Poniedziałek, 21 Wrzesień, Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca -

Reklama


Reklama

Zamkowe ruiny w rękach wykonawcy


Zgodnie z zapowiedziami w środę ruszyła odnowa szczycieńskich ruin. Rozpoczęła się od... budowy ogrodzenia.



Parkan, jak mówią tworzący go pracownicy, otoczy cały teren budowy czyli całkowicie odgrodzi ruiny od chętnych do ich oglądania Odetnie nawet sporą część wykorzystywanej przez plażowiczów „łąki”, ma bowiem, od strony jeziora, sięgać aż po ścieżkę rowerową.

 

Konkretne działania, już w obrębie ruin, nie rozpoczną się jednak tak od „ręki”. Każda czynność musi być poprzedzona zgodą konserwatora zabytków. Co prawda, inwestycja ma wydane pozwolenie na budowę, a ono wymagało konserwatorskiej akceptacji, ale i tak realizacja przedsięwzięcia musi się odbywać pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.


Reklama

 

Przypomnijmy, że na przerobienie ruin z zabytku do oglądania w zabytek do korzystania miasto, jeszcze we poprzedniej kadencji, uzyskało blisko 8 mln dotacji unijnej. Miało dołożyć nie więcej niż 2 mln. Przetarg przewidywań nie potwierdził. Olsztyńska firma wykona prace, ale za ponad 14 mln zł. Miasto musi więc dołożyć nie 2, a 6 milionów.

 

Ale chyba warto, bo oceniając po projektowej wizualizacji, ruiny w nowej szacie będą znacznie atrakcyjniejsze niż obecnie i... użyteczniejsze. Ma być tam, m.in. restauracja, a do zwiedzania będzie też udostępnione to, co dotychczas pozostaje niewidoczne pod ziemią.

Reklama



Komentarze do artykułu

Krajan

Pamiętam taki parkan wokół zamku - był długo. A jak go zdjęto - zamku prawie nie było.

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2020-06-15 13:58:31

Poszukiwani w rękach policji

  • Środa, 2020-04-01 10:10:21

„Pracowita” 28-latka w rękach policji

  • Poniedziałek, 2020-03-16 21:17:43

Dąbrowy w rękach piromana?

  • Wtorek, 2019-12-31 12:28:02

Wielbarska farma w rękach Energi OZE

Reklama


Komentarze

  • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
    Sporo wiem o tej sieci od osób, które skorzystały z oferty w innych miastach. Jestem zaproszona, więc przekonam się sama :)

    Jolanta Magierowska


    2020-09-19 20:26:16
  • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
    Co za bzdury wypisuja....za co niby ma byc ukarany?..ze znalazł zapinke i zapytal co to jest?Piznijcie sie i to zdrowo w leb..zajmijcie sie tymi co handluja naprawde cennymi zabytkami a nie ludzmi ktorzy z pasjji poszukuja rzeczy..na ktore archeologia polska nie ma kasy..ba..pierwsze sprawdzie co maja archeolodZy u siebie w domach...nawet jak chlop kopal pod ogrodzenie..znalazl nie wiedząc co..to zaraz akcja lisc dębu jak by bandziora namierzyli...zamiast chlopu dac nagrodę to zaraz oskarzenia..jakim kurwa prawem....gdyby nie detektorysci gowno by w muzeach bylo...to wlasnie oni wzbogacaja o cenne znaleziska muzea...tylko te zamiast wystawiac znaleziska..tonami zalegaja w magazynach...to jakie to zabytki jak leza w worach?..

    Wpieniony


    2020-09-19 18:28:35
  • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
    Szkoda, że tak kreatywnej osoby pozbył się Burmistrz Pasymia. Chyba, że obawiał się konkurencji. Dobrze, że różni urzędnicy mają swoje zainteresowania, ale żeby zaraz o tym publicznie komunikować? Ale z drugiej strony ciekaw jestem prywatnego hobby paru innych sekretarzy gmin z Powiatu Szczytno. Czemu z nimi nie przeprowadzono wywiadów! Co też oni robią w czasie wolnym, jakie mają przemyślenia o życiu...? To byłoby bardzo zajmujące, co ci tak zajęci ludzie robią dla przyjemności w domowych pieleszach.

    Taki sobie czytelnik


    2020-09-19 14:21:15
  • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
    Jak to znalazł na swojej ziemi i nie jego? państwo mu to po prostu ukradło.

    Maryan


    2020-09-19 10:29:42
  • „Droga śmierci” w likwidacji
    A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

    Tomasz Nieciak


    2020-09-19 06:50:40
  • Dawny GOK zamienia się w ruinę
    Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

    Dynd


    2020-09-18 23:09:14
  • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
    Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

    Jamka lech


    2020-09-18 21:14:35
  • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
    A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

    Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


    2020-09-18 20:04:50
  • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
    Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

    Obserwator


    2020-09-18 17:22:14
  • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
    Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

    Magda


    2020-09-18 12:48:55