Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Za mundurem... wędruje historia porucznika Grubera


Porucznik Artur Gruber, mieszkaniec Szczytna – uczestnik walk o Monte Cassino, Sybirak – otrzymał w piątek mundur Wojska Polskiego z oznaczeniem stopni wojskowych. - Czuję się, jak 97-letni młodzieniec – żartował tuż po jego założeniu.Mundur weteranowi osobiście do domu przywieźli major Zbigniew Stakun oraz kapitan Łukasz Węglowski, oficerowie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Olsztynie.

 

 

- Myślę, że dla pana porucznika Grubera było to ogromne przeżycie, ale zapewniam, że dla nas również – mówi Zbigniew Stakun. - Spotkanie z tak zasłużonym weteranem robi naprawdę wrażenie. Uroczystość przekazania munduru odbyła się w domu weterana.

 

Porucznik Artur Gruber ma 97 lat, jest żołnierzem 2. Korpusu Polskiego, którego pierwszym dowódcą był gen. broni Władysław Anders.

 

- Wojna wyciska na człowieku niesamowite piętno – mówi porucznik Artur Gruber. - Po takim doświadczeniu inaczej postrzega się świat. Monte Cassino najpierw zdobywali Francuzi, potem, mogę tu pomieszać kolejność, Amerykanie, Anglicy z korpusu hinduskiego, to było najlepsze angielskie wojsko, dopiero po nich przyszliśmy my. Pamiętam, że śmiali się, że nie zdobędziemy.


Reklama

 

Historia pokazała, że prześmiewcy mylili się. Porucznik Gruber podczas II wojny światowej brał udział w walkach przeciwko Niemcom hitlerowskim na froncie włoskim (1944 rok), pod Monte Cassino, Anconie i Bolonii, gdzie zakończył szlak bojowy. Wcześniej – w 1940 roku – został aresztowany przez NKWD za nielegalne przekroczenie granicy z Rumunią i był osadzony m.in. w więzieniach w Horodnie i Dniepropietrowsku. Do Polski powrócił w 1947 roku i od wtedy zamieszkał w Szczytnie.

 

 

 

- Po wojnie był prześladowany za to że był w armii Andersa, nie mógł znaleźć pracy, uprzykrzali mu życie – wspomina Antek Gruber, syn pana Artura, który był obecny podczas przekazywania munduru. - Nie były to łatwe czasy. Tata trzyma się dobrze, bo dbał o pamięć, o zdrowie całe życie. Za dużo nigdy nie wypił, za dużo nie zjadł, za to rowerem dużo jeździł i dużo pływał. Dużo się też modli, jest bardzo wierzący. Może i to przez te lata też trzyma go przy zdrowiu i życiu.

Reklama

 

Każda osoba należąca do Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – jej członkiem jest również porucznik Gruber – może wnioskować o wydanie munduru. Wnioski przyjmuje właściwa ze względu na miejsce zamieszkania Wojskowa Komenda Uzupełnień (WKU). W województwie warmińsko-mazurskim WKU znajdują się w: Olsztynie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, Ełku, Gizycku i Elblągu.

 

zg

Fot. Zbigniew GołdaKomentarze do artykułu

Tomasz TK

Dzięki

dr

Szanowny Panie Tomaszu TK- Amur przechodzi się brodem a nie brudem. Reasumując : w bród anie w brud.

Tomasz TK

Zdrowia dla pana Artura Grubera. Panie Arturze, teraz zaśpiewajmy na melodię ;Rozkwitały pąki białych róż;-BEDZIE POLSKA JAK ZA DAWNYCH LAT, KIEDY W TYM POMOŻE ŻÓŁTY BRAT, KIEDY CHIŃCZYK PRZEJDZIE AMUR W BRUD, ODZYSKAMY WILNO, KIJÓW ORAZ LWÓW. Refren; Rozkwitały paki białych róż; i dalej, POGONIMY NIEMCA Z PSL, KONFIDENTÓW Z GRONA ZSL, CO NASZ KRAJ CHCĄ SPRZEDAĆ BND, ZWIEDZIMY ZNÓW BERLIN A CZEMUŻ TO NIE. Niepoprawne politycznie ale jakie melodyjne :-D

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07