Wtorek, 20 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Zamrożony fundusz w gminie Dźwierzuty


400 tys. zł nie trafi do mieszkańców sołectw w gminie Dźwierzuty. Radni zadecydowali o likwidacji funduszu sołeckiego na 2022 rok. Ta zmiana nie wszystkim sołtysom się jednak podoba. Wójt gminy Marianna Szydlik tłumaczy, że tegoroczne inwestycje spowodowały potrzebę szukania oszczędności.Gminni radni decyzję o likwidacji funduszu sołeckiego podjęli dokładnie 11 marca, czyli w Dzień Sołtysa.

 

- Data może rzeczywiście była niefortunna, ale nie miała ona znaczenia, bo decyzja była uzgodniona i z radnymi, i z sołtysami – zapewnia Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty.

 

Wójt Marianna Szydlik tłumaczyła ją problemami ekonomicznymi.

 

- Niestety, ten rok budżetowy mamy dosyć napięty, jest dużo inwestycji – mówiła. - Ponadto na początku roku, podczas rozmowy z prezesem spółki komunalnej usłyszałam, że może zdarzyć się, że Dźwierzuty i okoliczne miejscowości korzystające z ujęcia w Dźwierzutach, nie będą miały wody. Dlatego musieliśmy znaleźć oszczędności, aby zrealizować niezbędne rzeczy dla naszych mieszkańców, aby uniknąć takich sytuacji.


Reklama

 

Część pieniędzy z „zamrożonego” funduszu trafi jednak i tak do mieszkańców gminy Dźwierzuty. Wójt Szydlik obiecała bowiem radnym i sołtysom, że w 2022 roku uruchomiony zostanie w gminie program dofinansowujący wymianę starych pieców CO, tak zwanych kopciuchów. - Program jest opracowywany, dlatego nie wiemy, ile pieniędzy zostanie na niego przeznaczone, ale to pierwszy krok, aby powalczyć o lepszą jakość powietrza w naszej gminie - mówi sekretarz Trusewicz.

 

Likwidacja funduszu nie każdemu sołtysowi się podoba. Na antenie Radia Olsztyn przeciwko takim zmianom była sołtys Popowej Woli Beata Szostak. - My też mamy swoje potrzeby, a nie mamy nic – przekonywała. - Nie mamy pracowników na sezon. Prosiłam gminę, żeby mi dali jednego człowieka, nigdy nie dostałam. Są problemy z odśnieżaniem – każdy sam odśnieża drogę dojazdową – jak na przykład Rutkowo. Cały czas pod górkę nam. Fundusz sołecki jednoczył ludzi i rozwijał wsie.

Reklama

 

Rocznie każde z 19 sołectw (42 miejscowości) gminy Dźwierzuty, otrzymywało na swoje potrzeby od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy złotych.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze