Piątek, 17 Sierpień, Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Baczność! Nadchodzi pani oficer...

Kobiety-ochotniczki szturmują polską armię. Jedną z nich jest Magdalena Jabłonowska, urzędniczka szczycieńskiego starostwa. Jeśli dobrze pójdzie to za rok może być podporucznikiem wojska polskiego, a dokładnie wojsk... pancernych.



 

Jest takie miejsce, w którym kobieta nie musi martwić się strojem czy fryzurą. To jednostka wojskowa. W polskiej armii służy coraz więcej pań, które już dawno przestały być tylko maskotkami w męskim świecie. Żołnierki realizują odpowiedzialne zadania na ekstremalnych misjach. Dołączyć do tego grona chce 38-letnia Magdalena Jabłonowska ze Szczytna. Na razie pani Magda jest urzędniczką wydziału promocji szczycieńskiego starostwa.

 

 

Jest pani szczęśliwą mężatką i mamą dwóch chłopców. Skąd zatem pomysł na tak ekstremalne zajęcie?

 

Chodziło mi to po głowie już od jakiegoś czasu. Mam w rodzinie wojskowych i zawsze im zazdrościłam tego zajęcia.

 

Jak na pani decyzję zareagował mąż?

 

Zaniemówił (śmiech). Potrzebował trochę czasu, aby zaakceptować moją decyzję. Ale potem usłyszałam „bierz się do roboty, ćwicz, trenuj, abyś nie przyniosła mi wstydu” (śmiech).

 

I?

 

I ćwiczę, trenuję, wstydu nie będzie (śmiech). Co więcej, mój mąż bardzo mnie w tym wspiera. Nawet ze mną trenuje.

 

Skąd pewność, że wstydu nie będzie?

 

Miałam już możliwość lekkiej weryfikacji swoich umiejętności. Byłam na kursie przygotowawczym w jednostce wojskowej. Były tam zajęcia teoretyczne i praktyczne. Pokazali nam, co będzie wymagane na egzaminach. Pływanie, bieg... Ogólna sprawność sportowa.

 

Jak wyszło?

 

Myślę że dobrze, bo w tyle zostawiłam sporą cześć męskich kandydatów do wojska. Nie powiem, była satysfakcja.

 

Pani Magdalena do Szczytna przyjechała z Lipna w województwie kujawsko-pomorskim. Najpierw trafiła do Olsztyna. Na studia. Tam poznała swojego obecnego męża, który pochodzi z Targowa. - I tak tu zostałam – śmieje się. Najpierw pracowała w urzędzie w Mrągowie, potem w Dźwierzutach, a teraz w Starostwie Powiatowym w Szczytnie. - Praca jest ciekawa, a i szefostwo wyjątkowe i wyrozumiałe – mówi Magdalena Jabłonowska. - Rozumieją moją chęć spróbowania swoich sił w wojsku zarówno pan starosta, jak i pan naczelnik pomagają mi pogodzić obecne obowiązki z przygotowaniem się do testów i egzaminów do wojska. Za co im bardzo dziękuję.

Drogę do wojska pani Magdalena rozpoczęła od wizyty w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Olsztynie. Najpierw chciała iść do wojsk obrony terytorialnej. - Ale podczas spotkania z majorem Zbigniewem Stakunem okazało się, że jest możliwość iść od razu na roczny kurs we Wrocławiu, po którym będę podporucznikiem – opowiada przyszła żołnierka. - Zaryzykowałam i walczę o ten kurs. Droga do celu nie jest prosta, ale ja lubię wyzwania.



Komentarze do artykułu

bosman

już czuję się bezpieczniej

gocha

Brawo Pani Magdo!! Marzenia można spełniać w każdym wieku!!

AXA

Żenada. 38 latka zostanie przyjęta do armii. Jak nadal będą nabory osób w podobnym wieku to armia niewiele będzie warta ( moherowa gwardia). Trochę póżno w tej pani obudziły się instynkty żołnierskie. Jak lubi wyzwania to niech wykaże się w końcu czymś konkretnym na stołku w starostwie - bo jakoś nie słyszałem..

