Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Zabrane, zapomniane, porzucone i... kosztowne


Gdzie jest jeden z najdroższych parkingów w Polsce? Przy ulicy Mrongowiusza w Szczytnie i należy do Starostwa Powiatowego. Doba „parkowania” kosztuje tam 41 zł. Auta są tam z reguły przymusowo holowane, ale im szybciej zostaną odebrane przez właściciela, tym lepiej dla niego, bo rekordzista, właściciel renault megane z 1996 roku do zapłaty ma już około 31 tys. zł.Na parking przy ulicy Mrongowiusza trafiają wyłącznie pojazdy (samochody, motocykle, skutery, rowery), których używanie może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego albo utrudniających prowadzenie akcji ratowniczej. Trafiają tam też pojazdy porzucone po wypadkach, czy kolizjach.

 

- Głównie tak się dzieje, gdy były one prowadzone przez osoby pod wpływem alkoholu, czy narkotyków – mówi Rafał Wilczek, naczelnik wydziału komunikacji w szczycieńskim starostwie. - Z reguły są niewiele warte, a ich właściciele prawdopodobnie próbują uniknąć odpowiedzialności.

 

 

Rekordowa kwota

 

Odpowiedzialności jednak nie unikną, a mogą przysporzyć sobie dodatkowych problemów... finansowych. Doba zaparkowanego tam samochodu to koszt 41 zł, a roweru, czy motoroweru – 21 zł. Doliczyć należy do tego też koszt holowania, które wynosi odpowiednio 484 zł i 115 zł.


Reklama

 

Rekordzista to właściciel renault megane 1996 roku, który za parking już musi zapłacić około 31 tys. zł. Auto stoi tam ponad 750 dni, czyli ponad 2 lata.

 

Ale nie jest to szczególny wyjątek, bo właściciel audi a4 z 1996 roku do zapłaty ma już 16 tys. zł, właściciel skutera Romet z 2012 roku – 12 tys. zł. Podobną kwotę musi zapłacić właściciel fiata Cinquecento z 1997 roku.

 

 

Komornik może zapukać

 

Opłat nie da się uniknąć, bo w ostateczności wydawany jest tytuł wykonawczy i dochodzi do windykacji komorniczej.

 

- Naprawdę, przestrzegam przez bagatelizowaniem tej sprawy – mówi Rafał Wilczek. - Gdy pojazd zostanie odebrany szybko, to koszty są niewielkie. Bywa, że pokryje je na przykład samo zezłomowania pojazdu. Gdy zwlekamy z odbiorem możemy wpędzić się w poważne kłopoty.

Reklama

 

Przymusowe holowania nie jest rzadkie, wystarczy spojrzeć na statystyki:

 

w 2015 – 14 pojazdów

w 2016 – 11 pojazdów

w 2017 – 10 pojazdów

w 2018 – 11 pojazdów

w 2019 do 15.10. – 8 pojazdów

Gdy pojazd nie zostanie odebrany w ciągu trzech miesięcy wszczyna się postępowanie administracyjne, które może zakończyć się egzekucją komorniczą.Komentarze do artykułu

Wypędzony z kraju

A nie lepiej poinformować właściciela że koszt parkingu przekracza wartość pojazdu i pojazd przechodzi na własność państwa i zostaje skasowany i koszty się zwrócą. Ale praktyka jak w skarbowym czekać do przedawnienia i wtedy odsetki są większe i komornik zarobi!

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

  Do moherka


  2020-02-18 02:38:53
 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13

Reklama