Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Znalezisko sprzed setek milionów lat


Pracownicy budujący sieć kanalizacyjną w Romanach wykopali niezwykłe okazy skamieniałych trylobitów. To wymarła gromada stawonogów, które żyły na ziemi setki milionów lat temu.Początkowo nie bardzo wiedzieliśmy, co to jest – opowiada Hubert Brzdonkiewicz z firmy realizującej inwestycję. - Ale mamy w zespole Darka Bazydło, który jest pasjonatem takich rzeczy, rzucił okiem, wygooglował i okazało się, że są to trylobity, które żyły na ziemi dobre ponad kilkadziesiąt milionów lat temu.

 

Okazy były bardzo dobrze „zachowane”. - Właściwie nie trzeba było się zbytnio wpatrywać w te skamieliny, aby dojrzeć ich budowę – dodaje pan Darek. - Wydaje mi się, że na nasze tereny te stworzonka mogły dostać się wraz z lodowcami.

 

To nie pierwsze takie znalezisko pan Darka. Kilka lat temu natknął się na skamieniałą paproć.

 

- Bardzo rzadko się zdarza, aby trafić na takie okazy sprzed milionów lata, ale widać, że nasze ziemie kryją jeszcze wiele tajemnic – mówi pan Hubert.


Reklama

 

Znaleziskiem zainteresowaliśmy muzeum w Szczytnie. Klaudiusz Wożniak, kierownik placówki nie miał wątpliwości, co znaleźli pracownicy.

 

- Archeolodzy w tym przypadku niewiele pomogą, bo to już jest paleontologia – mówi. - Ale najlepiej byłoby przekazać to do Muzeum Przyrody w Olsztynie, gdzie posiadają już trochę takich zbiorów. W razie problemu my przyjmiemy do muzeum. To są trylobity sprzed setek milionów lat – dodaje.

 

Znalezisko trafiło już w odpowiednie ręce.

 

Czym są trylobity? To wymarła gromada stawonogów należących do podtypu trylobitokształtnych. Były to wyłącznie morskie stworzenia o segmentowanym ciele i wielu odnóżach, a na części głowowej miały czułki. Wierzchnia część ciała pokryta była zwapniałym pancerzem, który często się zachowywał w zapisie kopalnym, spodnia – chityną. Trylobit gatunku Gerastos – buszował po dnie ok. 411 mln lat temu (i przez mniej więcej kolejne 21 mln lat). Te stawonogi królowały w morzach i oceanach przez 270 mln lat – od wczesnego kambru (ok. 521 mln lat temu) do wielkiego wymierania permskiego (późny perm, ok. 251 mln lat temu). Były doskonale dostosowane do życia w groźnych wodach, co miało niebagatelny wpływ na ich zdolność przetrwania – były dosłownie wszędzie i w ogromnych ilościach.

ReklamaKomentarze do artykułu

WSK

Kopiąc ogródek znalazłem o wiele starszą ziemię i się nie chwalę.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama