Reklama


Reklama

Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)


Ruiny szczycieński zamku wciąż kryją wiele tajemnic, na które podczas prac rewitalizacyjnych natykają się robotnicy. Wykopano tam na przykład podwaliny starego pieca oraz... latrynę. Dokopano się też do autentycznej średniowiecznej posadzki. Już w przyszłym roku te atrakcje będzie można zobaczyć osobiście, a tymczasem „Tygodnik Szczytno” podejrzał, jak ruiny wyglądają po niemal roku prac.

 Szczytno na rewitalizację zamku krzyżackiego miało zaplanowanie niespełna 10 mln zł. Niestety, po przetargu okazało się, że trzeba będzie zweryfikować tę kwotę. Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane „ROMBUD” Sp. z o.o., które wygrało przetarg, inwestycję wykonuje, ale za ponad 14 mln 756 tys. zł.

 

Koncepcja odbudowy i zagospodarowania ruin zamku, dokumentacja i kosztorys powstały u schyłku poprzedniej kadencji samorządu. Dokumenty stanowiły też podstawę przyznanej dotacji, sięgającej – przy ówczesnych relacjach cenowych – 80% przewidywanych kosztów inwestycji czyli blisko 8 mln zł. Sytuacja na rynku budowlanym znacznie się jednak zmieniła: ceny ostro poszły w górę, co dotkliwie odczuwają wszyscy inwestorzy. Z tego właśnie powodu miasto zmuszone jest w zamkowe ruiny włożyć nie 2 miliony, a sporo ponad 6, bo przyznana wcześniej dotacja większa nie będzie. Jest to też przyczyna odsunięcia w czasie o rok terminu zakończenia inwestycji. Początkowo zakładano, że zamek oddany zostanie do użytku w 2020 roku.


Reklama

 

Projekt rewitalizacji ruin zamku zakłada, m.in.: odsłonięcie murów powstałych jeszcze w czasach krzyżackich, baszt, piwnic, stropów, budowę fosy, czy mostu od ulicy Spacerowej. Obiekt ma stać się atrakcją turystyczną, dostępną dla zwiedzających okrągły rok. Z czasem ma znaleźć się w nim też miejsce na restaurację. A tak wygląda dziś w obiektywie fotoreportera „Tygodnika Szczytno” i już chyba widać, że pomysł tej rewitalizacji był świetny i nie szkoda pieniędzy, choć ich dużo, bo nowy produkt turystyczny zapowiada się imponująco.

ReklamaKomentarze do artykułu

Olo

Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze