Środa, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Hej sobótka, sobótka... w Orzynach byłaś za krótka (zdjęcia)


„Hej sobótka, sobótka, dzień jest długi noc krótka...” - śpiewali pół wieku temu Trubadurzy, ale nie przewidzieli, że mimo swej długości sobotni dzień w Orżynach dla wielu i tak był za krótki. Tegoroczna Sobótka w Orżynach przyciągnęła tłumy. O atrakcje zadbał sołtys wsi Wiesław Domalewski oraz jego Nieformalna Grupa Teatralna „Domalesia”. - Przyjeżdżam do tej wsi od trzech lat, bo jest tu wyjątkowa atmosfera, niesamowici ludzie, którzy potrafią się bawić – mówi Paweł Kaczmarek ze Szczytna. - Czegoś takiego brakuje w Szczytnie. Był pokaz teatralny, a potem zabawa z zespołem.

 Spełnione plany sołtysa Orżyn

 

Takich osób, jak pan Paweł, w sobotę, 22 czerwca w Orzynach było dużo więcej. Zjawili się mieszkańcy Szczytna, turyści, ale przede wszystkim mieszkańcy gminy oraz samego sołectwa. Udowodnili, że doskonale potrafią się bawić.

 

 

 

- Bardzo mnie cieszy ta integracja i tak liczna obecność – mówi Wiesław Domalewski, sołtys Orzyn. - Fajnie jest patrzeć, gdy na naszych uroczystościach bawią się dzieci, staruszkowie, czy osoby w sile wieku. Takie było moje założenie i, póki co, się sprawdza.

 

Integracyjna siła Domalesii

 

 

 

Magnesem przyciągającym do Orzyn jest bez wątpienia Nieformalna Grupa Teatralna „Domalesia”. Od wielu lat przygotowuje ona inscenizacje teatralne na najwyższym poziomie, których nie powstydziliby się zawodowi aktorzy. Tym razem widzowie mogli obejrzeć spektakl „O Zosi, co złego Smętka posłuchała”.

 

- Jestem tu po raz kolejny i po raz kolejny nie mogę wyjść z podziwu, na jakim jest to poziomie – mówi Dorota Horoszkiewicz ze Szczytna. - Jakbym oglądała spektakl z profesjonalnymi aktorami. Wszystkie szczegóły są idealnie dopracowane.

 

 

 

Zainteresowanie wzmacnia chęć działania

 

 

Aktorzy „Domalesi” to głównie mieszkańcy Orzyn oraz gminy Dźwierzuty, ale w zespole są też osoby ze Szczytna czy Mrągowa.

 

 

- Właściwie nie wiem już sam, jak mi się udało ich wszystkich do tego przekonać, ale bardzo się cieszę, że są – mówi Domalewski. - Patrząc po liczbie widzów dostrzegamy, że to co robimy, jest atrakcyjne. A to z kolei daje nam siłę do dalszej pracy i sprawia, że od pewnego czasu ta nasza grupa ludzi robi to z pasją, bawi się tym.


 

 

 

 

Każda impreza – niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju

 

 

 

Noc Świętojańska w Orzynach odbyła się już po raz siódmy.

 

- Dwa pierwsze spektakle odbyły się jeszcze za czasów sołtysowania przez świętej pamięci Dariusza Lepczaka – mówi Wiesław Domalewski, dzisiejszy sołtys Orzyn. - Kontynuujemy to, bo bardzo mnie cieszy fakt, że na naszych imprezach bawią się całe rodziny, dzieci, osoby starsze, młodzież... Nie potrafię odpowiedzieć dlaczego chcą tu przychodzić. O to trzeba byłoby zapytać uczestników – dodaje z uśmiechem pan Wiesław. - Pewne jest to, że zawsze staramy się nasze wydarzenia przygotować na najwyższym poziomie. Musi być przestrzeń na kulturę, zabawę, ale też posiłek.

 

 

 

I widać było gołym okiem, że wszystkie te warunki w Orżynach są spełnione. Tu nie było podziału na aktorów i widzów, na organizatorów i publiczność czy uczestników. „Domalesia” i jej imprezy scalają obie strony „barykady”, tworząc niepowtarzalny klimat i poczucie wspólnoty. I może to właśnie sprawia, że z roku na rok rośnie liczba uczestników kulturalnych wydarzeń w Orżynach, bo tam tworzy się nie tylko kulturę, nie tylko kultywuje tradycje, ale buduje się coś ważniejszego i ponadczasowego: społeczną jedność. I nawet jeśli trwa ona w Noc Kupały, czy w inne pojedyncze dni wydarzeń – to i tak warto.

 Komentarze do artykułu

Piotr Krasnodębski

Też tam byłem super przedstawienie dla społeczności miejscowej i gości wakacyjnych

Napisz


Komentarze

 • Nie żyje ksiądz Mirosław Lango, proboszcz ze Spychowa
  ....śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą...Pokój Jego duszy.
  Autor: Jeremi Brzostowski
  2019-10-22 20:59:37
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Kto grozi, pewnie ci wielcy katolicy od miłosierdzia bożego, nafaszerowani: fałszem, podłością i obłudą!!! Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w niego kamień.
  Autor: szczytnianin
  2019-10-22 20:09:15
 • Tajemniczy pożar kamienicy przy 1 Maja (zdjęcia)
  Wcale bym się nie zdziwiła że poprostu znudziło się mieszkanie co niektórym w takich warunkach.
  Autor: Tasia
  2019-10-22 13:52:19
 • Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie
  Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.
  Autor: Krajan
  2019-10-21 15:43:48
 • Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie
  ćwiczcie Panowie ćwiczcie.
  Autor: re:
  2019-10-21 01:50:38
 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13