Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Zarząd województwa zabija nasz powiat?


Zarząd województwa zabija rozwój naszego powiatu, a w tym między innymi Szczytna i lotniska w Szymanach. Nie zgodził się właśnie, aby w uaktualnionej strategii województwa znalazł się korytarz transportowy Via Masuria łączący S-7 z trasą DK 61, który miał ożywić nasz rejon gospodarczo. Taki wniosek do zarządu województwa złożył starosta szczycieński Jarosław Matłach.Nasze informacje potwierdza Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa.

 

- Rzeczywiście wniosek ten nie został zaakceptowany do tego, aby umieścić go w strategii rozwoju województwa – mówi. - Jeśli chodzi o uzasadnienie, to przedstawię je na Komisji Strategii Rozwoju, bo o to mnie również tam pytano.

 

W zarządzie województwa nasz powiat ma swoją przedstawicielkę jest nią Sylwia Jaskulska.

 

Kluczowa droga rozwoju

 

- Wpisanie do strategi województwa tej drogi jest niezmiernie ważne dla naszego powiatu, ale też powiatów: działdowskiego, nidzickiego, czy piskiego – przekonuje Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - To nasze połączanie z krajową siódemką, a po drugie połączenie lotniska ze wschodnimi Mazurami, czyli Piszem, Ełkiem, czy Giżyckiem. To przede wszystkim szansa na rozwój gospodarczy. Dobre ciągi komunikacyjne to przecież podstawa, a my jako powiat w tej chwili jesteśmy odcinani komunikacyjnie.

 


Reklama

Projekt, który starosta szczycieński przedstawił zarządowi województwa, zakładał wpisanie do strategii województwa odcinka od „siódemki” w Nidzicy, do Szczytna, potem Rozóg, dalej do Pisza i właściwie aż do Szczuczyna. Ten korytarz, idący przez nasz powiat miałby połączyć drogi ekspresowe S7 i S8. Projekt zakładał też budowę obwodnicy Szczytna.

Reklama

 

Dla przeforsowania tego projektu starostowie czterech powiatów (szczycieński, piski, nidzicki, działdowski – 22 samorządy miejskie i gminne, zamieszkałe łącznie przez 200 tysięcy osób) zawarli sojusz pod nazwą „Południowe Mazury”. Była to też próba obrony przed zupełną marginalizacją obszaru tych powiatów, która to marginalizacja została w projekcie strategii województwa wprost wskazana.

 

Zdziwiony radny...

 

Odrzuceniem wniosku zdziwiony jest radny wojewódzki Henryk Żuchowski.

 

- Na sesji sejmiku na pewno będę domagał się wyjaśnień tej decyzji – mówi. - Jest to bardzo dziwne, bo samo wpisanie tego pomysłu do strategii nic samorząd województwa nie kosztuje. A uznanie tego korytarza za strategiczny pozwalałoby starać się o środki krajowe na realizację tej inwestycji. Przypomnę tylko, że większość tej trasy wiedzie dragami krajowymi. Samorząd województwa musiałby ewentualnie partycypować w kosztach odcinka drogi Nidzica-Wielbark, który i tak ma być remontowany już w 2020 roku przy dużym wsparciu środków z Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla mnie jest to skandaliczna decyzja zarządu województwa, bardzo osłabiająca nasz powiat gospodarczo, ale i samo lotnisko w Szymanach, do którego dokładamy co roku ogromne pieniądze. Dobre drogi dojazdowe do niego to podstawa. To jest bardzo ważna rzecz dla całego powiatu. Zmieniłaby się kategoria drogi, która byłaby alternatywą dla „szesnastki”. Byłoby to komunikacyjne otwarcie dla kilku powiatów.

 

…i zasmucony burmistrz

 

Decyzją zarządu zdziwiony jest też burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Jeśli to prawda, to bardzo przykra wiadomość, bo znowu zostajemy gdzieś z boku województwa – mówi. - Liczę jednak na to, że kuluarowe rozmowy będą dalej trwały i uda się jednak wrzucić ten pomysł do strategii.Komentarze do artykułu

Paweł

Klarowny obraz jak PSL współpracuje a co się dziwić jakich przedstawicieli mamy w mieście i powiecie...Matłach i Kiersikowski , Łachacz i Staszak choć ten ostatni ponoć najwięcej robi bo reszta to tylko zdjęcia.

dr

Nie tylko Pani Jaskulska, także radny sejmiku Pan Żuchowski nie potrafią wesprzeć naszych włodarzy w staraniach o łaskawsze spojrzenie na nasze osrane przez kawki miasteczko. A w okresie przed wyborami padały takie szumne, wręcz buńczuczne wypowiedzi, jak to będzie pięknie w Szczytnie.

Burak że Szczytna

Figur z tego co wiem to w sejmiku rządzi między innymi PSL, więc nie pisz bzdur. A p. Jaskulska to była vice-starosta naszego powiatu. Po prostu ludzie mądrzy uznali, że nie wolno inwestować w Szczytno i okolice. Dziwi mnie tylko postawa p. Matłacha, który to od wielu lat jest prominetnym politykiem PSL i który dobrze wie co się dzieje w zarządzie województwa a wam wyborcy tylko mydli oczy.

Śmieszek

Tak to dzielnie się sprawuje w zarządzie województwa S. JASKULSKA! Otwiera ścieżki - brawo! Widać jaki ma tam autorytet ta pani. Jak potrafi współpracować dla wspólnych interesów kilku powiatów. GRATULACJE!

Figur

Prawda jest taka, że PSL rządzący obecnie w mieście Szczytnie jak i powiecie nie jest lubiany z powodów takich jak stronniczość, kolesiostwo brak jakich kolejek działań jedynie lans i etaty. Więc tak długo będziemy na marginesie jak długo będziemy wspierać działaczy zielonej koniczynki. Tak więc drogi Jarku czy Krzysztofie nie ma co się dziwić a raczej trzeba pogodzić się z kolejną porażką.

Sportowiec

Na Ścieżkę napewno dadzą ????????????????????????????????

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jest takie dość brzydkie przysłowie , że ktoś z \"ch.jem na głowę się zamienił\". Jeśli w ratuszu ktokolwiek uważa że ludźmi z łapanki utrzymają porządek i estetykę miasta to właśnie na głowę się zamienił. Panie burmistrzu kiedy tak naprawdę podjęto decyzję o zmianie sposobu realizacji tych robót a na pewno nie podjęto tej decyzji teraz. Panie redaktorze proszę się dokładnie o to dopytać bo to trochę słabe swoje niepowodzenia zwalać na korona wirusa.

  mol


  2020-07-06 23:39:25
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  \"Młode Wilcy\" Starosty. I tak się zastanawiam czemu Nowak nie wpadł na tak genialny pomysł i wszystkich dróg powiatowych tak nie wyremontował i poszerzył a stosował starą metodę. Panie Wilczek a już tak na poważnie, zrób badania szorstkości i pokaż wyniki, w innym wypadku zrobi je wojewoda a przy negatywnym wyniku stracisz dofinansowanie.

  mol


  2020-07-06 23:26:06
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A skąd ta wiedza

  Czytelnik


  2020-07-06 23:12:13
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Rozumiem że za zwrot pękniętej szyby w aucie zwracać się nsleży do Pana dyrektora?

  kierowca


  2020-07-06 21:04:26
 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43