Reklama


Reklama

Zabrane, zapomniane, porzucone i... kosztowne


Gdzie jest jeden z najdroższych parkingów w Polsce? Przy ulicy Mrongowiusza w Szczytnie i należy do Starostwa Powiatowego. Doba „parkowania” kosztuje tam 41 zł. Auta są tam z reguły przymusowo holowane, ale im szybciej zostaną odebrane przez właściciela, tym lepiej dla niego, bo rekordzista, właściciel renault megane z 1996 roku do zapłaty ma już około 31 tys. zł.



Na parking przy ulicy Mrongowiusza trafiają wyłącznie pojazdy (samochody, motocykle, skutery, rowery), których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej. Trafiają tam też pojazdy porzucone po wypadkach, czy kolizjach.

 

- Głównie tak się dzieje, gdy były one prowadzone przez osoby pod wpływem alkoholu, czy narkotyków – mówi Rafał Wilczek, naczelnik wydziału komunikacji w szczycieńskim starostwie. - Z reguły są niewiele warte, a ich właściciele prawdopodobnie próbują uniknąć odpowiedzialności.

 

 

Rekordowa kwota

 

Odpowiedzialności jednak nie unikną, a mogą przysporzyć sobie dodatkowych problemów... finansowych. Doba zaparkowanego tam samochodu to koszt 41 zł, a roweru, czy motoroweru – 21 zł. Doliczyć należy do tego też koszt holowania, które wynosi odpowiednio 484 zł i 115 zł.


Reklama

 

Rekordzista to właściciel renault megane 1996 roku, który za parking już musi zapłacić około 31 tys. zł. Auto stoi tam ponad 750 dni, czyli ponad 2 lata.

 

Ale nie jest to szczególny wyjątek, bo właściciel audi a4 z 1996 roku do zapłaty ma już 16 tys. zł, właściciel skutera Romet z 2012 roku – 12 tys. zł. Podobną kwotę musi zapłacić właściciel fiata Cinquecento z 1997 roku.

 

 

Komornik może zapukać

 

Opłat nie da się uniknąć, bo w ostateczności wydawany jest tytuł wykonawczy i dochodzi do windykacji komorniczej.

 

- Naprawdę, przestrzegam przez bagatelizowaniem tej sprawy – mówi Rafał Wilczek. - Gdy pojazd zostanie odebrany szybko, to koszty są niewielkie. Bywa, że pokryje je na przykład samo zezłomowania pojazdu. Gdy zwlekamy z odbiorem możemy wpędzić się w poważne kłopoty.

Reklama

 

Przymusowe holowania nie jest rzadkie, wystarczy spojrzeć na statystyki:

 

w 2015 – 14 pojazdów

w 2016 – 11 pojazdów

w 2017 – 10 pojazdów

w 2018 – 11 pojazdów

w 2019 do 15.10. – 8 pojazdów

Gdy pojazd nie zostanie odebrany w ciągu trzech miesięcy wszczyna się postępowanie administracyjne, które może zakończyć się egzekucją komorniczą.



Komentarze do artykułu

Wypędzony z kraju

A nie lepiej poinformować właściciela że koszt parkingu przekracza wartość pojazdu i pojazd przechodzi na własność państwa i zostaje skasowany i koszty się zwrócą. Ale praktyka jak w skarbowym czekać do przedawnienia i wtedy odsetki są większe i komornik zarobi!

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Wtorek, 2020-07-07 12:16:16

Policjanci ukarali... policjantkę

  • Wtorek, 2020-06-30 18:21:24

Ukradli... prąd z ulicy Polskiej

  • Środa, 2020-05-06 13:17:31

Program kosztowny i... konieczny

  • Czwartek, 2020-03-12 10:36:51

Przygotowania do wiosny i... awansu

Reklama


Komentarze

  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

    do szary obywatel


    2020-08-04 13:07:07
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

    szary obywatel


    2020-08-04 12:11:21
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

    Anna


    2020-08-04 10:56:40
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

    mAREK


    2020-08-04 09:49:11
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

    KORONA


    2020-08-04 09:26:10
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zabawa fajnie a gdzie maseczki


    2020-08-04 06:17:54
  • O krok od kolejnej tragedii na drodze
    Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

    ika


    2020-08-03 22:22:08
  • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
    Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

    wdzięczny raz jeszcze


    2020-08-03 17:08:35
  • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
    Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

    Śmieszek


    2020-08-03 13:17:48
  • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
    Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

    JWB


    2020-08-03 12:02:50