Piątek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Zabrane, zapomniane, porzucone i... kosztowne


Gdzie jest jeden z najdroższych parkingów w Polsce? Przy ulicy Mrongowiusza w Szczytnie i należy do Starostwa Powiatowego. Doba „parkowania” kosztuje tam 41 zł. Auta są tam z reguły przymusowo holowane, ale im szybciej zostaną odebrane przez właściciela, tym lepiej dla niego, bo rekordzista, właściciel renault megane z 1996 roku do zapłaty ma już około 31 tys. zł.



Na parking przy ulicy Mrongowiusza trafiają wyłącznie pojazdy (samochody, motocykle, skutery, rowery), których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej. Trafiają tam też pojazdy porzucone po wypadkach, czy kolizjach.

 

- Głównie tak się dzieje, gdy były one prowadzone przez osoby pod wpływem alkoholu, czy narkotyków – mówi Rafał Wilczek, naczelnik wydziału komunikacji w szczycieńskim starostwie. - Z reguły są niewiele warte, a ich właściciele prawdopodobnie próbują uniknąć odpowiedzialności.

 

 

Rekordowa kwota

 

Odpowiedzialności jednak nie unikną, a mogą przysporzyć sobie dodatkowych problemów... finansowych. Doba zaparkowanego tam samochodu to koszt 41 zł, a roweru, czy motoroweru – 21 zł. Doliczyć należy do tego też koszt holowania, które wynosi odpowiednio 484 zł i 115 zł.

 

Rekordzista to właściciel renault megane 1996 roku, który za parking już musi zapłacić około 31 tys. zł. Auto stoi tam ponad 750 dni, czyli ponad 2 lata.

 

Ale nie jest to szczególny wyjątek, bo właściciel audi a4 z 1996 roku do zapłaty ma już 16 tys. zł, właściciel skutera Romet z 2012 roku – 12 tys. zł. Podobną kwotę musi zapłacić właściciel fiata Cinquecento z 1997 roku.


 

 

Komornik może zapukać

 

Opłat nie da się uniknąć, bo w ostateczności wydawany jest tytuł wykonawczy i dochodzi do windykacji komorniczej.

 

- Naprawdę, przestrzegam przez bagatelizowaniem tej sprawy – mówi Rafał Wilczek. - Gdy pojazd zostanie odebrany szybko, to koszty są niewielkie. Bywa, że pokryje je na przykład samo zezłomowania pojazdu. Gdy zwlekamy z odbiorem możemy wpędzić się w poważne kłopoty.

 

Przymusowe holowania nie jest rzadkie, wystarczy spojrzeć na statystyki:

 

w 2015 – 14 pojazdów

w 2016 – 11 pojazdów

w 2017 – 10 pojazdów

w 2018 – 11 pojazdów

w 2019 do 15.10. – 8 pojazdów

Gdy pojazd nie zostanie odebrany w ciągu trzech miesięcy wszczyna się postępowanie administracyjne, które może zakończyć się egzekucją komorniczą.



Komentarze do artykułu

Wypędzony z kraju

A nie lepiej poinformować właściciela że koszt parkingu przekracza wartość pojazdu i pojazd przechodzi na własność państwa i zostaje skasowany i koszty się zwrócą. Ale praktyka jak w skarbowym czekać do przedawnienia i wtedy odsetki są większe i komornik zarobi!

Napisz


Komentarze

  • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
    Tomaszu TK, Ty z kolei przesadziłeś w drugą stronę!
    Autor: Śmieszek
    2019-11-15 11:53:47
  • Wydali słownik gwary mazurskiej
    Ja też bym chętnie się zapoznał z tym słownikiem, ale nie będąc zaproszony na jego prezentację w muzeum - nie wiem, w jakim trybie mam zgłosić swoje zainteresowanie, bo w spotkaniach promocyjnych uczestniczyć nie mogę.
    Autor: Śmieszek
    2019-11-15 11:50:29
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Włodarze powinni wziąć pod uwagę, że większość ludzi na niskich stanowiskach nie ma możliwości podwyższenia swoich kwalifikacji, co za tym idzie żadnej pracy nie znajdzie po zwolnieniu lub obcince... ci ludzie ledwo dają radę ciągnąć od 1 do 1. Po co są tworzone bezużyteczne stanowiska w gminie, roczne wynagrodzenia wartości fortuny... Opamiętajcie się, no biedni dalej biednieją, bogaci dalej się bogacą
    Autor: Zaniepokojona
    2019-11-15 10:55:12
  • Wydali słownik gwary mazurskiej
    Pani lub też Panie \"lik\". Oczywiście, że takie konsultacje były przeprowadzone i w tym celu proponuję zapoznać się z lekturą \"Słownika mowy mazurskiej\", gdzie w przedmowie piszę, iż obecnie jest rozróżnialnych 5 dialektów. Jest to dość duży obszar, co sprawia, że trudno byłoby dotrzeć do tych wszystkich, którzy znają i pamiętają etnolekt mazurski.
    Autor: Robert Arbatowski
    2019-11-15 07:14:14
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Właśnie oglądałam magazyn śledczy Anity Gargas o lokalnym PSL-u. Polecam oglądać. Co do tematu, to ta władza, dokładnie ta władza oszczędza na wszystkim tylko nie na sobie. Gminą, Miastem i Powiatem rządzi psl, więc raczej nie może nas to dziwić. Cytowane zmiany wymiary zatrudnienia dotyczą najmniej zarabiających, najczęściej najniższą krajową. A dlaczego zmniejszać etaty? aby po podwyższeniu najniższego wynagrodzenia defakto wynagrodzenia tym osobom nie wzrosły. A ile zarabia władza? Przykład gminy wiejskiej za 2018r.: 7 osób zarabia 28,5%!!! całego budżetu przeznaczonego na wynagrodzenia pracowników urzędu gminy (w sumie 46,5 etatu zgodnie z regulaminem urzędu z 2016r., nowszego nie znalazłam). Te 7 osób to, (wynagrodzenia wg danych z oświadczeń majątkowych): wójt-144.353,28 zł, wice wójt-104.633,61 zł, sekretarz-91.441,48 zł, skarbnik-84.594,07 zł, kierownicy referatów (3 osoby)-91.441,48 zł, 76.163,27 zł, 70.728,61 zł (nie wszystkie oświadczenia za 2018r. są na stronie, więc tych których nie ma, policzyłam średnie z 2017 i 2016), co daje 663.355,80 zł + pochodne wynagrodzenia 121.047,26 co daje 784.403,06 zł. W uchwale za realizację budżetu gminy za 2018 wynagrodzenia z pochodnymi urzędu gminy wyniosły 2.752.330,29 zł (str. 10 uchwały). Powyższe dane są ogólnie dostępne - oświadczenia majątkowe umieszczone na stronie, uchwała z realizacji budżetu za 2018r. ogłoszona w kwietniu 2019r. w dzienniku wojewódzkim województwa warmińsko-mazurskiego. I teraz dwie wisienki na torcie : zakup traktorka ogrodniczego za 9.499,06 zł dla szkoły, w której pracuje pan o którym pisze \"była zwolenniczka wójta\" (str. 50 uchwały). Druga to wymiana komentarzy na stronach Kurka Mazurskiego z panem podpisującym się \"Krassowski\" w temacie kosztów przygotowania dokumentacji \"Innopolice\", gdzie cytuję: \"Burmistrz wraz z radnymi koalicji zrezygnowali z największego zewnętrznego dofinansowania w historii miasta wydając na to 2 mln zł. Po co bić tą pianę?\" Rozumiecie? Wydali 2 mln zł na nie zrealizowany projekt, a teraz będą etaty najmniej zarabiającym obcinać bo brak kasy w budżecie!!! Radni poprzedniej kadencji za ten myk za 2 mln złotych nie powinni nawet złotówki diety wziąć, ale jak napisałam wyżej, oni będą oszczędzać na najbiedniejszych, nigdy na sobie. ps. jeśli w danych jest błąd zainteresowanych proszę o sprostowanie.
    Autor: jb
    2019-11-14 23:48:26
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Panie wójcie a może obniży Pan swoje wynagrodzenie o 30% i ratuje swoich pracowników. Proszę dać dobry przykład innym
    Autor: Ronin
    2019-11-14 22:05:54
  • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
    Wojciechowski mógłby przestać \"d ożywotnim\" wójtem i wrócić do straży rybackiej, tam się sprawdzał, a w gminie zaoszczędzone by sporo pieniiedzy i organizacja polepszyła by się natychmiast, do tej pory jest hamulcowym z dużą wypłatą.
    Autor: Natura
    2019-11-14 17:35:59
  • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
    Jw
    Autor: Jedno jest pewne, historia pokazala kim byl Pisudzki jego cele, uklady i nalecialosci wiec motocyklista z olszyn powinien odrobić lekcje historii nim ponownie.....
    2019-11-14 16:01:36
  • Piłsudski „zatrzymał się” przed ratuszem (zdjęcia)
    Widzę, że pan Rząp przechodzi ze stanu larwalnego do stanu poczwarki. To dopiero będzie motyl. Jakie barwy nosić będzie i cóż zapylać chce ? Oto jest pytanie, być czy bytowanie :-D
    Autor: Tomasz TK
    2019-11-14 14:08:42
  • Wydali słownik gwary mazurskiej
    Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.
    Autor: lik
    2019-11-14 12:57:30