Czwartek, 22 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -

Reklama


Reklama

„Zakonnicy” remontują szkołę w Farynach


Olsztyńskiej Fundacji Opcja Benedykta, nowy właściciel budynku po dawnej szkole w Farynach remontuje swój nowy nabytek. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią poprawiany jest dach budynku oraz ocieplana cała bryła. - Remonty chcielibyśmy skończyć do końca listopada – mówi Alicja Kulik, przedstawicielka fundacji.Przypomnijmy. Budynek po byłej szkole w Farynach trafił w ręce olsztyńskiej Fundacji Opcja Benedykta. Powstanie tam całoroczny ośrodek warsztatowo-rekolekcyjny. A w przyszłości może nawet siedziba zakonu benedyktynów. Budynek i działkę Fundacja kupiła za 221 tys. 600 zł.

 

Do piątego już przetargu (odbył się w sierpniu) stanęło dwóch licytantów. Cena wywoławcza wynosiła 154 tys. 440 zł.

 

Budynek po dawnej szkole w Farynach nieużytkowany był od 2010 roku. Początkowo gmina chciała wykorzystać go na cele własne bądź wsi.


Reklama

 

- Przewidujemy, że w przyszłym roku w tym obiekcie ruszy ośrodek warsztatowo-rekolekcyjny – mówi Alicja Kulik, przedstawicielka fundacji. - Jesteśmy fundacją świecką, ale działamy w oparciu o regułę świętego Benedykta. Naszym ojcem duchowym jest Włodzimierz Zatorski, polski benedyktyn, w latach 2005–2009 przeor Klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, twórca i wieloletni (1991–2007) dyrektor Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC.

 

Reklama

Ośrodek ma być całoroczny. W budynku po byłej szkole ma zostać utworzonych 18 pokoi na 26 miejsc oraz sale do wykładów i religijnych rozważań. Placówka ma być skierowana raczej do dorosłych.

 

Wspólnotę i centrum mają tworzyć i prowadzić osoby świeckie. - Ale nie jest wykluczone, że z czasem pojawią się w Farynach benedyktyni.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2020-02-13 12:40:16

Co czeka szkołę w Kolonii?

  • Poniedziałek, 2019-12-23 11:26:03

Rodzice zapowiadają walkę o... szkołę

  • Niedziela, 2019-06-23 12:37:29

„Remontują” zamek w Szczytnie

Reklama


Komentarze