Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Ceny śmieci zostawili rządowi i... przypadkowi


Miejscy radni nie zdecydowali się na podwyżkę opłat za odbiór śmieci. Na wniosek radnego Zbigniewa Orzoła punkt został zdjęty z obrad poniedziałkowej sesji. Miesięczna stawka za osobę miała wzrosnąć z 18 do aż 27 zł. Jeśli stawka nie zostanie zmieniona, to na koniec roku miasto będzie musiało dołożyć do systemu śmieciowego aż 2,5 mln zł – tak wynika z wyliczeń miejskich urzędników.Gospodarka odpadami to przekleństwo wielu samorządów. System od kilku lat drenuje kieszenie mieszkańców. Nie ma właściwie roku, aby stawki nie wzrosły. Bywa, że podwyżki uchwalane są nawet kilkakrotnie w roku. Według prawa system powinien się bilansować, czyli koszt gospodarki odpadami powinni w stu procentach pokryć mieszkańcy danego samorządu. Gmina może dokładać do systemu jedynie doraźnie, bo bilans roczny musi wyjść na zero.

 

W Szczytnie uzyskanie bilansu zerowego do końca roku byłoby możliwe, w przypadku, gdyby radni przyjęli w czerwcu stawkę 27 zł od osoby. Nie przyjęli, bo za zdjęciem punktu z obrad głosowało 10 radnych. 7 było przeciw, a 2 się wstrzymało. Co teraz?

 

Rząd pomoże?

 

- W przestrzeni publicznej pojawia się informacja, że rząd pracuje nad zmianami w gospodarce śmieciowej, a po medialnych informacjach o proponowanych podwyżkach w naszym mieście wśród mieszkańców zawrzało – mówił Zbigniew Orzoł, radny, który w imieniu klubu Wszystko dla Szczytna i PSL wnioskował o zdjęcie z programu sesji uchwały dotyczącej podwyżek opłat. - Ze strony pana burmistrza nie doczekaliśmy się żadnych działań, aby szukać innych rozwiązań, by zachować niższe stawki, a nie tylko sięgać do kieszeni mieszkańców. Dlatego proponuję wstrzemięźliwość i czekanie na działania rządu.

 

Jego wniosek w imieniu klubu PIS poparła radna Teresa Moczydłowska. - Poczekajmy na ustawę rządu – przekonywała, podobnie jak i przewodniczący Tomasz Łachacz, który przy okazji o manipulację oskarżył radnego Siudaka. Ten bowiem przypomniał, że wysoka podwyżka to efekt działania części radnych (PIS, Wszystko dla Szczytna i PSL), którzy nie przyjęli wcześniejszej proponowanej dużo niższej podwyżki - 23 zł za osobę.


Reklama

 

Ryzykowna zwłoka

 

Do tej wymiany zdań radnych odniosła się wiceburmistrz Ilona Bańkowska.

 

- Procedowanie rządowego projektu zmian w ustawie „śmieciowej” zostało wstrzymane – mówiła. - Nie wiadomo, czy, kiedy i jakie zmiany będą wprowadzone. Stan aktualny w naszym mieście jest taki, że opłata wynosi 18 zł od mieszkańca i do czerwca mamy w systemie śmieciowym niedobór 1,2 mln zł. Szacujemy, że przy zachowanej stawce na koniec roku ten niedobór wzrośnie do 2,5 mln zł. Ustawa mówi, że ten system ma się bilansować. Jeśli do niego dołożymy, to Regionalna Izba Obrachunkowa może to zakwestionować.

 

Stronę urzędową trzymała też radna Agnieszka Kosakowska. - Zdjęcie jej z obrad to błąd – mówiła. - Bo potem może się okazać, że koszty dla mieszkańców będą jeszcze wyższe.

 

Burmistrz liczy na litość i sumienie

 

- Apeluję do waszego sumienia – mówił przed głosowaniem burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Pani radna Rybińska mówiła, że będzie zaglądać do kieszeni mieszkańców, ale jeśli zostaniemy przy tej stawce, to sięgniemy do tych kieszeni jeszcze głębiej, bo z czegoś będziemy musieli pokryć tę różnicę.

 

Radna Rybińska pytała burmistrza, dlaczego nie podjął działań takich, jak wójt gminy Szczytno. - Bo słyszałam, że tam szykują się obniżki cen śmieci – wychwalała gminę.

- A co pan wójt zrobił u siebie takiego genialnego? – pytała Ewa czerw radną Rybińską, ta jednak nie odpowiedziała. Radni usłyszeli jedynie: - Burmistrz wie co.

Reklama

 

- Może jestem przeciętnym burmistrzem, ale pracuję z ponadprzeciętnymi urzędnikami, którzy analizowali każde rozwiązanie – brał radnych na litość burmistrz Mańkowski. - Własna spółka gminna, jak jest u pana wójta, byłaby droższym rozwiązaniem. Nasi mieszkańcy produkują dużo więcej śmieci niż mieszkańcy gminy wiejskiej. Rocznie mieszkaniec gminy wytwarza 280 kg śmieci, a mieszkaniec Szczytna 330 kg. Naprawdę szukaliśmy innych rozwiązań. Gdybyśmy pół roku temu przyjęli stawkę 23 zł, która była proponowana, bylibyśmy dziś w innym miejscu.

 

Nieuchronne konsekwencje

 

Do tej sytuacji odniosła się też skarbnik miasta Alina Gajkowska. - Niewprowadzenie tej podwyżki rodzi ogromne skutki finansowe dla budżetu – mówiła. - Niedobór sięgnie kwoty 2,5 mln zł. Można to zrekompensować innymi dochodami, na przykład dochodami z podatków.

Skarbnik miasta uświadamiała radnym, że podatki i inne opłaty można podwyższać, ale obniżyć się ich już nie da. - Opłata śmieciowa jest jedyną „daniną” którą można podnieść, a jeśli będzie za wysoka, to ją obniżyć. Te 2,5 mln zł nie wezmą się znikąd. Nie mamy nadwyżki. Z czegoś będzie trzeba zrezygnować.

Ale i te słowa nie przekonały większości radnych.Komentarze do artykułu

Filip

Barany......

Co za dziadostwo! Odwołać tych pseudo polityków bez osiągnięć życiowych, dla ,których życiowy sukces to nadrobienie dzieci a szczytem możliwości decyzyjnych to zakupy w Lidlu lub biedronce.

Darek

Panie Łachacz , pan oskarżenia rzuca bardzo ochoczo bo krytyki się boi. Nie radzisz sobie na stanowisku kierowniczym i stąd frustracja i inne matactwa......

Nieudacznicy

Pozbawić radnych diet i w tym sposób pokryć podwyżki cen śmieci to ich bałagan i ich gierki pseudo polityczne. Czas na zmiany w tym kurniku .

Krzysztof

Po co ta rada? Niech komisarz zarządza miastem do kolejnych wyborów gdyż jak na razie to darme utrzymywanie nierobów, którzy nie potrafią samodzielnie podjąć żadnej decyzji.

Dariusz

Panie Łachacz , czy brakujące pieniądze dołoży pan ze swoich niebotycznych oszczędności czy też każdy mieszkaniec miasta zapłaci z własnej kieszeni żeby pan mógł bawić się w politykę i się bogacić?

Czarek

Członkowie klubów wszystko dla Szczytna i PSL powinni zostać odwołani ze stanowisk radnych miejskich! Sianie fermentu i działanie na szkode miasta i mieszkańców to ich specjalność. Kto głosował na tych ludzi????

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama