Reklama


Reklama

Kultura ograniczona, ale nie pokonana


Jak wygląda organizowanie wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w czasach pandemii? Czy Szczytno ma i jaką - ofertę wakacyjną dla mieszkańców i turystów? Rozmawiamy na ten temat z Aleksandrą Toczek, naczelnikiem Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Szczytnie.Czas pandemii to chyba niełatwy okres dla wydziału promocji, dla organizatorów wydarzeń, do których Szczytno przyzwyczaiło mieszkańców i turystów? Wiele z nich cieszyło się ogromnym zainteresowaniem...

 

 

Czas może i rzeczywiście jest trudny, ale to nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z przygotowania wakacyjnych imprez. Przed pandemią zaplanowaliśmy w Szczytnie na wakacje ponad 40 różnorodnych wydarzeń skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Po wprowadzeniu obostrzeń spowodowanych koronawirusem musieliśmy jednak te plany zweryfikować. Musieliśmy zrezygnować z imprez masowych. Tak stało się na przykład z Dniami i Nocami Szczytna, których w tym roku nie będzie.

 

 

Takiej sytuacji nie było od lat...

 

To prawda. Ale skoro nie mamy na nią wpływu, to trzeba działać inaczej. Bardziej elastycznie i dostosowywać się do nowych możliwości. Nawet jeśli są one ograniczeniem (śmiech). I to robimy. Szczytno nie rezygnuje z wakacji. Mamy naprawdę ciekawą ofertę dla naszych mieszkańców i turystów (pełny wykaz imprez na lipiec znajduje się na stronie 24 – przyp. red.)

 

 

Czyli?

 

Kalendarz naszych wydarzeń jest wciąż ruchomy i na bieżąco dopisywane są imprezy. Ten na lipiec można zobaczyć na łamach „Tygodnika Szczytno”, czy miejskiej stronie internetowej. Przez cały wakacyjny sezon trwa na przykład akcja Szczytno Wakacjami Malowane. Realizuje to na nasze zlecenie firma zewnętrzna. Jest to specjalna strefa dla dzieci z darmowymi zjeżdżalniami, klockami lego, grami zabawami, popcornem, watą cukrową, czy naleśnikami. Strefa znajduje się w parku przy ulicy Pasymskiej. Najbliższe spotkanie to 25-26 lipca, potem 1-2 sierpnia, 8-9 sierpnia i 29-30 sierpnia. Od 20 czerwca działa wieża ratuszowa, z której można podziwiać panoramę Szczytna, ale też znajdują się tam wystawy tematyczne, poświęcone Krzysztofowi Klenczonowi, laureatom konkursu Fotograf Szczycieński, kinu Jurand, można też obejrzeć prace plastyczne uczestników zajęć Miejskiego Domu Kultury. Wieża otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 16, a w weekendy od 12 do 15.


Reklama

 

 

Będzie coś zamiast Dni i Nocy Szczytna?

 

Pandemia wyklucza organizowanie imprez masowych. Ale na weekend, w którym tradycyjnie trwały Dni i Noce przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Odbędzie się w naszym mieście pierwszy Festiwal Smaków Food Trucków. To gratka dla miłośników dobrego i różnorodnego jedzenia. Przypomnę, że wydarzenie odbędzie się 18 i 19 lipca. Dwa dni wcześniej, 16 lipca w Szczytnie odbędzie się koncert zespołu In Taberna. To szanty, muzyka irlandzka. Koncert odbędzie się w bazie MOS, początek godz. 19. Z kolei na 17 lipca przygotowaliśmy koncert skierowany do miłośników muzyki poważnej „Z klasyką przez Polskę”. Odbędzie się on w kościele chrześcijan Baptystów. Początek godzina 18.

 

 

Rzeczywiście dość różnorodnie...

 

I co ważne - bezpiecznie. Zdecydowaliśmy się zorganizować więcej wydarzeń, ale z udziałem mniejszej liczby mieszkańców, aby spełnić wszystkie warunki sanitarne. Imprezy odbywają się też w różnych częściach miasta, aby turyści mogli poznać jego piękno. Na przykład koncert zespołu Na Przekór, w którym usłyszymy repertuar Krzysztofa Klenczona, odbędzie się na miejskim molo. Zaplanowaliśmy go na 18 lipca.

 

 

Łatwiej „pozyskać” wykonawcę z wysokiej półki?

 

Niestety nie. Gaże wykonawców jakoś nie dostosowały się do obecnych warunków, nad czym ubolewamy, bo skoro nie możemy zrobić masowego wydarzenia, a jedynie kameralne koncerty z ograniczoną liczbą publiczności, to trudno o sponsorów, czyli fundusze na ich honoraria. Liczyliśmy, że będzie inaczej. Ale tak nie jest, dlatego w tym roku gwiazd brakuje, ale myślę, że nasza oferta jest na tyle bogata i różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Musieliście znaleźć kompromis?

Reklama

 

Dokładnie tak. Pomiędzy bezpieczeństwem uczestników, kosztami imprez i ich atrakcyjnością. Myślę, że nam wyszło. Szczytno to miasto turystyczne, dlatego nie możemy rezygnować z imprez, które promują nasze miasto. Poza tym mieszkańcy też tego oczekują.

 

 

Czego możemy spodziewać się jeszcze w lipcu?

 

25 lipca zaplanowaliśmy Kino pod Chmurką. Zaprosimy dzieci, młodzież i dorosłych na specjalne projekcje na dziedzińcu ratusza. Przez cały czas można zwiedzać Chatę Mazurską. Obiekt otwarty jest we wtorki od godz. 17 do 19 i piątki pomiędzy 10 a 13. Informacje o miejskich wydarzeniach, czy miejscach, które warto odwiedzić można uzyskać też w Informacji Turystycznej, która znajduje się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Polskiej. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16 i w weekendy od 10 do 13.

 

A sierpień?

 

To jeszcze tajemnica (śmiech). Wciąż dochodzi nam coś nowego, więc poinformujemy o tych wydarzeniach nieco później. Zdradzę tylko, że atrakcją może stać się Summer Camp z udziałem znakomitych polskich sportowców. Poprowadzą oni 9 sierpnia treningi pokazowe z siatkówki, koszykówki, czy piłki ręcznej. Poopowiadają o swoich drogach do sukcesu i sławy. Wśród sportowców będzie na przykład pierwszy Polak, który grał w NBA. Nazwisk na razie nie będę zdradzać, ale to znakomici sportowcy. Gorąco zapraszam na wszystkie nasze wydarzenia.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2020-07-30 10:35:53

Powstanie centrum kulturalne

 • Poniedziałek, 2020-01-27 08:55:07

Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno

 • Poniedziałek, 2019-11-25 12:38:36

Płozy z Centrum Kulturalnym

Reklama


Komentarze

 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

  Śmieszek


  2020-08-03 13:17:48
 • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
  Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

  JWB


  2020-08-03 12:02:50
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Szanowny Panie Śmieszek! Mam dobrą wiadomość dla Pana. Otóż dziś ostatni raz zabieram głos.Szkoda mi czasu na takie bezowocne dyskusje. Znam dobrze wasze środowisko a szczególnie tych od SOWY którzy w tak pięknej polszczyżnie prowadzili na temat zniewolonej dziś Polski szerokie dysputy .

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-08-03 00:12:09
 • To 28-letni mieszkaniec Szczytna chciał rozjechać policjantów
  Przecież ten Policjant nie użył broni tylko wykorzystał ją celem zatrzymania tego pojazdu, czytanie ze zrozumieniem boli. Cóż można dodać najpierw przeczytajcie sobie przypadki użycia i wykorzystania broni palnej a potem dyskutujcie. Policjant jak czytamy w artykule wykorzystał broń służbową celem zatrzymania pojazdu którym uciekał kierujący, więc strzelał do pojazdu i tyle w temacie

  Venom


  2020-08-02 00:16:20
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Zgadzam się i popieram pana w 100% mieszkam tu, płacę podatki, widzę co się dzieje i odczuwam to na własnej skórze, a panie Jamka odnoszę wrażenie że chyba pan tu nie mieszka ? to niech pan się zajmie swoim życiem w Szwecji, Niemczech, Holandii, czy innym krajem czy miastem. Bo wydaje mi się że żyje pan na innej planecie i TVP z certyfikowanym kłamcą Kurskim na czele oraz skazanym prawomocnym wyrokiem Morawieckim za kłamstwa zrobiło panu kisiel z mózgu.

  Do Śmieszek


  2020-08-01 18:47:21
 • Powstanie centrum kulturalne
  Również jestem zdania, że można byłoby zainwestować pieniądze przeznaczone na budowę centrum kulturalnego (czyli świetlicę) w coś bardziej potrzebnego. Świetlic w naszej gminie mamy pod dostatkiem!

  Mieszkaniec


  2020-07-31 23:19:35
 • Trociny w ogniu w Pasymiu
  Adaś znowu spał na zmianie i nie dopilnował :)

  Tomasz


  2020-07-31 20:36:26
 • Dino i sklep rolniczy wkraczają do gry
  Jak ze stacją paliw w dobrych cenach to jestem za!

  Tomasz


  2020-07-31 20:23:52
 • Rafał Brzeziński – między kosmetykami a motocyklami (zdjęcia)
  Zagalopowaleś się z tymi zasługami tylko twoimi , znaczna część tych zasług to waszej radnej.

  Obiektywy.


  2020-07-31 20:08:13
 • Dyrektorskie stołki dłużej o... rok
  Po co konkursy przecież to tylko ustawka jesteś za wójtem masz stanowisko psychoza która panuje od pierwszej kadencji ale lepiej dajesz .... masz jak w banku

  Wyborca


  2020-07-31 17:29:32