Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie


Wulgarne maile, w tym jeden, w którym ktoś otwarcie grozi śmiercią naczelnikowi wydziału oświaty zalewają Urząd Miejski w Szczytnie. To pokłosie „seks-ankiety”, którą zaczęto realizować w szczycieńskich szkołach. - Ubolewam, że doszło do ankiety, ale nie pozwolę i nie godzę się na grożenie śmiercią moim podwładnym – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. Sprawą już zajmują się policjanci.Chyba nikt nie spodziewał się tego, że ankieta, którą częściowo zrealizowano w szczycieńskich szkołach wywoła takie zamieszanie. Po publikacji „Tygodnika Szczytno” tematem zaczęły interesować się niemal wszystkie ogólnopolskie media.

 

 

Żądają wyjaśnień...

 

Urząd Miejski w Szczytnie domaga się wyjaśnień w tej sprawie od firmy, która na zlecanie miasta miała wykonać badania.

 

- Rozwiązujemy z nią współpracę, negocjujemy warunki, aby nie zapłacić im w ogóle za zlecenie, które od nas dostali lub jedynie za część wykonanej już pracy - mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Domagamy się też wyjaśnień, jak to się stało, że w ankiecie, która miała badać zupełnie co innego znalazły się pytania związane z seksem.

 

 

... i konsekwencji

 

Dla wielu rodziców pytania były bulwersujące. Czego obawiasz się najbardziej przy uprawieniu seksu? Co mogłoby cię skłonić do współżycia? Jak myślisz, ilu twoich rówieśników ma pierwszy stosunek za sobą? Jaki wiek jest odpowiedni, aby rozpocząć współżycie seksualne? - między innymi na takie pytania mieli odpowiadać uczniowie szkół podstawowych ze Szczytna, i to już od 4 klasy, czyli zaledwie 10-latkowie. W istocie tych najmłodszych nie przepytano. Ankietę wypełnili nieliczni uczniowie z klas szóstych i siódmych. Niemniej rodzice są oburzeni.

 

Na jednym ze spotkań szkolnych z burmistrzem domagali się wyjaśnień i wyciągnięcia konkretnych konsekwencji w stosunku do osób nadzorujących. Tak było na przykład w Szkole Podstawowej nr 6 w Szczytnie.

 

Podobne oczekiwania ma część miejskich radnych.

 

 

Burmistrz ubolewa i broni

 

- Ubolewam, że tę ankietę zaczęto realizować w naszych szkołach - mówi burmistrz Mańkowski. - Konsekwencje już ponieśliśmy wszyscy. To jest dla nas nauczka na przyszłość, że nie można ufać zewnętrznym instytucjom. Dodam tylko, że gdy wydział, dyrektorzy i nauczyciele zorientowali się, że ankieta zawiera kontrowersyjne pytania zapadła decyzja o zaprzestaniu jej realizacji. Czyli w pewien sposób nadzór zadziałał.

 

Z ustaleń „Tygodnika Szczytno” wynika, że internetową ankietą przebadano jedną klasę siódmą w SP 2 i część szóstej, podobnie było w Szkole Podstawowej nr 6. Badania nie przeprowadzono w SP 3. Po reakcji nauczycieli i dyrekcji ankietę wstrzymano na plecenie naczelnika wydziału oświaty Roberta Dobrońskiego. Do każdej ze szkół trafiło kilkaset kodów, które miały być użyte przy jej wypełnianiu, co sugeruje, że w każdej placówce miano przebadać po kilkuset uczniów.

 

 

Grożą śmiercią naczelnikowi

 

Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna broni swoich podwładnych oraz nauczycieli i dyrektorów, którzy zrealizowali częściową ankietę.


 

- Źle, że ta ankieta w ogóle trafiła do szkół, ale jeszcze gorsze jest to, co teraz się dzieje – mówi „Tygodnikowi” Mańkowski. - Urząd Miejski zalewają wulgarne maile, w których wyzywa się moich podwładnych od pedofilów, czy otwarcie grozi się śmiercią. Na coś takiego się nie godzę, i stanowczo protestuję. Na moje polecenie sprawa została zgłoszona do policji i prokuratury. Patrząc, co stało się w Gdańsku takie zachowanie niektórych osób jest karygodne i może doprowadzić do tragedii.

 

Prokuratura się przygląda

 

Anna Walerzak ze szczycieńskiej policji potwierdza, że w środę, 25 września, zawiadomienie zostało złożone na policje. Przesłuchiwany był między innymi naczelnik wydziału oświaty Robert Dobroński, któremu grożono w mailu śmiercią.

 

Z kolei Krzysztof Batycki, zastępca Prokuratora Rejonowego w Szczytnie w rozmowie z „Tygodnikiem Szczytno” powiedział, że na razie na jego ręce takie zawiadomienie nie trafiło.

 

- Ale całej sprawie i tak, po publikacjach medialnych, się przyglądamy - mówi. - Zapewne będziemy żądali od szkół i Urzędu Miejskiego informacji w tej sprawie. Jak doszło do tego, że ankieta z takimi pytaniami trafiła do szkół. Czy szkoły miały zgodę rodziców dzieci na ich przeprowadzenie. Na razie jednak za wcześnie mówić, czy w ogóle doszło do złamania prawa - zastrzega.

 

 

ESPAD protestuje

 

Z informacji, które otrzymaliśmy od naczelnika wydziału oświaty oraz pracowników wynikało wprost, że badanie zostało przeprowadzone w ramach ESPAD, czyli Europejskiego Programu Badań Szkolnych nad Używaniem Alkoholu i Narkotyków. Tymczasem zaprzecza temu Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, koordynator badania ESPAD w Polsce. Przysłał do naszej redakcji maila następującej treści: „Uprzejmie informuję, że badanie, którego realizację rozpoczęto w Szczytnie na zlecenie Urzędu Miasta nie ma nic wspólnego z Europejskim Program Badań Szkolnych na temat używania alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną (European School Survey on Alcohol and Drugs - ESPAD). Badanie ESPAD, realizowane co cztery lata, począwszy od 1995 r., różni się zarówno tematyką, jak i badaną populacją, którą są uczniowie szkół średnich. Z tego względu jakiekolwiek porównania wyników tych badań nie mają żadnego sensu. Ze wszech miar nieuprawnione łączenie kontrowersyjnego badania uczniów szkół podstawowych w Szczytnie z badaniem ESPAD może utrudnić jego realizację. ESPAD od 24 lat jest powszechnie uznanym przedsięwzięciem badawczym zarówno w Polsce, jak i w 35 krajach naszego kontynentu. Jego wyniki pozwalają na śledzenie trendu w zakresie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież w krajach europejskich, dostarczając jednego z podstawowych wskaźników dla formułowania oraz ewaluacji polityki w tym zakresie na poziomie narodowym, a także w skali kontynentu.”Komentarze do artykułu

Zaniepokojona

Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.

Śmieszek

No i skończyło się. Pod topór trafiła głowa Naczelnika Wydziału Oświaty. W tej aferze ktoś musiał być ofiarą i ta się znalazła, bo była od początku znana. jestem tylko ciekaw, co z pozostałymi pracownikami tegoż wydziału, co to nie robią notatek służbowych, samodzielnie wykonują telefony do kontrahentów i jeszcze do tego nie informują o tym przełożonych w drodze służbowej. Co z tymi, którzy muszą takie sprawy monitorować na bieżąco - bo mają takie obowiązki. A szefa zawsze się łatwo da wyślizgać, jak tylko pozyska się jego zaufanie. Niestety - strzeż się pan, panie Mańkowski.

Tomasz

Brak mi słów. Burmistrz domaga się wyjaśnień od firmy, która robiła ankietę. Ja bym się zajął swoim ogródkiem. Jak to możliwe, że od czerwca nikt nie przeczytał ankiety. To tylko państwowy urzędnik może tak robić: zleca jakiś produkt, bierze kota w worku i wdraża.

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50