Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Teatr ze stowarzyszeniem Anima


Inicjatorami zajęć z dziećmi było Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima, którym od początku istnienia kierują Ewa i Robert Wasilewscy z Kobyłochy. Spektakl, który Stowarzyszenie wystawiło w wymienionych miejscowościach nosił tytuł: "O zaklętej pasiece i cudownym ulu”, którego fabuła była zaczerp...


  • Data:

Inicjatorami zajęć z dziećmi było Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima, którym od początku istnienia kierują Ewa i Robert Wasilewscy z Kobyłochy. Spektakl, który Stowarzyszenie wystawiło w wymienionych miejscowościach nosił tytuł: "O zaklętej pasiece i cudownym ulu”, którego fabuła była zaczerpnięta z baśni na motywach "Bajęd z augustowskich lasów" J. Ficowskiego. - Ten zimowy spektakl to kontynuacja wcześniejszego, który nosi tytuł "Dzika Jabłoń", czyli spektaklu letniego. Całość była realizowana w ramach projektu "Teatr pod jabłonią. Mazurskie wędrówki artystyczne" w ramach programu "Kultura dostępna" - opowiada Ewa Wasilewska.

Projekt był współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiat Szczycieński oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu "Kultura dostępna" organizacje pozarządowe realizowały w czasie wakacji warsztaty artystyczne, które były zakończone pokazem efektów tych prac. W tym roku do programu wybrano 41 ośrodków z całej Polski. - Współpracujemy m.in. z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, no i w ten sposób niejako "pozyskaliśmy" Kasię Siergiej, która jest tam aktorką. Do tej pory wystawiliśmy już kilka spektakli, które spotkały się z dość dużym zainteresowaniem mieszkańców i przerosło nasze oczekiwania - mówi o wystawionej sztuce Robert Wasilewski. - Jeśli chodzi o nasz ostatni spektakl, który mieliśmy okazję wystawić trzykrotnie: w Trelkowie, Rozogach i Spychowie, to za każdym razem rozpoczynaliśmy go warsztatami plastycznymi, których celem było wykonanie elementów scenografii i rekwizytów. Warsztaty plastyczne z dziećmi prowadził Bartosz Myślak - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wykonane przez dzieci pod czujnym okiem artysty elementy plastyczne, były następnie wykorzystane w scenografii. Kolejnym instruktorem była Katarzyna Siergiej, która uczyła dzieci sztuki aktorskiej i niewątpliwie dzielnie wspomagała ją w tym wszystkim Marta Szyszko ze Szczytna.


Reklama

- W 2004 roku założyliśmy Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury. Przez pierwsze lata działalności wystawialiśmy spektakle, które w większości związane były z lokalną kulturą ludową: kolędy, zapusty i koncerty muzyki ludowej. Raz nawet podczas Dni i Nocy Szczytna udało nam się zorganizować koncert "Muzyczny dziedziniec tradycji". Właściwie już od 4 lat działamy na "pełnych obrotach": spektakle, koncerty... - opowiada Robert Wasilewski, który - jak zapewnia - w zanadrzu ma przygotowanych kilka innych projektów, ale jak to zwykle bywa - wszystko jest uwarunkowane nakładami finansowymi, a najbardziej chyba ich pozyskaniem. - Chcielibyśmy przygotować przedstawienie w formie dramatu, w którym można będzie odczuć nutę naszej kultury mazurskiej. Mamy również projekt związany z kulturą mniejszości narodowych. Chcielibyśmy wystawić jeszcze "Dziką jabłoń"' , ponieważ spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem, ale to wszystko przed nami w nadchodzącym 2016 roku.

 

Robert Arbatowski

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama