Piątek, 17 Maj
Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery -

Reklama


Reklama

Czuwaj – zadanie wykonane


Napisali do nas: Nazywamy się Zuzia i Zoe. Jesteśmy harcerkami z Warszawy z 22. Warszawskiej Drużyny Harcerek "Jaworzyna", z obozu nad jeziorem Krzywek. Na obozie są z nami jeszcze trzy inne drużyny 44 WDH "Stanica", 23 WDH "Puszcza" oraz 18 WDH-ek "Przestrzeń". Dostałyśmy zadanie na stopień, aby napisać artykuł do gazety na temat harcerstwa i ekologii.



Pisząc ten artykuł jesteśmy w trakcie biegu na niego. W drużynie jesteśmy zastępowymi. Oznacza to, że zajmujemy się ok. 6-osobową grupą dziewczyn w wieku 10-13 lat. Co tydzień organizujemy im zbiórki, dbamy o ich dobre samopoczucie i rozwój w czasie trwania obozu.

 

 

Jedną z podstawowych wartości jakie staramy się przekazać na obozach harcerskich młodszym jest dbanie o przyrodę i przejmowanie się stanem otaczającego nas środowiska.

 

Cały nasz obóz.

 

Wynika to między innymi z szóstego punktu prawa harcerskiego: „Harcerka miłuje przyrodę i stara się ją poznać”, jak i również z faktu że puszczaństwo jest jednym z filarów harcerstwa.

 


Reklama

 

Na obozach podkreślamy, że jesteśmy gośćmi w lesie i mimo że na czas obozu las staje się naszym domem, powinniśmy zachowywać się tak, jak odwiedzając kogoś i dbać o otaczającą nas matkę naturę.

 

 

Ostatnio na przykład, na warcie nocnej (stawiamy je, żeby pilnować obozu w nocy) dziewczyny zobaczyły lisa, a na ostatniej grze terenowej jedna z nas spotkała sarny. Dbamy również o to, by po zakończeniu obozu nie pozostał po nas ślad, i żeby po naszym wyjeździe las mógł się odrodzić na nowo w miejscach gdzie stały nasze namioty i płonęły ogniska.

 

Zdjęcie z śpiewanek.

 

Podczas obozu ogniska palimy w specjalnych metalowych miskach, w których zbiera się popiół. Dzięki temu w ziemi po ognisku może wyrosnąć nowe życie. Częścią puszczaństwa jest również uczenie się odpowiedzialnego korzystania z darów lasu.

Reklama

 

 

Na jednych z poprzednich zajęć na przykład przygotowywałyśmy herbatę z darów lasu (malin, jagód oraz igliwia). Segregujemy również śmieci i bardzo pilnujemy, by na ziemi nie znalazł się żaden śmieć. Najbardziej problematyczny jest tu plastik, który się nie rozkłada, dlatego tego pilnujemy najbardziej.

 

Bardzo dziękujemy za możliwość napisania tego artykułu. Było to dla nas ważne, nie tylko z powodu starania się o nowy stopień, ale również dlatego, że bardzo cenimy sobie przekazywanie dalej naszych harcerskich wartości.

 

Z harcerskim Czuwaj,

Zuzia Aderek i Zoe Marston



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama