Reklama


Reklama

Demokratyczne spotkanie KOD-u


Na szczęście dla zebranych lokal, w którym się spotkali, miał też dodatkową salę konferencyjną, którą ostatecznie KOD-owiczom udostępniono, a to dlatego, że z planowanych 10 zrobiło się blisko 40 osób, przez co klienci, którzy zamierzali wyłącznie coś zjeść, zamiast na obiad, trafiali na wiec.


Na szczęście dla zebranych lokal, w którym się spotkali, miał też dodatkową salę konferencyjną, którą ostatecznie KOD-owiczom udostępniono, a to dlatego, że z planowanych 10 zrobiło się blisko 40 osób, przez co klienci, którzy zamierzali wyłącznie coś zjeść, zamiast na obiad, trafiali na wiec.

Trudno orzec, czy w gronie uczestników byli tylko sympatycy czy już członkowie Komitetu. Wiadomo natomiast, że w mieście i okolicy (sporo osób przybyło z terenu powiatu, ale spoza granic miasta) nie brakuje tych, którzy aktywnie w działaniach KOD uczestniczą, np. w dotychczas organizowanych protestach. Póki co KOD jest organizacją nieformalną, luźnym zbiorem osób podobnie myślących, które manifestują swoje prawo do tegoż samodzielnego myślenia, odrębnego od „jedynie słusznej” linii. Prawo swoje i innych.


Reklama

Obecni na spotkaniu przedstawiciele nieco wyższych szczebli nieformalnego (bez określonych struktur) ruchu informowali jednak o tym, że podjęte zostały działania, by KOD stał się formalnym stowarzyszeniem i aktualnie czeka na rejestrację. Gdy rejestracja się dokona, dokonają się także i spotkania formalne, powołane (wybrane) zostaną władze kół, regionów... Jednym słowem, zbudowany zostanie KOD jako organizacja pozarządowa. Jednym z warunków przynależności (tak obecnie, jak i później), ma być pełna apolityczność członka. Jak mówiła przedstawicielka warmińsko-mazurskich władz KOD (jeszcze nie sformalizowanych), organizacja w tym względzie ma być tak restrykcyjna, że jeśli jakiś członek w przyszłości zechce zostać kandydatem do jakichkolwiek władz, to z KOD-u wyleci na... buzię. To znaczy członek KOD może sobie politykować, ale nie w tymże Komitecie, który nigdy, przenigdy nie ma się zamienić w wyborczy i nie ma zamiaru (przynajmniej na teraz) wprowadzać „swoich” ludzi do jakichkolwiek władz. KOD chce tymże władzom, przede wszystkim najwyższym, patrzeć na ręce i żądać odeń przestrzegania prawa i zasad demokracji.

Reklama

Mówiono głównie o tym, co się dzieje, przeciwko czemu KOD protestuje, ale nie w tradycyjnym, narodowym stylu. Nie narzekano zatem, ale radzono, co można zrobić i jak, by w możliwie najmocniejszy sposób (i najliczniejszy) zaakcentować swoje niezadowolenie z kierunku „dobrych zmian” wprowadzanych przez rządzącą partię. W gronie debatujących dostrzegłam kilka zaledwie znajomych twarzy. Jedna z nich znajdowała się tuż nad dumnie wyeksponowaną koszulką z nadrukiem: „Jestem Polakiem drugiego sortu”.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Niedziela, 2020-06-14 16:19:46

Spotkanie autorskie on line z Joanną Jax

  • Poniedziałek, 2020-01-06 21:55:22

Spotkanie wigilijne dla mieszkańców

  • Poniedziałek, 2020-01-06 21:52:08

Słodkie spotkanie z Mikołajem

  • Piątek, 2019-12-27 09:45:57

Autorskie spotkanie z poezją w Jedwabni

Reklama


Komentarze

  • Historia Szczytna i okolic - od pradziejów do współczesnoś
    Przyznaję, że śledzę wpisy Śmieszka. Raz trafia celnie, raz kulą w płot, a innym razem Panu Bogu w okno. Teraz go wypunktuję. Czepiając się Aptekarza z Białego Boru nie zauważył, że na zdjęciach wszyscy uczestnicy tego wydarzenia sprzed miesiąca nie posiadają żadnych maseczek ochronnych i nie zachowują odpowiedniego dystansu. Rzeczywiście szkoda, że Aptekarz nie przyjechał, bo może postawiłby ich do pionu. Wszakże zna procedury w pandemii. A tyle było o tych kobitkach, co w kinie zrobiły sobie \"babski\" seans. też bez żadnych przyłbic, maseczek, a za to ze skłonnością do przytulania (co się generalnie kobietom chwali, chociaż facetom też, zwłaszcza, jak ktoś strzeli gola). Ostatecznie widziałem też na zdjęciach obecnego dyrektora Muzeum Warmii i Mazur - nie pamiętam, jak się nazywa - nie miał maseczki, atoli zasłaniał są twarz dłonią. Niemniej go odpoznałem. To ten od złotego pociągu na Śląsku. Ludzie! Ogarnijcie się! Jest pandemia i naprawdę dziwię się, że tak szacowne instytucje, jak muzeum, nie respektują w swoich działaniach podstawowych zasad bezpieczeństwa! I jest to upamiętnione na zdjęciach, publikowanych w internecie! Kogo chwycić za krawat - kierownika, czy dyrektora? Nie - uczestników najprawdopodobniej. A kary są. Ludzka głupota nie zna granic.

    Krajan


    2020-08-12 16:16:38
  • Stefcio pojedzie na operację do USA, rodzice dziękują za pomoc
    Warto pomagać, grałem na turnieju, cieszę się że udało się uzbierać 1mln zł

    Michał Lemański


    2020-08-12 16:06:12
  • Historia Szczytna i okolic - od pradziejów do współczesnoś
    No, no - Pan by przyjechał do tego KODziarskiego miasta, pełnego komunistycznych i esbeckich złogów i ich potomków, gdzie szefem muzeum jest działacz PO? Pozdrowienia - Panie Lechu - Aptekarzu. A widzi Pan jak słowo wróblem wyleci, a wołem powraca?

    Śmieszek


    2020-08-12 14:19:46
  • Tragedia na drodze, nie żyje rowerzystka
    Dla mnie to nie ma reguły jeżeli musi ciężarówką objechać i nawet choćby jest do 15 ton dozwolone to co ma zrobić ten kierowca jeżeli Policja go pokierowała to jedzie i nie winię Kierowców Druga sprawa gdzie i jak mają jeździć ludzie którzy posiadają tylko rower to jest nie dorzeczne żeby na takich trasach nie było chodnika i pasa dla roweru ludzie giną i to jest najgorsze bo nie ma konkretnych tras rowerowych spójrzcie na choćby Niemców tam rowerzysta ma pierwszeństwo to raz a dawa trasy są wszędzie dla rowerów i nie masz prawa na pieszo tam chodzić bo to jest droga rowerowa piesi mają swój pas i oczym tu mówić będzie się tragedia działa dopóki nie będzie porządnych pasów dla pieszych i rowerzystów

    Jaro


    2020-08-12 11:04:21
  • Tragedia na drodze, nie żyje rowerzystka
    Nawet w Radiu Olsztyn wiedzą, że TIR mają przymusowy postój, bo dla nich nie ma objazdu...

    T-Mobile


    2020-08-12 08:58:40
  • Tragedia na drodze, nie żyje rowerzystka
    Człowieku objazd trzeba zorganizować innymi drogami nawet jeśli auta przekraczają dopuszczalną wagę.. Czego się czepiasz.

    Do Play


    2020-08-12 08:48:29
  • Tragedia na drodze, nie żyje rowerzystka
    Wypadek był między Warchałami a Dzierzkami – praktycznie 0,5 km za Dzierzkami. Droga była w zeszłym roku przebudowywana. Wylano nową warstwę ścieralną i wzmocniono podbudowę. Drogi nic nie poszerzono. Jaka się mijają dwa TIRy na zakrętach to naczepy na pobocze zachodzą. To już kolejny śmiertelny wypadek z udziałem rowerzysty na tej drodze. W tym roku już były kolizje z udziałem rowerzystów. Nic nie pomyślano żeby drogę delikatnie poszerzyć i pomyśleć o rowerzystach. Miedzy Warchałami a Nartami piesi chodzą po jezdni bo chodnika nie ma – GDDKiA kolejne lata obiecuje trakt pieszo-rowerowy w tym miejscu i nic z tego nie wychodzi. Ilu ludzi ma jeszcze zginąć? Czy GDDKiA Szczytno robi jakieś analizy – wynika coś z nich? Pewnie postawią znak zakaz jazdy rowerów i niech się teleportują jak będą chcieli jechać z wioski do wioski. Policja też dobra - kieruje załadowane TIR na Nowy Dwór (wyremontowana droga powiatowa) gdzie jest ograniczenie do 15 ton.

    PLAY


    2020-08-12 08:29:54
  • Wierzenia, zwyczaje i obrządki w dawnym powiecie szczycieńskim (cz. I)
    Moja matka, rodowita Mazurka, twierdzjła też, gdy dziecko jest przekarmiane wieprzowym mięsem, to potem się żle uczy w szkole. O dziwo, zostalo to niedawno potwierdzone przez amerykańskich dietetyków.

    Lech Jan Jamka-były Szczytnianin farmaceuta


    2020-08-12 01:55:41
  • Historia Szczytna i okolic - od pradziejów do współczesnoś
    Wielka szkoda, że nie moglem przyjechać. Od strony matki jestem rodowitym Mazurem, tzw autochtonem i chyba już jednym z ostatnich. Dziadek posiadal maly majątek w Linowie( nazwisko Zagromski---wymienipne w książce Wańkowicza NA TROPACH SMĘTKA W razie czego moj adres 78425 Biały Bór Nadrzeczna 2 apteka NOVA

    Lech Jan Jamka-były Szczytnianin