Piątek, 16 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych


W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne – przypomina MEiN. Informuje też, że w odpowiedzi na zagrożenia wynikające z pandemii powstała poradnia online "Zawsze jest jakieś wyjście"."W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800-080-222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia online +Zawsze jest jakieś wyjście+" – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Przypomina, że w okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.

 

Jak czytamy, udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.

 

"W tym okresie poradnie zostały zobligowane do podejmowania dodatkowych działań o charakterze interwencyjnym, w sytuacjach kryzysowych" – poinformowano.

 

Wskazano, że informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych i w szkołach.

 

MEiN poinformowało też, że w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli powstała poradnia online "Zawsze jest jakieś wyjście" https://www.zawszejestjakieswyjscie.pl/.

 

Podano, że portal wspiera współpracę międzysektorową w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego.

 

"Do korzystania z poradni online zachęcamy w szczególności: poradnie psychologiczno-pedagogiczne, placówki doskonalenia nauczycieli, instytucje wspierania rodziny, pomocy społecznej, instytucje ochrony zdrowia, centra zdrowia psychicznego, instytucje wymiaru sprawiedliwości, inne podmioty publiczne i niepubliczne w zależności od potrzeb" – czytamy na stronie resortu edukacji i nauki.


Reklama

 

"Formuła online zapewnia specjalistom uproszczoną ścieżkę spotkań i konsultacji, co ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń specjalistów z różnych regionów Polski" – dodano.

 

Podano, że osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej mapy Polski, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania. Ponadto poradnia ma bazę wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć. Zapewniono, że będzie ona aktualizowana.

 

MEiN przypomina też, że dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatna, całodobową infolinię 800-080-222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

Niedziela jest ostatnim dniem przerwy świątecznej w szkołach z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W poniedziałek rozpoczynają się dwutygodniowe ferie zimowe, które w tym roku wyjątkowo będą wcześniej niż w latach ubiegłych i w jednym terminie w całym kraju.

 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w tym roku w okresie ferii zimowych wypoczynek organizowany może być wyłącznie w kraju. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku. Może być on wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

 

W czasie ferii zimowych, czyli do 17 stycznia, obowiązywać będzie wprowadzony pod koniec października nakaz, zgodnie z którym w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16 lat muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna.

 

O tej zasady wprowadzono kilka wyjątków: dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej; dotarcie do miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego; w przypadku małoletnich realizujących praktyczną naukę zawodu – dotarcie do miejsca realizacji tej nauki, powrót z nich do miejsca zamieszkania; przemieszczanie się w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego; przemieszczanie się w ramach półkolonii.

Reklama

 

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zbiera podpisy pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie zakazu wychodzenia z domu dla dzieci i młodzieży. Zdaniem ekspertów długa izolacja może negatywnie wpłynąć na psychikę najmłodszych i prowadzić do depresji. O zniesienie zakazu zaapelował w czwartek także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 

Kilka dni temu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o ten zakaz, oświadczył, że ograniczenie to jest wprowadzone nie dlatego, że nam się "to podoba, ale dlatego, by uchronić społeczeństwo przed umieraniem".

 

"Odpowiem wszystkim, którzy krytykują te ograniczenia i zakazy, czy zakazy dotyczące nocy sylwestrowej, ograniczenia w zasadzie, a nie zakazy: kochany bracie, kochana siostro, ludzie umierają setkami na koronawirusa, i to, co robimy, nie jest dlatego, że nam się podoba, bo nam się nie podoba, ale dlatego, żeby uchronić społeczeństwo przed umieraniem, i tylko po to to robimy" – mówił Czarnek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

 

(PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze