Reklama


Reklama

Kultura ograniczona, ale nie pokonana


Jak wygląda organizowanie wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w czasach pandemii? Czy Szczytno ma i jaką - ofertę wakacyjną dla mieszkańców i turystów? Rozmawiamy na ten temat z Aleksandrą Toczek, naczelnikiem Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Szczytnie.Czas pandemii to chyba niełatwy okres dla wydziału promocji, dla organizatorów wydarzeń, do których Szczytno przyzwyczaiło mieszkańców i turystów? Wiele z nich cieszyło się ogromnym zainteresowaniem...

 

 

Czas może i rzeczywiście jest trudny, ale to nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z przygotowania wakacyjnych imprez. Przed pandemią zaplanowaliśmy w Szczytnie na wakacje ponad 40 różnorodnych wydarzeń skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Po wprowadzeniu obostrzeń spowodowanych koronawirusem musieliśmy jednak te plany zweryfikować. Musieliśmy zrezygnować z imprez masowych. Tak stało się na przykład z Dniami i Nocami Szczytna, których w tym roku nie będzie.

 

 

Takiej sytuacji nie było od lat...

 

To prawda. Ale skoro nie mamy na nią wpływu, to trzeba działać inaczej. Bardziej elastycznie i dostosowywać się do nowych możliwości. Nawet jeśli są one ograniczeniem (śmiech). I to robimy. Szczytno nie rezygnuje z wakacji. Mamy naprawdę ciekawą ofertę dla naszych mieszkańców i turystów (pełny wykaz imprez na lipiec znajduje się na stronie 24 – przyp. red.)

 

 

Czyli?

 

Kalendarz naszych wydarzeń jest wciąż ruchomy i na bieżąco dopisywane są imprezy. Ten na lipiec można zobaczyć na łamach „Tygodnika Szczytno”, czy miejskiej stronie internetowej. Przez cały wakacyjny sezon trwa na przykład akcja Szczytno Wakacjami Malowane. Realizuje to na nasze zlecenie firma zewnętrzna. Jest to specjalna strefa dla dzieci z darmowymi zjeżdżalniami, klockami lego, grami zabawami, popcornem, watą cukrową, czy naleśnikami. Strefa znajduje się w parku przy ulicy Pasymskiej. Najbliższe spotkanie to 25-26 lipca, potem 1-2 sierpnia, 8-9 sierpnia i 29-30 sierpnia. Od 20 czerwca działa wieża ratuszowa, z której można podziwiać panoramę Szczytna, ale też znajdują się tam wystawy tematyczne, poświęcone Krzysztofowi Klenczonowi, laureatom konkursu Fotograf Szczycieński, kinu Jurand, można też obejrzeć prace plastyczne uczestników zajęć Miejskiego Domu Kultury. Wieża otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 16, a w weekendy od 12 do 15.


Reklama

 

 

Będzie coś zamiast Dni i Nocy Szczytna?

 

Pandemia wyklucza organizowanie imprez masowych. Ale na weekend, w którym tradycyjnie trwały Dni i Noce przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Odbędzie się w naszym mieście pierwszy Festiwal Smaków Food Trucków. To gratka dla miłośników dobrego i różnorodnego jedzenia. Przypomnę, że wydarzenie odbędzie się 18 i 19 lipca. Dwa dni wcześniej, 16 lipca w Szczytnie odbędzie się koncert zespołu In Taberna. To szanty, muzyka irlandzka. Koncert odbędzie się w bazie MOS, początek godz. 19. Z kolei na 17 lipca przygotowaliśmy koncert skierowany do miłośników muzyki poważnej „Z klasyką przez Polskę”. Odbędzie się on w kościele chrześcijan Baptystów. Początek godzina 18.

 

 

Rzeczywiście dość różnorodnie...

 

I co ważne - bezpiecznie. Zdecydowaliśmy się zorganizować więcej wydarzeń, ale z udziałem mniejszej liczby mieszkańców, aby spełnić wszystkie warunki sanitarne. Imprezy odbywają się też w różnych częściach miasta, aby turyści mogli poznać jego piękno. Na przykład koncert zespołu Na Przekór, w którym usłyszymy repertuar Krzysztofa Klenczona, odbędzie się na miejskim molo. Zaplanowaliśmy go na 18 lipca.

 

 

Łatwiej „pozyskać” wykonawcę z wysokiej półki?

 

Niestety nie. Gaże wykonawców jakoś nie dostosowały się do obecnych warunków, nad czym ubolewamy, bo skoro nie możemy zrobić masowego wydarzenia, a jedynie kameralne koncerty z ograniczoną liczbą publiczności, to trudno o sponsorów, czyli fundusze na ich honoraria. Liczyliśmy, że będzie inaczej. Ale tak nie jest, dlatego w tym roku gwiazd brakuje, ale myślę, że nasza oferta jest na tyle bogata i różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Musieliście znaleźć kompromis?

Reklama

 

Dokładnie tak. Pomiędzy bezpieczeństwem uczestników, kosztami imprez i ich atrakcyjnością. Myślę, że nam wyszło. Szczytno to miasto turystyczne, dlatego nie możemy rezygnować z imprez, które promują nasze miasto. Poza tym mieszkańcy też tego oczekują.

 

 

Czego możemy spodziewać się jeszcze w lipcu?

 

25 lipca zaplanowaliśmy Kino pod Chmurką. Zaprosimy dzieci, młodzież i dorosłych na specjalne projekcje na dziedzińcu ratusza. Przez cały czas można zwiedzać Chatę Mazurską. Obiekt otwarty jest we wtorki od godz. 17 do 19 i piątki pomiędzy 10 a 13. Informacje o miejskich wydarzeniach, czy miejscach, które warto odwiedzić można uzyskać też w Informacji Turystycznej, która znajduje się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Polskiej. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16 i w weekendy od 10 do 13.

 

A sierpień?

 

To jeszcze tajemnica (śmiech). Wciąż dochodzi nam coś nowego, więc poinformujemy o tych wydarzeniach nieco później. Zdradzę tylko, że atrakcją może stać się Summer Camp z udziałem znakomitych polskich sportowców. Poprowadzą oni 9 sierpnia treningi pokazowe z siatkówki, koszykówki, czy piłki ręcznej. Poopowiadają o swoich drogach do sukcesu i sławy. Wśród sportowców będzie na przykład pierwszy Polak, który grał w NBA. Nazwisk na razie nie będę zdradzać, ale to znakomici sportowcy. Gorąco zapraszam na wszystkie nasze wydarzenia.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze