Wtorek, 28 Styczeń, Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Zarząd województwa zabija nasz powiat?


Zarząd województwa zabija rozwój naszego powiatu, a w tym między innymi Szczytna i lotniska w Szymanach. Nie zgodził się właśnie, aby w uaktualnionej strategii województwa znalazł się korytarz transportowy Via Masuria łączący S-7 z trasą DK 61, który miał ożywić nasz rejon gospodarczo. Taki wniosek do zarządu województwa złożył starosta szczycieński Jarosław Matłach.Nasze informacje potwierdza Marcin Kuchciński, wicemarszałek województwa.

 

- Rzeczywiście wniosek ten nie został zaakceptowany do tego, aby umieścić go w strategii rozwoju województwa – mówi. - Jeśli chodzi o uzasadnienie, to przedstawię je na Komisji Strategii Rozwoju, bo o to mnie również tam pytano.

 

W zarządzie województwa nasz powiat ma swoją przedstawicielkę jest nią Sylwia Jaskulska.

 

Kluczowa droga rozwoju

 

- Wpisanie do strategi województwa tej drogi jest niezmiernie ważne dla naszego powiatu, ale też powiatów: działdowskiego, nidzickiego, czy piskiego – przekonuje Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - To nasze połączanie z krajową siódemką, a po drugie połączenie lotniska ze wschodnimi Mazurami, czyli Piszem, Ełkiem, czy Giżyckiem. To przede wszystkim szansa na rozwój gospodarczy. Dobre ciągi komunikacyjne to przecież podstawa, a my jako powiat w tej chwili jesteśmy odcinani komunikacyjnie.

 


Reklama

Projekt, który starosta szczycieński przedstawił zarządowi województwa, zakładał wpisanie do strategii województwa odcinka od „siódemki” w Nidzicy, do Szczytna, potem Rozóg, dalej do Pisza i właściwie aż do Szczuczyna. Ten korytarz, idący przez nasz powiat miałby połączyć drogi ekspresowe S7 i S8. Projekt zakładał też budowę obwodnicy Szczytna.

 

Dla przeforsowania tego projektu starostowie czterech powiatów (szczycieński, piski, nidzicki, działdowski – 22 samorządy miejskie i gminne, zamieszkałe łącznie przez 200 tysięcy osób) zawarli sojusz pod nazwą „Południowe Mazury”. Była to też próba obrony przed zupełną marginalizacją obszaru tych powiatów, która to marginalizacja została w projekcie strategii województwa wprost wskazana.

 

Zdziwiony radny...

 

Odrzuceniem wniosku zdziwiony jest radny wojewódzki Henryk Żuchowski.

 

- Na sesji sejmiku na pewno będę domagał się wyjaśnień tej decyzji – mówi. - Jest to bardzo dziwne, bo samo wpisanie tego pomysłu do strategii nic samorząd województwa nie kosztuje. A uznanie tego korytarza za strategiczny pozwalałoby starać się o środki krajowe na realizację tej inwestycji. Przypomnę tylko, że większość tej trasy wiedzie dragami krajowymi. Samorząd województwa musiałby ewentualnie partycypować w kosztach odcinka drogi Nidzica-Wielbark, który i tak ma być remontowany już w 2020 roku przy dużym wsparciu środków z Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla mnie jest to skandaliczna decyzja zarządu województwa, bardzo osłabiająca nasz powiat gospodarczo, ale i samo lotnisko w Szymanach, do którego dokładamy co roku ogromne pieniądze. Dobre drogi dojazdowe do niego to podstawa. To jest bardzo ważna rzecz dla całego powiatu. Zmieniłaby się kategoria drogi, która byłaby alternatywą dla „szesnastki”. Byłoby to komunikacyjne otwarcie dla kilku powiatów.

Reklama

 

…i zasmucony burmistrz

 

Decyzją zarządu zdziwiony jest też burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Jeśli to prawda, to bardzo przykra wiadomość, bo znowu zostajemy gdzieś z boku województwa – mówi. - Liczę jednak na to, że kuluarowe rozmowy będą dalej trwały i uda się jednak wrzucić ten pomysł do strategii.Komentarze do artykułu

Paweł

Klarowny obraz jak PSL współpracuje a co się dziwić jakich przedstawicieli mamy w mieście i powiecie...Matłach i Kiersikowski , Łachacz i Staszak choć ten ostatni ponoć najwięcej robi bo reszta to tylko zdjęcia.

dr

Nie tylko Pani Jaskulska, także radny sejmiku Pan Żuchowski nie potrafią wesprzeć naszych włodarzy w staraniach o łaskawsze spojrzenie na nasze osrane przez kawki miasteczko. A w okresie przed wyborami padały takie szumne, wręcz buńczuczne wypowiedzi, jak to będzie pięknie w Szczytnie.

Burak że Szczytna

Figur z tego co wiem to w sejmiku rządzi między innymi PSL, więc nie pisz bzdur. A p. Jaskulska to była vice-starosta naszego powiatu. Po prostu ludzie mądrzy uznali, że nie wolno inwestować w Szczytno i okolice. Dziwi mnie tylko postawa p. Matłacha, który to od wielu lat jest prominetnym politykiem PSL i który dobrze wie co się dzieje w zarządzie województwa a wam wyborcy tylko mydli oczy.

Śmieszek

Tak to dzielnie się sprawuje w zarządzie województwa S. JASKULSKA! Otwiera ścieżki - brawo! Widać jaki ma tam autorytet ta pani. Jak potrafi współpracować dla wspólnych interesów kilku powiatów. GRATULACJE!

Figur

Prawda jest taka, że PSL rządzący obecnie w mieście Szczytnie jak i powiecie nie jest lubiany z powodów takich jak stronniczość, kolesiostwo brak jakich kolejek działań jedynie lans i etaty. Więc tak długo będziemy na marginesie jak długo będziemy wspierać działaczy zielonej koniczynki. Tak więc drogi Jarku czy Krzysztofie nie ma co się dziwić a raczej trzeba pogodzić się z kolejną porażką.

Sportowiec

Na Ścieżkę napewno dadzą ????????????????????????????????

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Wtorek, 2020-01-21 19:19:50

Czy śmieci zasypią nasz powiat?

 • Czwartek, 2020-01-02 19:36:33

Sobiech w finale województwa

 • Piątek, 2019-11-22 22:02:55

Sukcesy „wyciskaczy” z naszego powiatu

 • Poniedziałek, 2019-11-18 09:51:37

Wojskowi rezerwiści ćwiczyli z naszymi policjantami

 • Sobota, 2019-11-09 15:54:25

Tie-break położył naszych siatkarzy

 • Niedziela, 2019-09-29 16:07:38

Kolejne trofea naszych łuczników

Reklama


Komentarze

 • Trafienie „drogówki” w Gromie
  Tam chyba niejeden bez uprawnień jeździ u was , jechałem za ciągnikiem rolniczym wiózł obornik w łyżce ani się obejrzał skręcił w lewo od razu , mimo że ja już wcześniej sygnalizowałem kierunkowskazem wyprzedzanie go.
  Autor: Ilona
  2020-01-28 16:13:59
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  nie wiem czy gmina świętajno utrzyma wysoki poziom imprez kulturalnych po zwolnieniu p. Małgorzaty... może być kiepsko.
  Autor: gość
  2020-01-28 13:23:33
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Druga praca bez wygranego konkursu..... Jak ta Pani to robi a raczej ciekawe czym... Bo raczej nie spojrzeniem.... Hahaha
  Autor: Rychu
  2020-01-28 12:20:14
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Gmina Świętajno uwolnił się od zgnilizny i smrodu... Szkoda tylko, że w Szczytnie będzie teraz śmierdziało. Współczuję tylko współpracownikom Pani Walas
  Autor: Radosny
  2020-01-28 12:17:22
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  To jest właśnie polskie piekiełko. Nie znam pani Walas, ale życzę powodzenia.
  Autor: X-Men
  2020-01-28 11:24:14
 • Kraksa pod Wielbarkiem, ranny 29-letni kierowca (zdjęcia)
  Zakaz dla rowerzystów poruszania sie drogami krajowymi tak jak jest na autostradach i na eskach. Ciągle przez z nich są wypadki potem szukaj wiatru w polu.
  Autor: Albert
  2020-01-28 10:13:13
 • Duże zainteresowanie sportowa edukacją
  Afanasiew co to kurła za nazwisko jakby jakiegoś Polaka nie można było wybrać
  Autor: Janusz
  2020-01-28 10:02:27
 • GieKSa Cup 2020 – gospodarze wyjątkowo gościnni (zdjęcia)
  Wczoraj napisalam krytyczny,ale prawdziwy komentarz pod artykułrm dyrektor Walas. Wstyd redakcjo Tygodnika Szczytno, że ustawiliście moderacje i krytyczne komenarze się nie ukazuja.ile wam za to zapłaciła p. Walas?
  Autor: Basia
  2020-01-28 08:52:19
 • Szkoła sportowa w Szczytnie ma sprzymierzeńców
  Bo bo
  Autor: To nie ci ludzie mają się zająć sportem w Szczytnie, tylko ktoś z zewnątrz trener z licencją.
  2020-01-27 22:30:51
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Ludzie co ma Pabich do pracy wykonywanej przez M.Walas. Jary jak ktoś pojęcia nie ma o pracy więc głosu niech nie zabiera. Chyba jesteś z grona wazeliniarzy i żal ściska że na tych fotografiach Ciebie nie ma.Ale na fotkę też trzeba zapracować. Pozdrawiam
  Autor: Marlena
  2020-01-27 22:18:55

Reklama