Reklama


Reklama

Zarząd województwa zabija nasz powiat?


Zarząd województwa zabija rozwój naszego powiatu, a w tym między innymi Szczytna i lotniska w Szymanach. Nie zgodził się właśnie, aby w uaktualnionej strategii województwa znalazł się korytarz transportowy Via Masuria łączący S-7 z trasą DK 61, który miał ożywić nasz rejon gospodarczo. Taki wniosek do zarządu województwa złożył starosta szczycieński Jarosław Matłach.Nasze informacje potwierdza Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa.

 

- Rzeczywiście wniosek ten nie został zaakceptowany do tego, aby umieścić go w strategii rozwoju województwa – mówi. - Jeśli chodzi o uzasadnienie, to przedstawię je na Komisji Strategii Rozwoju, bo o to mnie również tam pytano.

 

W zarządzie województwa nasz powiat ma swoją przedstawicielkę jest nią Sylwia Jaskulska.

 

Kluczowa droga rozwoju

 

- Wpisanie do strategi województwa tej drogi jest niezmiernie ważne dla naszego powiatu, ale też powiatów: działdowskiego, nidzickiego, czy piskiego – przekonuje Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - To nasze połączanie z krajową siódemką, a po drugie połączenie lotniska ze wschodnimi Mazurami, czyli Piszem, Ełkiem, czy Giżyckiem. To przede wszystkim szansa na rozwój gospodarczy. Dobre ciągi komunikacyjne to przecież podstawa, a my jako powiat w tej chwili jesteśmy odcinani komunikacyjnie.

 


Reklama

Projekt, który starosta szczycieński przedstawił zarządowi województwa, zakładał wpisanie do strategii województwa odcinka od „siódemki” w Nidzicy, do Szczytna, potem Rozóg, dalej do Pisza i właściwie aż do Szczuczyna. Ten korytarz, idący przez nasz powiat miałby połączyć drogi ekspresowe S7 i S8. Projekt zakładał też budowę obwodnicy Szczytna.

Reklama

 

Dla przeforsowania tego projektu starostowie czterech powiatów (szczycieński, piski, nidzicki, działdowski – 22 samorządy miejskie i gminne, zamieszkałe łącznie przez 200 tysięcy osób) zawarli sojusz pod nazwą „Południowe Mazury”. Była to też próba obrony przed zupełną marginalizacją obszaru tych powiatów, która to marginalizacja została w projekcie strategii województwa wprost wskazana.

 

Zdziwiony radny...

 

Odrzuceniem wniosku zdziwiony jest radny wojewódzki Henryk Żuchowski.

 

- Na sesji sejmiku na pewno będę domagał się wyjaśnień tej decyzji – mówi. - Jest to bardzo dziwne, bo samo wpisanie tego pomysłu do strategii nic samorząd województwa nie kosztuje. A uznanie tego korytarza za strategiczny pozwalałoby starać się o środki krajowe na realizację tej inwestycji. Przypomnę tylko, że większość tej trasy wiedzie dragami krajowymi. Samorząd województwa musiałby ewentualnie partycypować w kosztach odcinka drogi Nidzica-Wielbark, który i tak ma być remontowany już w 2020 roku przy dużym wsparciu środków z Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla mnie jest to skandaliczna decyzja zarządu województwa, bardzo osłabiająca nasz powiat gospodarczo, ale i samo lotnisko w Szymanach, do którego dokładamy co roku ogromne pieniądze. Dobre drogi dojazdowe do niego to podstawa. To jest bardzo ważna rzecz dla całego powiatu. Zmieniłaby się kategoria drogi, która byłaby alternatywą dla „szesnastki”. Byłoby to komunikacyjne otwarcie dla kilku powiatów.

 

…i zasmucony burmistrz

 

Decyzją zarządu zdziwiony jest też burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Jeśli to prawda, to bardzo przykra wiadomość, bo znowu zostajemy gdzieś z boku województwa – mówi. - Liczę jednak na to, że kuluarowe rozmowy będą dalej trwały i uda się jednak wrzucić ten pomysł do strategii.Komentarze do artykułu

Paweł

Klarowny obraz jak PSL współpracuje a co się dziwić jakich przedstawicieli mamy w mieście i powiecie...Matłach i Kiersikowski , Łachacz i Staszak choć ten ostatni ponoć najwięcej robi bo reszta to tylko zdjęcia.

dr

Nie tylko Pani Jaskulska, także radny sejmiku Pan Żuchowski nie potrafią wesprzeć naszych włodarzy w staraniach o łaskawsze spojrzenie na nasze osrane przez kawki miasteczko. A w okresie przed wyborami padały takie szumne, wręcz buńczuczne wypowiedzi, jak to będzie pięknie w Szczytnie.

Burak że Szczytna

Figur z tego co wiem to w sejmiku rządzi między innymi PSL, więc nie pisz bzdur. A p. Jaskulska to była vice-starosta naszego powiatu. Po prostu ludzie mądrzy uznali, że nie wolno inwestować w Szczytno i okolice. Dziwi mnie tylko postawa p. Matłacha, który to od wielu lat jest prominetnym politykiem PSL i który dobrze wie co się dzieje w zarządzie województwa a wam wyborcy tylko mydli oczy.

Śmieszek

Tak to dzielnie się sprawuje w zarządzie województwa S. JASKULSKA! Otwiera ścieżki - brawo! Widać jaki ma tam autorytet ta pani. Jak potrafi współpracować dla wspólnych interesów kilku powiatów. GRATULACJE!

Figur

Prawda jest taka, że PSL rządzący obecnie w mieście Szczytnie jak i powiecie nie jest lubiany z powodów takich jak stronniczość, kolesiostwo brak jakich kolejek działań jedynie lans i etaty. Więc tak długo będziemy na marginesie jak długo będziemy wspierać działaczy zielonej koniczynki. Tak więc drogi Jarku czy Krzysztofie nie ma co się dziwić a raczej trzeba pogodzić się z kolejną porażką.

Sportowiec

Na Ścieżkę napewno dadzą ????????????????????????????????

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06