Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Za mundurem... wędruje historia porucznika Grubera


Porucznik Artur Gruber, mieszkaniec Szczytna – uczestnik walk o Monte Cassino, Sybirak – otrzymał w piątek mundur Wojska Polskiego z oznaczeniem stopni wojskowych. - Czuję się, jak 97-letni młodzieniec – żartował tuż po jego założeniu.



Mundur weteranowi osobiście do domu przywieźli major Zbigniew Stakun oraz kapitan Łukasz Węglowski, oficerowie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Olsztynie.

 

 

- Myślę, że dla pana porucznika Grubera było to ogromne przeżycie, ale zapewniam, że dla nas również – mówi Zbigniew Stakun. - Spotkanie z tak zasłużonym weteranem robi naprawdę wrażenie. Uroczystość przekazania munduru odbyła się w domu weterana.

 

Porucznik Artur Gruber ma 97 lat, jest żołnierzem 2. Korpusu Polskiego, którego pierwszym dowódcą był gen. broni Władysław Anders.

 

- Wojna wyciska na człowieku niesamowite piętno – mówi porucznik Artur Gruber. - Po takim doświadczeniu inaczej postrzega się świat. Monte Cassino najpierw zdobywali Francuzi, potem, mogę tu pomieszać kolejność, Amerykanie, Anglicy z korpusu hinduskiego, to było najlepsze angielskie wojsko, dopiero po nich przyszliśmy my. Pamiętam, że śmiali się, że nie zdobędziemy.


Reklama

 

Historia pokazała, że prześmiewcy mylili się. Porucznik Gruber podczas II wojny światowej brał udział w walkach przeciwko Niemcom hitlerowskim na froncie włoskim (1944 rok), pod Monte Cassino, Anconie i Bolonii, gdzie zakończył szlak bojowy. Wcześniej – w 1940 roku – został aresztowany przez NKWD za nielegalne przekroczenie granicy z Rumunią i był osadzony m.in. w więzieniach w Horodnie i Dniepropietrowsku. Do Polski powrócił w 1947 roku i od wtedy zamieszkał w Szczytnie.

 

 

 

- Po wojnie był prześladowany za to że był w armii Andersa, nie mógł znaleźć pracy, uprzykrzali mu życie – wspomina Antek Gruber, syn pana Artura, który był obecny podczas przekazywania munduru. - Nie były to łatwe czasy. Tata trzyma się dobrze, bo dbał o pamięć, o zdrowie całe życie. Za dużo nigdy nie wypił, za dużo nie zjadł, za to rowerem dużo jeździł i dużo pływał. Dużo się też modli, jest bardzo wierzący. Może i to przez te lata też trzyma go przy zdrowiu i życiu.

Reklama

 

Każda osoba należąca do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – jej członkiem jest również porucznik Gruber – może wnioskować o wydanie munduru. Wnioski przyjmuje właściwa ze względu na miejsce zamieszkania Wojskowa Komenda Uzupełnień (WKU). W województwie warmińsko-mazurskim WKU znajdują się w: Olsztynie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, Ełku, Gizycku i Elblągu.

 

zg

Fot. Zbigniew Gołda



Komentarze do artykułu

Tomasz TK

Dzięki

dr

Szanowny Panie Tomaszu TK- Amur przechodzi się brodem a nie brudem. Reasumując : w bród anie w brud.

Tomasz TK

Zdrowia dla pana Artura Grubera. Panie Arturze, teraz zaśpiewajmy na melodię ;Rozkwitały pąki białych róż;-BEDZIE POLSKA JAK ZA DAWNYCH LAT, KIEDY W TYM POMOŻE ŻÓŁTY BRAT, KIEDY CHIŃCZYK PRZEJDZIE AMUR W BRUD, ODZYSKAMY WILNO, KIJÓW ORAZ LWÓW. Refren; Rozkwitały paki białych róż; i dalej, POGONIMY NIEMCA Z PSL, KONFIDENTÓW Z GRONA ZSL, CO NASZ KRAJ CHCĄ SPRZEDAĆ BND, ZWIEDZIMY ZNÓW BERLIN A CZEMUŻ TO NIE. Niepoprawne politycznie ale jakie melodyjne :-D

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43