Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Ceny śmieci zostawili rządowi i... przypadkowi


Miejscy radni nie zdecydowali się na podwyżkę opłat za odbiór śmieci. Na wniosek radnego Zbigniewa Orzoła punkt został zdjęty z obrad poniedziałkowej sesji. Miesięczna stawka za osobę miała wzrosnąć z 18 do aż 27 zł. Jeśli stawka nie zostanie zmieniona, to na koniec roku miasto będzie musiało dołożyć do systemu śmieciowego aż 2,5 mln zł – tak wynika z wyliczeń miejskich urzędników.Gospodarka odpadami to przekleństwo wielu samorządów. System od kilku lat drenuje kieszenie mieszkańców. Nie ma właściwie roku, aby stawki nie wzrosły. Bywa, że podwyżki uchwalane są nawet kilkakrotnie w roku. Według prawa system powinien się bilansować, czyli koszt gospodarki odpadami powinni w stu procentach pokryć mieszkańcy danego samorządu. Gmina może dokładać do systemu jedynie doraźnie, bo bilans roczny musi wyjść na zero.

 

W Szczytnie uzyskanie bilansu zerowego do końca roku byłoby możliwe, w przypadku, gdyby radni przyjęli w czerwcu stawkę 27 zł od osoby. Nie przyjęli, bo za zdjęciem punktu z obrad głosowało 10 radnych. 7 było przeciw, a 2 się wstrzymało. Co teraz?

 

Rząd pomoże?

 

- W przestrzeni publicznej pojawia się informacja, że rząd pracuje nad zmianami w gospodarce śmieciowej, a po medialnych informacjach o proponowanych podwyżkach w naszym mieście wśród mieszkańców zawrzało – mówił Zbigniew Orzoł, radny, który w imieniu klubu Wszystko dla Szczytna i PSL wnioskował o zdjęcie z programu sesji uchwały dotyczącej podwyżek opłat. - Ze strony pana burmistrza nie doczekaliśmy się żadnych działań, aby szukać innych rozwiązań, by zachować niższe stawki, a nie tylko sięgać do kieszeni mieszkańców. Dlatego proponuję wstrzemięźliwość i czekanie na działania rządu.

 

Jego wniosek w imieniu klubu PIS poparła radna Teresa Moczydłowska. - Poczekajmy na ustawę rządu – przekonywała, podobnie jak i przewodniczący Tomasz Łachacz, który przy okazji o manipulację oskarżył radnego Siudaka. Ten bowiem przypomniał, że wysoka podwyżka to efekt działania części radnych (PIS, Wszystko dla Szczytna i PSL), którzy nie przyjęli wcześniejszej proponowanej dużo niższej podwyżki - 23 zł za osobę.


Reklama

 

Ryzykowna zwłoka

 

Do tej wymiany zdań radnych odniosła się wiceburmistrz Ilona Bańkowska.

 

- Procedowanie rządowego projektu zmian w ustawie „śmieciowej” zostało wstrzymane – mówiła. - Nie wiadomo, czy, kiedy i jakie zmiany będą wprowadzone. Stan aktualny w naszym mieście jest taki, że opłata wynosi 18 zł od mieszkańca i do czerwca mamy w systemie śmieciowym niedobór 1,2 mln zł. Szacujemy, że przy zachowanej stawce na koniec roku ten niedobór wzrośnie do 2,5 mln zł. Ustawa mówi, że ten system ma się bilansować. Jeśli do niego dołożymy, to Regionalna Izba Obrachunkowa może to zakwestionować.

 

Stronę urzędową trzymała też radna Agnieszka Kosakowska. - Zdjęcie jej z obrad to błąd – mówiła. - Bo potem może się okazać, że koszty dla mieszkańców będą jeszcze wyższe.

 

Burmistrz liczy na litość i sumienie

 

- Apeluję do waszego sumienia – mówił przed głosowaniem burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Pani radna Rybińska mówiła, że będzie zaglądać do kieszeni mieszkańców, ale jeśli zostaniemy przy tej stawce, to sięgniemy do tych kieszeni jeszcze głębiej, bo z czegoś będziemy musieli pokryć tę różnicę.

 

Radna Rybińska pytała burmistrza, dlaczego nie podjął działań takich, jak wójt gminy Szczytno. - Bo słyszałam, że tam szykują się obniżki cen śmieci – wychwalała gminę.

- A co pan wójt zrobił u siebie takiego genialnego? – pytała Ewa czerw radną Rybińską, ta jednak nie odpowiedziała. Radni usłyszeli jedynie: - Burmistrz wie co.

Reklama

 

- Może jestem przeciętnym burmistrzem, ale pracuję z ponadprzeciętnymi urzędnikami, którzy analizowali każde rozwiązanie – brał radnych na litość burmistrz Mańkowski. - Własna spółka gminna, jak jest u pana wójta, byłaby droższym rozwiązaniem. Nasi mieszkańcy produkują dużo więcej śmieci niż mieszkańcy gminy wiejskiej. Rocznie mieszkaniec gminy wytwarza 280 kg śmieci, a mieszkaniec Szczytna 330 kg. Naprawdę szukaliśmy innych rozwiązań. Gdybyśmy pół roku temu przyjęli stawkę 23 zł, która była proponowana, bylibyśmy dziś w innym miejscu.

 

Nieuchronne konsekwencje

 

Do tej sytuacji odniosła się też skarbnik miasta Alina Gajkowska. - Niewprowadzenie tej podwyżki rodzi ogromne skutki finansowe dla budżetu – mówiła. - Niedobór sięgnie kwoty 2,5 mln zł. Można to zrekompensować innymi dochodami, na przykład dochodami z podatków.

Skarbnik miasta uświadamiała radnym, że podatki i inne opłaty można podwyższać, ale obniżyć się ich już nie da. - Opłata śmieciowa jest jedyną „daniną” którą można podnieść, a jeśli będzie za wysoka, to ją obniżyć. Te 2,5 mln zł nie wezmą się znikąd. Nie mamy nadwyżki. Z czegoś będzie trzeba zrezygnować.

Ale i te słowa nie przekonały większości radnych.Komentarze do artykułu

Filip

Barany......

Co za dziadostwo! Odwołać tych pseudo polityków bez osiągnięć życiowych, dla ,których życiowy sukces to nadrobienie dzieci a szczytem możliwości decyzyjnych to zakupy w Lidlu lub biedronce.

Darek

Panie Łachacz , pan oskarżenia rzuca bardzo ochoczo bo krytyki się boi. Nie radzisz sobie na stanowisku kierowniczym i stąd frustracja i inne matactwa......

Nieudacznicy

Pozbawić radnych diet i w tym sposób pokryć podwyżki cen śmieci to ich bałagan i ich gierki pseudo polityczne. Czas na zmiany w tym kurniku .

Krzysztof

Po co ta rada? Niech komisarz zarządza miastem do kolejnych wyborów gdyż jak na razie to darme utrzymywanie nierobów, którzy nie potrafią samodzielnie podjąć żadnej decyzji.

Dariusz

Panie Łachacz , czy brakujące pieniądze dołoży pan ze swoich niebotycznych oszczędności czy też każdy mieszkaniec miasta zapłaci z własnej kieszeni żeby pan mógł bawić się w politykę i się bogacić?

Czarek

Członkowie klubów wszystko dla Szczytna i PSL powinni zostać odwołani ze stanowisk radnych miejskich! Sianie fermentu i działanie na szkode miasta i mieszkańców to ich specjalność. Kto głosował na tych ludzi????

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama