Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Złote serca Warmii i Mazur. Anna Sarnowska, Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno” oraz ANIMA wyróżnieni


Anna Sarnowska, Zespołu Pieśni i Tańca "Jedwabno" oraz Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury Anima zostali wyróżnieni i odznaczeni podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego. - Zarówno pani Anna, jak i oba stowarzyszenie to perełki naszego powiat – mówi Sylwia Jaskulska, członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.



Warmia i Mazury to nie tylko malownicze krajobrazy, ale także bogactwo kultury i tradycji, które żyją w sercach i duszach mieszkańców tego pięknego regionu. W piątek,13 października na Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyróżnił wybitnych działaczy kultury, którzy oddali swoje serca dla dziedzictwa lokalnego.

 

 

W gronie wyróżnionych znalazła się Anna Sarnowska, która od lat 60. XX wieku z ogromną pasją oddaje się folklorowi ludowemu. Wieloletnia praca, niezliczone godziny poświęcone tańcu i tradycji, a także zaangażowanie w Zespół Pieśni i Tańca "Olsztyn" w którym rozwijała swoje umiejętności pod czujnym okiem Mistrza Jerzego Wojciecha Muchlado, to tylko część historii tej wyjątkowej osoby.

 

Anna Sarnowska nie tylko tańczyła, ale i uczyła innych – jako instruktor tańców warmińskich i mazurskich w „Polonijnym Studium Tańców Polskich w Rzeszowie,” jak również konsultant i choreograf Polonijnego Zespołu Folklorystycznego „Krakowiak” w Grenoble we Francji. Przez lata związana była też z Zespołem Pieśni i Tańca „Jedwabno”. Jej wkład w kształtowanie dziedzictwa kulturowego jest nieoceniony, czego dowodem są liczne odznaczenia państwowe, regionalne i branżowe, w tym Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis."

 

Rok 2023 to rok jubileuszu dla Anny Sarnowskiej, bowiem obchodzi 50-lecie pracy twórczej i artystycznej. To wyjątkowy moment, który stanowi hołd dla jej ogromnego doświadczenia i wiedzy na temat folkloru Warmii i Mazur, a także całej Polski.


Reklama

 

Ale to nie koniec emocji, gdyż kolejna nagroda marszałka trafiła do Zespołu Pieśni i Tańca "Jedwabno," który powstał 40 lat temu dzięki inicjatywie Urszuli Siudek. Zespół od samego początku odnosił sukcesy, zdobywając Puchar Dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki w Olsztynie już rok po swoim powstaniu. Historia zespołu to także podróże i występy na arenach międzynarodowych, od festiwalu w Guingampe we Francji, po telewizyjny film "Wielkanoc w Jedwabnie," który przypominał świąteczne tradycje Warmii i Mazur.

 

Koncert z okazji XX-lecia istnienia zespołu był wyjątkowy, bo wystąpiło razem około 60 osób, reprezentując trzy pokolenia tancerzy. Ostatnie dziesięciolecie to także rozwój Stowarzyszenia Kulturalnego "Tanecznik," które przejęło opiekę nad zespołem. To organizacja, która nie tylko wspiera i promuje działalność zespołu, ale również propaguje amatorską twórczość i aktywność kulturalną w regionie Warmii i Mazur.

 

Również ANIMA otrzymała nagrodę Marszałka w dziedzinie kultury. Niektóre z realizacji artystycznych – jak spektakle teatralne w Stodole Chochół (Teatru Chochół) – posiadają rangę wydarzeń kulturalnych, wysoko cenionych tak przez odbiorców, jak i twórców, i znawców kultury w Polsce.

 

Dość powiedzie , że inicjatywa teatralna ANIMY była nagradzana zarówno w dziedzinie społecznej (nagroda „Godni Naśladowania”), jak i artystycznie – m.in. na prestiżowym ogólnopolskim festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry” (nagroda Byrskich za słuchowisko „Brama” zrealizowane wspólnie z Radiem Olsztyn na postawie jednego ze spektakli Teatru Chochół pod auspicjami ANIMY).

Reklama

 

Także poprzez inicjowanie i organizację działań z zakresu edukacji kulturowej i historycznej (warsztaty, spotkania, prelekcje, wystawy, koncerty etc.) stowarzyszenie aktywnie wspiera rozwój lokalnej kultury, stwarzając mieszkańcom powiatu szczycieńskiego, i innych części regionu, możliwość bezpośredniego i praktycznego uczestnictwa w kulturze („kultura bliska”). Oprócz walorów artystycznych oraz edukacyjnych działania ANIMY przyczyniają się w zauważalny sposób do zacieśniania więzi społeczności lokalnej.

 

Promując i wykorzystując w swych dokonaniach artystycznych dziedzictwo historyczne bliskie miejscu życia mieszkańców regionu (w tym powiatu szczycieńskiego), stowarzyszenie wykonuje pracę na rzecz wzmacniania tożsamości lokalnej i kulturowej. Jego inicjatywy charakteryzuje wysoka jakość artystyczna i edukacyjna.

 

- Wyróżniając wybitnych działaczy kultury, chcemy podziękować za ich pasję, za to, że ożywiają i pielęgnują dziedzictwo naszego regionu. To oni, poprzez swoją twórczość i oddanie, sprawiają, że nasza kultura jest żywa, pełna życia i inspirująca dla kolejnych pokoleń - powiedziała Sylwia Jaskulska Członkini Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama