechowicz
  Gratulacje Karolina! Już nie mogę się doczekać, jak Cię będziemy oglądać na olimpiadzie !
  Autor: Jarek
  2019-08-13 14:02:00
 • Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie
  Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam
  Autor: Wodnik
  2019-08-13 13:09:16
 • Radni nie chcą dawać prezentów
  Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....
  Autor: Facebook wszystko przyjmie....
  2019-08-13 11:10:29
 • Oliwia Grajko – szóstoklasistka na szóstkę
  Powodzenia i samych sukcesów!
  Autor: Super
  2019-08-13 09:29:36