NSR

No nieźle, być oficerem po roku. I później taki teoretyk stoi nad kapralem czy chorążym, który w wojsku zjadł zęby.

Trep

Jedna wielka ściema, wojsko jest miejscem gdzie właśnie szczególnie zwraca się uwagę na wygląd. Najlepiej przecież wziąć osobę z cywila, w dostatku w późnym wieku, zamiast awansować młodych i ambitnych którzy już są w Armii. Tacy ludzie noszą miano PLECAKOW, i nigdy środowisko żołnierskie nie będzie patrzylo na nich przychylnym okiem. To skandal, nepotyzm i kolesiostwo.

Napisz


Komentarze

 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Nowe centrum? Piszesz tak bo mieszkasz na tej ulicy?
  Autor: MC
  2018-08-16 17:37:17
 • Od robotnika do kierownika...
  Swoją karierę w Ikei we Wielbarku zacząłem już 7 lat temu. Nie traktowałem początkowo tej pracy jako coś z czym bym wiązał moją przyszłość na tyle lat, ale faktycznie, stopniowo zdobywałem doświadczenie, wiedzę, umiejętności i awansowałem, obecnie zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk i bardzo sobie cenię pracę tu. Bardzo pozytywne wrażenia, tym bardziej patrząc na te 7 lat, które już tu pracuję
  Autor: Krzysztof
  2018-08-16 12:47:29
 • Ronda jeszcze nie ma, a już... denerwuje
  szkoda ze temu cfaniakow"i w sutannie nie zabrali, nie zdziwie sie dy za nasze pieniądze jeszcze wokół koscioł alejki i chodniki miasto zrobi.
  Autor: Marcin
  2018-08-16 12:40:29
 • Kampanii jeszcze nie ma, a błotem już rzucają w... wójta
  skoro ktoś chce zadać te pytania, niech je zada oficjalnie w twarz wójtowi.
  Autor: macx
  2018-08-16 12:29:44
 • Protest... sąd w Szczytnie
  na zdjęciu odliczając dzieci to max 30 osób!!
  Autor: marta
  2018-08-16 11:52:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Wielbark bez wątpienia dużo zyskuje dzięki zlokalizowanemu tu zakładowi Ikea. Jest to miejsce pracy dla ogromnej liczby naszych mieszkańców i nie tylko.
  Autor: Tadeusz
  2018-08-16 10:56:32
 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Z pewnością ul. Wielbarska to o wiele lepsza lokalizacja, co widać po ilości przejeżdżających pojazdów. Również ze względu na bliskość obwodnicy, która łączy drogę do Warszawy i na lotnisko i drogę do Ostrołęki. Pewnie dlatego lokalizację tam wybrała Biedronka. Teraz to się robi prawie nowe centrum, widać tam mnóstwo ludzi. Lemańska jest zaś za daleko, żeby lokalizacja była atrakcyjna też dla mieszkańców miasta.
  Autor: Szczytnianin
  2018-08-16 09:54:32
 • Złośliwy los i guz... Tomek potrzebuje pomocy

  Autor: AnaGuerrero
  2018-08-16 09:38:55
 • Romany i Dębówko połączy droga
  Dobrze że pamiętają o innych drogach w okolicy gdzie 2 samochody nie mogę się minąć , rownarke jak puszczą raz na pół roku to potem nie idzie przejechać bo powyciaga wszystkie kamienie i porobi skarpy ;)
  Autor: Anonim
  2018-08-16 00:20:10
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  Najlepiej wszystkich wyrzucić - zostawić tylko Dyrektora i pupili - a mieszkaniec niech sam się ogarnie. Ręce opadają jak się czyta takie komentarze - dziewczyno rozumiem że TY jakbyś mogła to bez miodu byś ogarnęła - ale może sama weź się za robotę a nie ublizasz koleżankom z pracy . Larwe karalucha może sama przynioslas z jakiegoś starego kościoła. ...... a może z miejscowego?
  Autor: Do Niezależnie
  2018-08-15 23:25:10