Środa, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Zawodówka – felieton Romana Żokowskiego


Z uporem maniaka, co tydzień śledzę lokalne gazety pod kątem rynku pracy. Choć ogłoszeń nie jest zbyt wiele, to ciągle powtarzają się te same oferty. Czyżby tak ciężko było znaleźć pracownika? Przecież bezrobocie, pomimo że spada, to w dalszym ciągu występuje w naszym regionie. Wygląda na to, że „fachowiec” to osobnik zagrożony wymarciem. Czemu tak się dzieje? Postanowiłem to sprawdzić.Rzut oka na lokalne gazety w rubrykę „praca”. Jakie zawody są teraz na topie? Na pierwszym miejscu są budowlańcy. Znam kilku właścicieli firm budowlanych i wszyscy narzekają, że ciężko jest znaleźć dobrego pracownika.

 

 

Oferty pracy w zawodach murarza, tynkarza czy dekarza wiszą tygodniami. Polska „podnosi się z ruiny”, a my nie mamy kim budować. Dobrze, że choć przybysze zza wschodniej granicy nas wspierają. Skoro jest taki popyt na budowlańców, to dlaczego ich nie szkolimy? Wyszkolony murarz, tynkarz czy glazurnik, to skarb, na jaki czekają właściciele firm budowlanych.

 

Na drugim miejscu poszukiwanego zawodowca postawiłem spawacza. Spróbujcie znaleźć w Szczytnie spawacza z kwitami. Jak już ktoś znajdzie, to niech idzie do kościoła i da na mszę, bo drugi raz takiego cudu nie dozna. Skoro jest tak ciężko ze znalezieniem spawacza, to czemu nie szkolimy młodzieży w tym zakresie? Pamiętam jak w jednej ze szczycieńskich firm szukano spawacza i niestety nie znaleziono. Firma zatrudniła młodego chłopaka i sama go wyszkoliła. Czemu nie robią tego szkoły? Na trzecim stopniu podium znalazły się dwa zawody.

 

Jeden to stolarz, a drugi kierowca – mechanik. Choć o stolarzy może łatwiej, bo nasza jedynka ma w ofercie szkolenie z zakresu „mechanik - operator maszyn do produkcji drzewnej”, ale czy ten „mechanik – operator” jest na miarę potrzeb naszych rodzimych firm? Szkolenie odbywa się we współpracy z firmą Ikea i zapewne dla potrzeb tej firmy. Jeszcze kilka tygodni temu widziałem szereg ofert dla kierowców ciężarówek i zarówno dla tych poruszających się po Polsce, jak i dla tych jeżdżących drogami całego świata. Ze świeczką trzeba szukać kierowcy, który umie jeździć ciężkim zestawem, zna się na mechanice i wie, jaki jest obieg dokumentacji przy przewozach krajowych i międzynarodowych. Ze świeczką trzeba szukać pracownika, któremu można powierzyć sprzęt i ładunek warty setki tysięcy euro i spać spokojnie. I można by tak wymieniać te ginące zawody. Ginące? No może źle się wyraziłem.


 

Ginące w sensie szkolnictwa, bo jako takie, dalej funkcjonują, tylko jak chcesz pracować w tym zawodzie to, zdany jesteś sam na siebie. Chcesz być spawaczem, mechanikiem czy murarzem, to ucz się sam w tym kierunku. Jeszcze w latach 80-90 nasze szkoły wypuszczały na rynek fachowców budowlańców czy kierowców – mechaników. A teraz? Teraz w większości młodzi ludzie chcą być informatykami, inżynierami czy menadżerami i nie brudzić rąk cementem czy smarami, jak to bywało kiedyś. Kiedyś zawodówkę traktowano jako szkołę uczącą konkretnego fachu, który pozwoli utrzymać siebie i rodzinę w przyszłości. Dziś zawodówka traktowana jest z pogardą i jako zło konieczne. Ale co się dziwić, skoro drukarka 3D wydrukuje nam elementy, a robot zbuduje samochód czy położy płytki w łazience. Postęp technologiczny trwa, ale czy roboty zastąpią wszystkich fachowców?

 

Ach gdzie te czasy, gdy na widok kominiarza chwytało się za guzik. Przyniósł bądź nie przyniósł szczęścia, ale za guzik obowiązkowo trzeba było potrzymać. Teraz już nie potrzymasz, bo kominiarz dołączył do grona „fachowców mamutów”, którym grozi wyginięcie. Kto teraz będzie brudził się w sadzy i łaził po dachach? No kto? Nie bój nic. Komputer wymyśli i zbuduje robota, który wyczyści ci komin, tylko nie wiem, czy za guzik da potrzymać.

 

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Nie żyje ksiądz Mirosław Lango, proboszcz ze Spychowa
  ....śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą...Pokój Jego duszy.
  Autor: Jeremi Brzostowski
  2019-10-22 20:59:37
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Kto grozi, pewnie ci wielcy katolicy od miłosierdzia bożego, nafaszerowani: fałszem, podłością i obłudą!!! Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w niego kamień.
  Autor: szczytnianin
  2019-10-22 20:09:15
 • Tajemniczy pożar kamienicy przy 1 Maja (zdjęcia)
  Wcale bym się nie zdziwiła że poprostu znudziło się mieszkanie co niektórym w takich warunkach.
  Autor: Tasia
  2019-10-22 13:52:19
 • Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie
  Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.
  Autor: Krajan
  2019-10-21 15:43:48
 • Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie
  ćwiczcie Panowie ćwiczcie.
  Autor: re:
  2019-10-21 01:50:38
 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13