Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Co zrobić, gdy kwarantanna i izolacja nie są możliwe w domu?


Czy państwo posiadacie informacje, gdzie w Szczytnie jest miejsce odbywania kwarantanny, jeżeli nie można jej odbyć w domu? Nigdzie nie można znaleźć takiej informacji – zaalarmował nas Czytelnik „Tygodnika Szczytno”.Sprawą zainteresowaliśmy Tomasza Liwartowskiego, dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie.

 

- Przede wszystkim trzeba rozróżnić kwarantanne od izolacji – mówi dyrektor. - Kwarantanna wynika z podejrzenia możliwości zakażania koronawirusem na przykład przy kontakcie z osobą już chorą, może się okazać, że po jej odbyciu jesteśmy zdrowie. Izolacji podlegają osoby chore. Zarówno te, które mają objawy, jak i te bezobjawowe. W obu przypadkach miejsca kwarantannowania i izolatoria, dla osób które nie mogą ich odbyć w swoich domach wyznacza wojewoda. W obu przypadkach są to miejsca specjalnie do tego przygotowane, gdzie przestrzegane są określone reżimy. W przypadku izolatoriów są to właściwie już niemal szpitale, bo musi być tam zapewniona opieka medyczna.

 

Dla naszego powiatu najbliższe miejsce izolacji znajduje się w Ostródzie. Zorganizowano je w hotelu Promenada.


Reklama

 

- Osoba, która nie ma możliwości odbycia izolacji domowej musi zgłosić się do miejscowego sanepidu bądź ośrodka pomocy społecznej i o tym poinformować – mówi dyrektor Tomasz Liwartowski. - Specjalny koordynator wojewódzki weryfikuje taką osobę, kwalifikuje i szuka jej miejsca w izolatorium. Bywa, że taka osoba nie ma też jak dojechać do takiego izolatorium, wówczas uruchomiana jest tak zwana karetka covidowa.

 

Podobnie ma się sytuacja z odbywaniem kwarantanny.

 

- Jeżeli nie mamy gdzie jej odbyć informujemy o tym najbliższy sanepid lub ośrodek pomocy społecznej – wyjaśnia dyrektor Liwartowski. - Przy gminach działają odpowiednie komórki, które to koordynują w skali powiatu. Jeśli dana osoba spełni określone kryteria zostanie pokierowana dalej. Dla naszego powiatu najbliższe miejsce kwarantannowania znajduje się w Lidzbarku Warmiński

Reklama

 

Tak dział system wojewody. Ale w przypadku miejsc odbywania kwarantanny mogą je utworzyć też samorządy. W Szczytnie takim miejscem jest cześć pawilonu sportowego przy ulicy Ostrołęckiej.

 

- Owszem mamy takie miejsce – przyznaje Arkadiusz Leska, dyrektor MOS w Szczytnie. - Ale aby z niego skorzystać trzeba mieć skierowanie z sanepidu – dodaje. - O swojej sytuacji można też poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który wspólnie z sanepidem podejmą decyzję, czy dana osoba może odbyć kwarantanne w naszym pawilonie.

 

 

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię: 222 500 115.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Ze swojego nie daje. Chojny bo cudze. Jak słyszę że ktoś komuś coś daje, to od razu zastanawiam się komu zabiera. Lepszej zmiany maseczki też nie obowiązują. Są tylko dla pospólstwa.

  Mieszkaniec


  2020-11-30 06:28:08
 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08