Czwartek, 26 Listopad, Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana -

Reklama


Reklama

Zabytkowy kielich wrócił do Dźwierzut


Zgoniony, pod koniec II wojny światowej, zabytkowy kielich komunijny wrócił do kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach.W maju 2019 r. ks. Witold Twardzik - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Pasymiu, przeglądając internet w poszukiwaniu informacji, dotyczących historii kościoła w Dźwierzutach, natknął się na zdjęcie kielicha komunijnego w katalogu jednego z domów aukcyjnych w niemieckiej Kolonii.

 

O tym, że to szczególne naczynie liturgiczne pochodziło z Dźwierzut, świadczyła inskrypcja na jego podstawie. Mówiła o tym, że w 1897 roku kielich ów został podarowany tutejszej parafii przez rodzinę Gottlieba Liba z Sąpłat.


Reklama

 

Dzięki staraniom księdza Twardzika i Krajowego Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii, kielich został odkupiony od nowych właścicieli. W niedzielę w kościele ewangelickim w Dźwierzutach, biskup krajowy Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii ks. Manfred Rekowski, który urodził się niedaleko Dźwierzut – w Mojtynach, przekazał zabytkowy kielich na ręce ks. Witolda Twardzika. Uroczystość uświetnił koncert muzyków z Rosji i Niemiec.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze