Wtorek, 18 Grudzień, Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Powiatowa zima rozstrzygnięta


 

Panoramę Szczytna autorstwa Anety Łańcuckiej jury uznało za najciekawsze zdjęcie i tym samym przyznało jej pierwsze miejsce w naszym konkursie pt. „Powiat szczycieński zimą”. Drugie miejsce zdobył Karol Chrzanowski za fotografię jemiołuszek, natomiast trzecie Paweł...



 

Panoramę Szczytna autorstwa Anety Łańcuckiej jury uznało za najciekawsze zdjęcie i tym samym przyznało jej pierwsze miejsce w naszym konkursie pt. „Powiat szczycieński zimą”. Drugie miejsce zdobył Karol Chrzanowski za fotografię jemiołuszek, natomiast trzecie Paweł Kołakowski za zimowy pejzaż.

 

W konkursie, który organizowaliśmy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Szczytnie i portalem sprzedażowym KW.pl wzięło udział 39 osób. Zabawa polegała na uwiecznieniu na fotografii charakterystycznych miejsc z terenu naszego powiatu w zimowej scenerii i przesłaniu ich na adres redakcji. Z tego zadania nasi czytelnicy wwiązali się znakomicie. Na zdjęciach można było zobaczyć lasy, rzeki, łąki i jeziora, nie zabrakło też ludzi. Nadesłane fotografie oceniało jury w składzie: Hubert Jasionowski, Ferdynand Sosnowski i Marek Zawrotny.

Za najlepszą pracę uznano panoramę Szczytna autorstwa Anety Łańcuckiej. – Autorka wykorzystała odpowiednią porę dnia i oświetlenie, umiejętnie eksponując ratusz i sąd. Ciekawe jest również odbicie budynków na lodzie, co stworzyło odpowiedni klimat. Poza tym nie trzeba się domyślać, że zdjęcie zostało zrobione zimą. Od razu widać, że autorka przemyślała scenę – mówi Hubert Jasionowski.

Drugie miejsce jury przyznało fotografii Karola Chrzanowskiego przedstawiającej jemiołuszki, dzióbiące ze śniegu okruszki jadła. – Autorowi udało się uchwycić jemiołuszki, które można spotkać jedynie zimą, więc to już samo w sobie stanowi sukces. Poza tym doskonale wpisał się w temat konkursu, jakim było poszukiwanie zimy. Zdjęcie wyróżnia się również doskonałym kadrowaniem i ostrością. Na pochwałę zasługuje też dokarmianie zwierząt – mówi Ferdynand Sosnowski.

Trzecia nagroda przypadła Pawłowi Kołakowskiemu. – Panu Pawłowi udało się uchwycić tę typową dla naszego regionu zimę w lesie. Na śniegu nie widać śladów ludzi, czy samochodów, jest za to odpowiedni klimat i głębia obrazu – mówi Marek Zawrotny.

Internauci na swojego faworyta wybrali zdjęcie Pawła Marcinowskiego przedstawiające molo. Jego autor, jak również pozostali zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.


Natomiast wszystkim fotoamatorom przyda się kilka praktycznych rad. – Najważniejsza w fotografii jest wiedza, a tej w internecie i licznych publikacjach nie brakuje. Natomiast, jeżeli chodzi o praktykę zanim zaczniemy fotografować warto zastanowić się, co chcielibyśmy uwiecznić i w jaki sposób można to zrobić najlepiej np. ten sam pejzaż będzie wyglądał inaczej o świcie, o zmierzchu, latem i zimą. Warto w jedno miejsce chodzić wielokrotnie i sprawdzać, kiedy światło jest najlepsze. Ciekawe efekty można osiągnąć fotografując w deszczu, albo po burzy – mówią.

Paweł Salamucha

 

Nagrodzeni o swoich fotografiach:

Aneta Łańcucka

Zwycięskie zdjęcie powstało przypadkowo podczas spaceru z psami. – Zrobiłam je komórką, bo nie mam aparatu – mówi autorka.

Karol Chrzanowski: - Fotografią interesuję się od trzech lat. Fotografuję głównie zwierzęta, chociaż nie jest to proste. Najważniejsze jest maskowanie i cierpliwość, bo czasem trzeba czekać w ukryciu 2-3 godziny – mówi autor. – Jemiołuszki sfotografowałem na parkingu przed domem. Nie było to takie trudne, bo akurat te ptaki przybywają do nas z północy, gdzie zaludnienie jest mniejsze, w związku z tym nie boją się ludzi.

Paweł Marcinowski : - Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się w zasadzie 2 lata temu, kiedy to za zarobione pieniądze kupiłem sobie pierwszą cyfrówkę. O tego czasu nie rozstaję się z aparatem. Fotografowanie pozwala mi inaczej spojrzeć na świat i ludzi. Obecnie zajmuję się fotografią weselną, ale wciąż chcę pogłębiać swoją wiedzę praktyczno-teoretyczną, o ile będzie to możliwe, brać udział podobnych do organizowanego w „Tygodniku” konkursach.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2017-10-05 12:28:46

Oslo zimą „nie lata”

  • Czwartek, 2016-01-14 11:02:32

Zima niesie śmierć, czad zabija!


Komentarze

  • Naćpany 17-latek uciekał golfem przed radiowozem
    Bandyci jeżdżą tymi golfami
    Autor: Księciu oo
    2018-12-17 11:54:51
  • Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian
    Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.
    Autor: TTT
    2018-12-14 18:27:38
  • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
    Oj.....bylo by cudnie.....kierowcy gdyby mogli to wjechali by do sklepu swoim autem....parking na placu Juranda jest za darmo....gitara co nie? A ruszyc dupsko.Ruch to zdrowie. Samochody można zostawic na parkingach przy centrach handlowych i w dalszych bocznych ulicach.Kiedys mniej było aut i ludzie też żyli.Najwyższy czas zadbac o kondycję.
    Autor: Aga
    2018-12-14 15:53:48
  • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 4)
    A może by tak nie wprowadzać w błąd czytelników? Pod zdjęciem Jana Gauzego, które jest związane ze wspomnieniami Waltera Późnego - Woźniaka - należałoby może napisać \"Jan Gauze i służba zdrowia we wspomnieniach W.P-W\".
    Autor: Krajan
    2018-12-14 15:47:25
  • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
    Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.
    Autor: Waga
    2018-12-14 15:26:36
  • Śmiertelny wypadek podczas prac w lesie, nie żyje 40-latek
    Mam nadzieje ze polcja z Chorzel nie bedzie zajmowalala sie ta sprawa. I postepowanie bedzie prowadzone rzetelnie. Niech sprawca otrzyma taka kare na jaka zasluzyl.
    Autor: Gosc
    2018-12-14 14:15:41
  • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
    Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
    Autor: Tomasz znajomy Tomasza
    2018-12-14 09:36:09
  • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
    A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
    Autor: mieszkaniec
    2018-12-14 07:17:40
  • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
    Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
    Autor: Śmieszek
    2018-12-14 00:38:26
  • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
    Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
    Autor:
    2018-12-13 16:06:38