Reklama


Reklama

Budżet na 2021 rok przyjęty, ale już... zdemolowany


Miejscy radni przyjęli budżet na 2021 rok. Nie zgodzili się za to na zaciągnięcie kredytu na 7,5 mln zł. - Gra polityczna wzięła właśnie górę – skomentował wynik głosowania radny Paweł Malec. Brak kredytu to wątpliwe inwestycje, na przykład: budowa ulicy Gdańskiej, Orzeszkowej, stadionu przy ulicy Śląskiej, czy zrównoważonego transportu. Co więcej, może się okazać, że trzeba będzie oddać część pozyskanych już środków na te inwestycje.Wyjątkowa burzliwa była dzisiejsza sesja rady miejskiej. Radni głosowali nad przyszłorocznym budżetem. I o ile tu byli niemal zgodni, że nie jest to budżet idealny, to i tak większość z radnych zdecydowała się go poprzeć. Przeciw był jedynie radny Paweł Krassowski, który tłumaczył, że jest to budżet, który nic nie wnosi do rozwoju miasta.

 

 

 

 

- Nad budżetem trzeba pracować okrągły rok, a radni powinni mieć na niego wpływ – przekonywał. - Głosuję przeciw, bo nie ma w tym budżecie nic nowego, żadnej nowej inwestycji. Kontynuujemy jedynie działania poprzedniej rady i poprzedniej burmistrz. Pan burmistrz nie szukał nowych rozwiązań. Robienie ulic to standard, nic nadzwyczajnego. My powinniśmy myśleć o naszych dzieciach, przyszłości tego miasta, aby młodzi stąd nie wyjeżdżali. Tych działań tu nie ma. Dlatego jestem przeciw.

 

 

Ostatecznie budżet został przyjęty głosami klubów Wszystko dla Szczytna i PSL oraz Razem Dla Mieszkańców. Na 20 obecnych radnych 1 był przeciw, a troje się wstrzymało.

 

Zakasujące było jednak kolejne głosowanie nad przyjęciem uchwały o zaciągnięciu kredytu w wysokości 7,5 mln zł. W tym przypadku, aż 12 radnych zagłosowało przeciw uchwale. 7 ją poparło, a jeden radny się wstrzymał od głosu.

 

Przed głosowaniem dyskusję o potrzebie, bądź nie zaciągania kredytu wywołał radny Rafał Kiersikowski.

 

- Powinniśmy się zastanowić, czy ten kredyt jest dobrze wyliczony – argumentował. - Bo na razie, jako klub Wszystko dla Szczytna i PSL uważamy, że jego wysokość jest wirtualna. Kredyt to ostateczność i nie poprzemy tej uchwały.


Reklama

 

W podobnym tonie wypowiadała się radna Anna Rybińska.

 

Kredytu bronił radny Karol Furczak.

 

- Chcecie inwestować, a nie chcecie kredytu, czegoś tu nie rozumiem – mówił. - Będę za bo w tym kredycie jest budowa na przykład ulicy Gdańskiej.

 

Radny Krassowski wytknął z kolei burmistrzowi to, że zbyt słabo pozyskuje środki zewnętrzne. Zaapelował nawet do swoich koleżanek z PSL i PIS, aby wyręczyli burmistrza i sami zabiegali o takie wsparcie u swoich ugrupowań, które rządzą w kraju i województwie.

 

Przeciwni zaciągnięciu kredytu byli też radny Zbigniew Orzoł i Aleksandra Kobus-Drężek.

 

- Za wcześnie na taką decyzję, bo nie jest wszystko właściwie policzone – argumentowali.

 

Całym zamieszaniem na sesji zdziwiony był radny Robert Siudak.

 

- O kredycie dyskutowaliśmy na komisjach rady, nie jest to nic nowego, a tu widzę, jakby większość radnych była tym mocno zaskoczona – mówił. - Chcecie inwestować, macie mnóstwo pomysłów, a tu taki opór. Przykro mi, że bawicie się kosztem mieszkańców Szczytna.

 

Zaciągnięcie kredytu poparła też radna Agnieszka Kosakowska.

 

- Budżet mamy, jaki mamy, trzeba czasem podjąć ryzyko, aby rozwijać miasto – przekonywała. - Widzę, że jest to jakaś gra pomiędzy klubami rady, przykro tylko, że odbywa się ona ze szkodą dla naszych mieszkańców. Apeluję przestańmy bawić się, jak dzieci w piaskownicy, bo w tej chwili tak to wygląda.

 

Wynikiem głosowania wyraźnie zaskoczony był burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski.

 

- Kolejność podejmowanych uchwał nie była przypadkowa – mówił. - Jedna wynikła z drugiej. Przejęliście państwo zaproponowany budżet, gdzie znajdują się konkretne zapisy na konkretne zadania inwestycyjne. Tam jest też informacja o kredycie. Wcześniej przyjęliście też Wieloletnią Prognozę Finansową. Tam też ten kredyt jest zapisany. To nie jest tak, że Mańkowski weźmie sobie te 7 milionów i będzie nimi dysonował. To są pieniądze na konkretne zadania inwestycyjne, uruchamiane w miarę potrzeb. Jeśli tej uchwały nie podejmiecie, to trzeba będzie zrezygnować między innymi z: transportu zrównoważonego, na który w kredycie była zapisana kwota 1,7 mln zł, wstrzymana będzie budowa stadionu przy ulicy Ślaskiej 1,8 mln zł, czy budowa ulic Gdańskiej (614 tys. zł), Orzeszkowej i Pisakowej (425 tys. zł)... Nie podejmując tej uchwały rozwalacie budżet... Co więcej być może będziemy musieli oddać już pozyskane środki na te inwestycje... Tą decyzją stawiacie państwo w trudnej sytuacji całe miasto. Jeśli problemem jest stadion, to gdyby ta informacja padła na komisjach to bym go zdjął. Jeśli nie będę miał tego kredytu to nie rozpocznę pozostałych inwestycji, bo nie wiem, czy państwo w przyszłości mi nie zablokujecie tego. Trzeba było być konsekwentnymi nie przyjąć budżetu, bo wówczas byłaby sprawa jasna. A teraz czeka mnie trudna rozmowa z panią skarbik i RIO, co dalej z budżetem...

Reklama

 

 

Dochody budżetowe na 2021 rok skalkulowano na ponad 121 mln zł, a wydatki na 130 mln zł. Deficyt ma być pokryty z wolnych środków i kredytów. Na inwestycje samorząd chce przeznaczyć w przyszłym roku niemal 21 mln zł.

 

Więcej w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".

 Komentarze do artykułu

Wojtek

SLD zwija już żagle

Janusz

Pan Kiersikowski na komisjach jest za zaciągnięciem kredytu a na sesji przeciw. Czy to normalne?

dr

Koniecznie trzeba zrobić stanowiska wędkarskie nad Dużym Domowym oraz zwiększyć ilość hamaków /proponuję w parku koło Biedronki- tam jest duże zapotrzebowanie. Nalewkę można wypić na ławce, ale potem by się poleżało/. A do stanowisk to normalnie ludzie stoją w kolejkach. Tak trzymać Panie Burmistrzu. Good job- jak mówili starzy Polacy.

Ja

Brawo PIS i PSL jedziecie na tym samym wózku i mam nadzieję że razem skończycie.

Mieszkanka Szczytna

Ja się zastanawiam czy w tegorocznym budżecie znalazło się miejsce na poprawienie infrastruktury wokół cmentarza komunalnego. To co się tam dzieje to zgroza. Wstyd dla powiatowego miasta, że ani parkingu nie ma, ani bezpiecznego ruchu dla pieszych i pojazdów, a kramy ze zniczami, no bez komentarza .

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze