Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Zamek odkryje swoje tajemnice w kwietniu


Na kwiecień zaplanowane jest uroczyste oddanie do użytku rewitalizowanych ruin zamku krzyżackiego w Szczytnie. Wstępnie zaplanowano to na 23 kwietnia. - Termin może jednak ulec zmianie, bo pandemia wprowadza wiele niepewności i ograniczeń – wyjaśnia Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.Ruiny zamku w Szczytnie mają stać się jedną z ważniejszych atrakcji w województwie i przyciągnąć do naszego miasta turystów. Wstępne założenia mówią o tym, że rocznie sam zamek powinien wygenerować ruch na poziomie minimum 30 tysięcy osób. Inwestycja ruszyła jeszcze za kadencji poprzedniej burmistrz - Danuty Górskiej. Na ostatniej sesji o jej szczegóły dopytywali radni Rafał Kiersikowski oraz Aleksandra Kobus-Drężek. Interesowały ich głównie możliwe opóźnienia, finanse projektu i plan zagospodarowania zrewitalizowanych ruin.


Reklama

 

Na ich pytanie pisemnie odpowiedział burmistrz Mańkowski. Z odpowiedzi wynika, że zakres prac i harmonogram idzie zgodnie z zawartą umową z 26 października 2017 roku o dofinansowanie tej inwestycji przez Urząd Marszałkowski.

 

- Nie wszystko przy tak ogromnej inwestycji da się przewidzieć, dlatego pewne zmiany się pojawiają, ale nie jest to nic nadzwyczajnego – uspokaja burmistrz Mańkowski. - Rewitalizacja poprzedzona była badaniami archeologicznym, podczas których wykopano sporo artefaktów, a przy pracach budowlanych natrafiano na koleje. To też przyczyniło się do zmiany kosztów.

 

Szacuje się, że cała inwestycja powinna zamknąć się kwotą około 16 mln zł z czego 9,7 mln zł to unijne dofinansowanie. Jej ostateczny koszt powinien być znany do 19 marca, bo tego dnia mają zakończyć się wszystkie prace. Niewykluczone jednak, że to zakończenie nieco się opóźni, bo wykonawca poprosił o wydłużenie terminu. Władze miasta czekają na decyzję marszałka, który prace dofinansowuje.

 

Jak będą wyglądały „nowe” ruiny? Będą podzielone na część ogólnodostępną, podziemia oraz sale: wystawową całoroczną oraz edukacyjno-wystawienniczą zadaszoną, które będą wyposażone w multimedialne nowości, aby uatrakcyjnić zwiedzanie ruin. W podziemiach znajdzie się sala rycerska oraz toalety, które będą też obsługiwały plażowiczów. Wygospodarowano również przestrzeń do organizowania różnego rodzaju eventów, czy niewielkich koncertów do 100 osób.

Reklama

 

Ruiny otoczone zostaną też fosą, a dostać się do nich będzie można na przykład kładką od ulicy Spacerowej. Niewykluczone, że po 5 latach w jednej z sal pojawi się restauracja. Zaplecze pod takie przedsięwzięcie jest przygotowane. Dlaczego dopiero po pięciu latach?

 

- Bo to wynika z ciągłości unijnego projektu – mówi Katarzyna Hrybek, naczelnik odpowiedzialna za tę inwestycję. - Przez 5 lat nie można na tym majątku prowadzić działalności komercyjnej, zarobkowej.

 

Z naszych informacji wynika, że ewentualna restauracja będzie miała w ruinach też swój taras widokowy.

 

- Bez wątpienia będzie to jedno z fajniejszych miejsc w naszym mieście – przekonuje Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.

 

Nie wykluczone, że w salach wystawienniczych ruin pojawią się też wykopane tam artefakty. Jakie dokładnie tajemnice kryją ruiny zamku? Tego nie będziemy zdradzać. Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca już w kwietniu. Będzie można odkryć je na nowo.

 

Fot. Kacper StepokuraKomentarze do artykułu

mieszkaniec

Każdy potrzebuje czegoś innego. Zapewne dobrze byłoby gdyby było to czego Ty Danson potrzebujesz ale co wtedy z pozostałymi?

Danson

Śmieszne są inwestycje w Szczytnie a to czego potrzebują mieszkańcy to nie ma

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kocie łby zastąpi kostka
  parodia

  śmiechu warte


  2021-09-28 09:08:03
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  \"Zwróciliśmy się do trzech firm artystycznych więc potrzebujemy więcej kasy\"

  kradziej


  2021-09-28 09:01:13
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Palący problem. Jak chce to niech sobie stawia tylko niech sam pokryje koszty.

  karierowicz


  2021-09-28 08:58:38
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dobra inicjatywa. To, że mieszkańcy się burzą jest efektem braku wiedzy co do życia. Braki sięgają sprzed 89 roku. Więc jeszcze 3 pokolenia jak zmienią swoją mentalność względem życia. Niedługo ich pomniki oglądać będziemy. Co do godności należy się ona każdemu! Co do bólu kobiet droga jest tylko jedna terapia i wsparcie męża, którego w większości te kobiety nie mają.

  Mieszkaniec


  2021-09-28 08:29:14
 • Dwie groźne kolizje, policja apeluje o ostrożność (zdjęcia)
  Trzy ,droga Dżwiersztyny-Dybowo wyjście z zakrętu przy torach kolejowych ,zaliczony rów przydrożny.

  !


  2021-09-28 08:16:49
 • Kolejne 22 kilometry ścieżki już otwarte (zdjęcia)
  Czy w dalszym ciągu trzeba z duszą na ramieniu przebiegać z rowerem przez drogę krajową w okolicy Kulki? Super pomysł :) Tylko pogratulować Panu Staroście i Wójtowej za pomysłowość. A gdzie są te pierwotnie wskazywane w projekcie inwestycji wieże widokowe? Projekt ograniczony? Szkoda.

  marian


  2021-09-28 06:57:52
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Coś mi się wydaje, że tu ktoś resztki rozumu utracił? Jak się nie ma nic sensownego do zaoferowania, to trzeba palnąć cokolwiek, byle było o mnie głośno. Niech ludziska mają temat zastępczy!!!

  Taki jeden


  2021-09-27 21:24:49
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Odeszli od zdrowych zmysłów i tyle. Szczególnie ten pan.

  Jack


  2021-09-27 21:16:19
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Tego murala w ogóle nie powinno być. Dziwię się, że szkoła imienia Fryderyka Chopina zgodziła się na to. Chopin w swojej epoce był awangardą w przeciwieństwie do Klenczona - wtórnika.

  Taki sobie czytelnik


  2021-09-27 19:47:32
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  Oszałamiający tysiąc złotych nie podziałał na wyobraźnię artystów

  Szczytnianin


  2021-09-27 18:22:54