Poniedziałek, 16 Grudzień, Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Zajmą się pomnikiem 40-lecia PRL


Szczycieńskie starostwo przymierza się do „uporządkowania” pomnika przy ulicy Polskiej - „40-lecia PRL”. Znajduje się on obok Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie.



Nie chcemy likwidować pomnika, ani zacierać i zmieniać historii – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Chodzi nam jedynie o uporządkowanie tego pomnika zgodnie z wymogami ustawy. Aktualnie upamiętnionych jest tak parę historycznych wydarzeń, których znaczenie obecnie uległo zmianie, na przykład gloryfikacja „wyzwoleńczej” Armii Radzieckiej, czy władzy ludowej. Ale na płytach pomnika są też upamiętnione ważne dla polskiego Szczytna wydarzenia, takie jak początek polskiego osadnictwa na Bartnej Stronie, Grunwald – 1410, włączenie Prus Książęcych do Polski czy Mazurski Związek Ludowy.

Jak mówi starosta elementy, które należałoby usunąć z pomnika nie wylądują na śmietniku.


- Widziałbym je raczej w muzeum – mówi.

Pomnik powstał w 1984 r. Pomysłodawcą i zleceniodawcą jego budowy były ówczesne wiodące struktury partyjne, z ówczesną lokalną pierwszą sekretarz. Zaprojektował go i w większości wykonał Eugeniusz Ozga, plastyk, wtedy także dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Ciężkie prace budowlane czynem społecznym wykonały szczycieńskie przedsiębiorstwa, poświęcając nań „własne” przydziałowe materiały budowlane, które były wówczas rarytasem nie do zdobycia dla szarych ludzi.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

  • Rycerz na białym koniu roztrzaskał się o podstawówkę?
    To prawda, tak słabej rady miejskiej od wielu kadencji nie było , aż przykro na to patrzeć czasem że łzami w oczach . Począwszy od przewodniczącego, przez przewodniczących po radnych nie ma społeczników ......
    Autor: Joanna
    2019-12-15 20:42:50
  • Rycerz na białym koniu roztrzaskał się o podstawówkę?
    Kolejną porażka a właściwie porażka goni porażkę, burmistrz wizjoner jak i przewodniczący czyhający powinni ustąpić że stanowisk dla dobra miasta i mieszkańców. Projekt innopolice trafił do kosza, wypożyczenie lodowiska za niebotyczną sumę co dalej, zaciągnięcie ogromnego kredytu??????
    Autor: Waldemar
    2019-12-15 08:26:31
  • Gazu! - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Szanowna Pani Leno, ma Pani całkowitą rację. Prostak ze mnie i cham pospolity a z inteligencją jak widać też różnie. Dlatego np. trudno mi na określenie ludzi (?) rozjeżdżających nasze leśne drogi znaleźć inne określenia. Przepraszam niniejszym wszyskich \"durniów\", \'troglodytów\" a przede wszystkim barany. Może lepiej byłoby \"ci wspaniali mężczyźni na ich szalejących maszynach\"? Kłaniam się uprzejmie.
    Autor: wiesław mądrzejowski
    2019-12-15 00:42:02
  • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
    W Rybniku wieże ciśnień stoja i niszczeją. Szkoda, bo są obiektami z ciekawą historią i pod względem architektonicznym naprawdę interesujące : https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/2019/11/wieze-cisnien-w-rybniku.html
    Autor: Bułczyn
    2019-12-15 00:37:52
  • Święto krwiodawców
    Czy burmistrz oddaje krew? Z tego co wiem to nie, nigdy podczas żadnej akcji go nie widziałem.... Nie ładnie jak naklejka się przykleja gdzie tylko może.
    Autor: Waldemar
    2019-12-14 17:45:58
  • Święto krwiodawców
    Do tego naszego grajdoła nie chce się - nawet z tak szczytnych powodów - nikomu tzw. przyjeżdżać i wysyła ciągle Jaskulską. Niech się zajmie przecinaniem, pozowaniem itd., itp. Ale niech się nie wtrąca do rozmowy \'dorosłych\". Widać jak ją olewają koledzy z zarządu województwa. Taka paprotka i nic więcej.
    Autor: Taki sobie czytelnik
    2019-12-14 15:40:51
  • Pogorzelcy czekają na dachy
    Sytuacja mieszkaniowa w naszym mieście od lat jest tragiczna. Czas oczekiwania na mieszkanie komunalne wynosił kilka lat. Teraz żyje się ludziom dużo lepiej niż jakieś 5-10-15 lat temu i większość młodych ludzi, którzy tylko maja zdolność kredytową nie czeka na mieszkanie z \"miasta\" tylko decyduje się za zakup własnego lokalu. Mimo, wydaje mi się dużo mniejszej liczby chętnych miasto nadal nie jest w stanie zapewnić godnych warunków mieszkaniowych swoim mieszkańcom. Przykre. Jesteśmy dość dużym miastem i powinniśmy mieć chyba godziwe mieszkania dla ludzi, którzy nagle tracą wszystko i raczej przez długi czas nie będzie stać ich na kredyt. Mogliby Państwo przypomnieć historie rodziny, której letnią porą spłonął dom przy ulicy Niepodległości. Była tam dziewczyna z trójka małych dzieci. Wiem, że lokal który miała otrzymać również był tragiczny. Nie wiem czy dostała coś lepszego. Może gazeta mogłaby przekazać nam-czytelnikom jakieś informacje o tym jak im się żyje i gdzie mieszkają? W naszym mieście nie ma nawet mieszkań dla osób niepełnosprawnych. Znam osoby które mieszkają na stancjach z dziećmi na wózku. Nie mówiąc już o tym, że nawet stancje znaleźć w takim przypadku jest bardzo ciężko, no bo przecież musi to być miejsce bez schodów. Tragedia. Czy to naprawde niemożliwe, żeby tak duże miasto wybudowalo wystarczająca ilość bloków, w tym jeden z udogodnieniami dla niepelnoprawnych? Przeciaż mieszkańcy płacą czynsze, więc jakiś wpływ i zwrot inwestycji jest, czyż nie?
    Autor:
    2019-12-14 00:18:25
  • Wybory sołtysa w oparach zwady (zdjęcia, rozmowa)
    Porządek obrad winien być podany do publicznej wiadomości wraz z ogłoszeniem o zebraniu na 16 dni przed terminem. Zebranie otwiera organ, który zwołał zebranie. W głosowaniu jawnym wybiera się Prezydium Zebrania - przewodniczący sekretarz, członek. Przewodniczący, po uprzednim odczytaniu porządku obrad, zawsze poddaje pod jawne głosowanie za lub zgłoszonymi ustnie propozycjami zmian porządku obrad.. Prawo winno być czytelne i przestrzegane. Zebranie Wiejskie jest najwyższym organem w Sołectwie i to ono decyduje o porządku obrad, a nie Pani wójt !. ... i poniekąd z tej oto przyczyny nie uczestniczę w zebraniach gminnych, by zawału nie nabawić się.
    Autor: Wiesława Kowalewska
    2019-12-14 00:02:53
  • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
    Kocem od ciebie wsystko
    Autor: Kacper Pietrzak
    2019-12-13 16:11:50
  • Tragedia w Płozach, nie żyje młody mężczyzna
    Śmierć zawsze boleśnie dotyka nie tych, którzy odchodzą, a tych, którzy zostają. I choć szkoda młodego człowieka, to rodzi się pytanie: wsiadając do samochodu nie wiedział/widział, że kierowca jest pijany?
    Autor: massakra
    2019-12-13 14:15:17