Wtorek, 30 Listopad
Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka -

Reklama


Reklama

Czy można spowolnić starzenie skóry? Rozmowa z Małgorzatą Frydzyńską


Zachować atrybuty młodości chce chyba każdy i choć wiadomo, że do końca nie jest to możliwe, metod i strategii na młody wygląd jest mnóstwo. Wystarczy przejrzeć oferty w mediach. Większość z nich skupia się w zasadzie na odmładzaniu. - Ale jest też inna droga. Można po prostu zadbać o to, by starzeć się dużo, dużo wolniej, a jednocześnie zachować zdrowy i atrakcyjny wygląd – mówi Małgorzata Frydzyńska, kosmetolog i ekspert w zakresie strategii Anti-aging (przeciwdziałanie starzeniu – red.), która od niedawna jest też mieszkanką... Jerutek. - Wystarczy odpowiednio stymulować i odżywiać własne komórki. W temacie urody najważniejsza jest wiedza i rozsądek. Poprosiliśmy więc naszą panią ekspert o garść porad dla czytelników dotyczącą takiego właśnie podejścia do młodości. Jak starzeć się wolniej? Zaczynajmy.To banalne, ale co nauka mówi o starzeniu się? Są jakieś główne czynniki za to odpowiedzialne?

 

Naturalne procesy starzenia przebiegające w ludzkiej skórze można porównać do wozu ciągniętego przez konie. Stosując tę analogię, u człowieka wygląda to tak, że do ok. 20 roku życia konie galopują, między 20, a ok. 40 coraz bardziej zwalniają, aby wraz z upływającym czasem poruszać się coraz wolniej. Tak właśnie zachowują się komórki odpowiedzialne za powstawanie trzech najważniejszych substancji młodości: kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Najnowsza wiedza pozwala „strzelić z bata”, aby konie znów zaczęły galopować.

 

Co jest tym batem dla naszych komórek?

 

Kosmetologia coraz częściej sięga po metody ewolucyjne, nie rewolucyjne. Well-aging, bo tak nazywa się to podejście, wymaga systematyczności i dyscypliny. Nie chodzimy na skróty. Metoda ta ma jednak ogromną zaletę - nie niesie ze sobą ryzyka postępującej wraz z kolejnymi zabiegami deformacji twarzy. I ofiar, z którymi wiąże się każda rewolucja. Przemysł kosmetyczny każdego roku dostarcza dziesiątki nowych substancji i technologii mających pomóc zahamować skutki upływającego czasu. Są odpowiedzią na potrzebę rynku – kobiety lubią i chcą nowości. Niestety, większość z nich nie jest wystarczająco przebadana, zarówno w zakresie skuteczności, ale także bezpieczeństwa stosowania.

 

 

Co zatem robić, żeby zachować piękny wygląd na długie lata?

 

Po pierwsze trzeba zadbać o dobrej jakości dietę, a więc zgodną z piramidą żywienia Anti-aging. Zakłada ona picie dużej ilości wody, codzienne spożywanie dużej ilości warzyw (3/4) i owoców (1/4), pełnych ziaren, orzechów, jajek od kur z wolnego wybiegu i oliwy. Dwa razy w tygodniu zaleca się jedzenie ryb morskich i dobrej jakości drobiu. Czerwone mięso i słodycze należy ograniczyć do maksymalnie jednej porcji w tygodniu. Drugim warunkiem zachowania młodości i zdrowia jest aktywny tryb życia. Każdy wie, że krew dostarcza komórkom tlenu i substancji odżywczych. Ale mało kto zastanawia się nad tym, że uruchomienie tzw. pompy mięśniowej połączone z piciem min. 2 litrów wody dziennie to najprostszy i niezwykle skuteczny sposób pozbycia się toksyn z organizmu. Dzieje się to za sprawą układu limfatycznego, którego prawidłowe działanie zależy w ogromnej mierze od „przepychania” limfy dzięki pracy mięśni. Trzeci filar to mądre i przemyślane zabiegi i pielęgnacja domowa. Oparte na metodach i substancjach o działaniu udowodnionym w badaniach klinicznych in vivo (w żywym organizmie), przeprowadzonych w dużych, akademickich ośrodkach. Takich, których skuteczność i bezpieczeństwo udowodniono w rzetelny sposób, zgodny z EBM czyli medycyną opartą na dowodach. Metodach i substancjach zastosowanych w sposób prawidłowy, bowiem nawet najlepszy Anti-aging wdrożony w nieprawidłowy sposób, może nie przynieść oczekiwanego efektu lub przynieść efekt połowiczny. Dzięki zdobyczom nauki coraz więcej wiemy na temat tego, jak zachować piękny i młody wygląd. Warto jednak sięgać po zdobycze kosmetologii mądrze i świadomie.

 

Mówiąc o urodzie, myślimy kobiety. Co z mężczyznami? Wielu z nich również chciałoby zachować młody wygląd.

 

To prawda, dbałość o zdrowy wygląd nie zna rozgraniczenia na płeć. Mamy oczywiście specjalną strefę dla panów. W tym masaże, wśród których prym wiedzie najstarszy masaż japoński: kobido.

 

Jest Pani ekspertką z bogatym dorobkiem naukowym, z licznymi publikacjami w branżowych pismach. Dotychczas swoją działalność zawodową prowadziła Pani głównie w stolicy. Jak to się stało, że otworzyła Pani filię firmy w tak małych Jerutkach.

 

To proste. Mazury są piękne i Jerutki też. Właściwie od dziecka marzyłam, by kiedyś tu zamieszkać. Teraz to marzenie udało mi się spełnić. Jerutki znajdują się jakieś 30 kilometrów od miejsca, w którym co roku spędzałam wakacje. Znalazłam swoje miejsce i tutaj wybudowałam dom. A jak mieszkać, to i pracować.

 

Podzieli się jeszcze pani swoim doświadczeniem z naszymi czytelnikami?

Z wielką przyjemnością. Co najmniej raz w miesiącu na łamach Tygodnika zamierzam przybliżać Państwu zagadnienia, którymi zawodowo zajmuję się już prawie dwadzieścia lat. Dzięki zdobyczom nauki coraz więcej wiemy na temat tego, jak zachować piękny i młody wygląd. Warto jednak sięgać po zdobycze kosmetologii mądrze i świadomie. Zapraszam do lektury.

 

 

Małgorzata Frydzyńska

www.facebook.com/mjbeautyembassy

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studiów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Przez prawie 20 lat zawodowo związana z branżą medyczną i farmaceutyczną. Odpowiedzialna za oryginalne leki, przełomowe w leczeniu chorób zagrażających życiu. Wykładowca i nauczyciel akademicki, autorka licznych szkoleń oraz publikacji z dziedziny kosmetologii, Well-aging i zdrowego stylu życia.

Właścicielka MJ Beauty Embassy w Warszawie z filią w Jerutkach k. Szczytna. W codziennej pracy zawodowej wykonuje zabiegi kosmetologii estetycznej i przeciwstarzeniowej wykorzystujące naturalne mechanizmy regeneracyjne skóry, aby osiągnąć długotrwały rezultat w walce z niedoskonałościami oraz zachować naturalny wygląd twarzy Klientów. Propagatorka zdrowego odżywiania i stylu życia.Komentarze do artykułu

Ona

Jest napisane że filia w Jerutkach

Elżbieta

Nie bardzo wiadomo, gdzie ten salon, w Warszawie, czy w Jerutkach

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze